ROZHOVOR S KAPELOU INSTINCT, VÍTĚZEM STARTÉR LIVE XT3!

foto: archiv_Instinct

 

Hudební server I-KLIK.CZ měl jako každý rok svůj podíl porotcování v soutěži Startér LIVE Xt3, a zároveň i na samotném rozhodování o vítězi. Na 4.-5. místě se umístily kapely Bloody Donuts a Každej rock Jinak. Na třetím místě se umístila kapela Sophie Chair. Největší boj byl mezi prvním a druhým místem…každopádně jen tak tak vyhrála kapela Instinct. Na druhém tedy skončila kapela Natřije! – která byla, mimo jiné, i Červené Eso.
Nyní vám přinášíme rozhovor s vítěznou kapelou Instinct.

 

Jak by jste ve zkratce představili a charakterizovali vaši kapelu?

Jsme parta mladejch kluků, co se dala dohromady před dvěma lety. Nikdo z nás v té době nebyl nijak extra zkušený hudebník, ale hlavní bylo, že jsme měli chuť to i tak zkusit, byli jsme ochotní tomu věnovat čas a vyždímat z toho maximum. Ujasnili jsme si, co chceme dělat; totiž pohodovou muziku na pomezí současného popu a pop-rocku, která jednak nebude náročná na poslech a pochopení, jednak neodhalí naše muzikantské nedostatky, ale současně bude mít i nějakou tu myšlenku i smysl. Takže jsme využili všechny naše výhody, včetně toho, že Lukáš (zpěvák) je Slovák a mezi Čechy je zpívaná slovenština v současnosti celkem oblíbená (ať žijí talentové soutěže) (smích).  Během prvního půl roku jsme dali dohromady několik prvních skladeb a vyrazili s nimi na pódia.

 

Jaký byl impuls či záměr se přihlásit do soutěže Startér Live XT3?

Do Startéru jsme se přihlásili asi po roce fungovaní. Za tu dobu jsme už odehráli několik koncertů a zjistili, že naše hudba se kupodivu líbí i jiným lidem, než jenom nám. Ohmatali jsme si pár pódií a klubů a zjistili, že s hraním v klubu je to jako s auty: jakmile si zvykneš na lepší a větší, už nikdy nechceš nic horšího. Ale jak jistě všichni z branže vědí, tak sehnat hrací čas, byť jen ve středně velkém klubu, je pro začínající kapelu bez referencí prakticky nemožné, pokud nechceme riskovat deset tisíc z vlastního na pronájem a modlit se, aby se to zaplatilo.

Takže záměr byl jasný: zahrát si, získat nějakým lepším výsledkem referenci a poslechnout si názor lidí z oboru na naší hudbu.

 

Jak jste s výsledkem spokojeni a jaký to pro vás mělo přínos?

No tak jelikož jsme vyhráli, tak si snad nemůžeme ani stěžovat (smích). Ceny co jsme dostali, jsou jedna věc, ale hlavním přínosem bylo asi zjištění, že lidi jsou ochotní na nás přijít i víckrát za krátkou dobu, že se baví na naší muziku, i když už ji znají nazpaměť a že nás neváhají podpořit i nějakou tou stovkou vhozenou do kasičky dobrovolného vstupného, jen proto, abychom postoupili a mohli nás slyšet znovu.

Nicméně ani ty ceny nemůžeme opomenout, vždyť takové nahrávací časy ve studiu nebo hraní na letním fesťáku nepadá jen tak z nebe a karton piv ti taky nikdo zadarmo nedá. (smích)

 

Jaké máte plány a co vás čeká následující sezónu, resp. příští rok 2014?

V tomhle roce nás asi bude čekat hodně změn. Jelikož jsme na podzim 2013 nabrali dva nové členy a přibyly nám v arzenálu klávesy, budeme hodně věcí předělávat a měnit. Taky nás hned v únoru čeká první nahrávání ve studiu, ze kterého bychom měli vylézt s pár singly, se kterými bychom se chtěli začít pořádně prezentovat. Kromě hraní na festivalu, které jsme dostali jako cenu za vítězství ve Startéru, chceme oslovit i další letní akce a dostat se tak na co nejvíc pódií to jen půjde. Taky musíme dotáhnout několik skladeb, které zatím leží rozpracované „v šuplíku“ a musíme se zamyslet nad novou formou propagace, aby se o nás dozvědělo co nejvíc lidí. Je toho dost, nudit se rozhodně nebudeme. (smích)

 

Které kapely či umělci vás v rozvoji nejvíce ovlivnili?

Tak tohle je asi nejtěžší otázka ze všech, protože každý z nás je na trošku jiný žánr hudby. Na jednu stranu to občas způsobuje drobné konflikty, např. při aranžování, na stranu druhou nám to ale zase dává víc možností, jakými směry se ubírat.

Každopádně abych to nezakecal, tak kytaristi ujíždí spíš na tvrdším rocku v čele s takovejma esama jako G’n’R nebo Nirvana, zatímco basák je punker, klávesák dokáže zahrát cokoliv od klavírních balad po elektro a já (bubeník) se zpěvákem nepohrdneme ničím, co má chytlavou melodii nebo našlápnutej rytmus.

Nicméně koncept naší kapely by se měl blížit současné pop-rockové scéně v Čechách a na Slovensku, takže myslím, že mi nikdo nebude odporovat, když řeknu, že se inspirujeme takovými, jako jsou No Name, IMT Smile nebo Kryštof.

 

Jaká je vaše největší meta?

U téhle otázky záleží, jak moc dopředu se budeme dívat. Pokud bychom měli uvažovat např. o tomhle roce, tak to se určitě chceme dostat na co nejvíc letních festivalů. Z dlouhodobějšího hlediska ale bychom chtěli hlavně sami v sobě najít něco unikátního, co tady v našich končinách ještě není tak ohraný. Jakmile by se nám tohle podařilo, dovedu si představit že s dostatečným úsilím, které bychom k tomu vynaložili, začneme vyprodávat kluby a objevíme se i v rádiích. Osobně by pro mě absolutním vrcholem bylo, kdybych zapnul rádio a mohl říct: „To jsme my!“

 

Jaký je váš největší úspěch?

Největším úspěchem je bezpochyby právě to vítězství ve Startéru LIVE. Nejen kvůli cenám, ale i kvůli tomu ostatnímu, co jsem tu už popisoval.

Ovšem dalším ohromným úspěchem je taky to, že jsme spolu pořád vydrželi (smích). Už jsme si prošli pár krizovkama a každej z nás měl už několikrát právo prohlásit, že to nemá zapotřebí, a odejít. Díky bohu naše muzika je očividně silnější než naše ega. Ale doufáme, že když se nás na to samý zeptáte za rok, budeme schopni odpovědět něco jinýho.

 

Co by jste vzkázali kapelám, které zatím nenašli odvahu přihlásit se do hudební soutěže?

Určitě bude znít ohraně, když vzkážeme, že se nemají čeho bát. Nicméně přesně to je pravda. Soutěže přece nejsou jen o postupování a vyhrávání, to je jen část toho všeho. Potkáte jiný kapely, který vás ve spoustě věcí můžou inspirovat, získáte kontakty, takže si budete moct zahrát i v jiných městech než jen tam, kde jste se jako kapela narodili, ale hlavně získáte zpětnou vazbu od lidí, který by na váš koncert normálně nikdy nepřišli, takže se vám zase trochu rozšíří obzory. Nebát se toho, naladit, zabalit a s chutí do toho!

 

Bandzone profil: http://bandzone.cz/instinct