ROZHOVOR S KAPELOU VZHŮRU A NÍŽ!

zdroj: archiv kapely 

 

Mladičká jihlavská parta Vzhůru a níž vypustila do světa svůj první videoklip Všechno stejný, který 28.1. představí také v pořadu mixxer na TV OČKO. My jsme kluky vyzpovídali, jak si užili natáčení videoklipu nebo jestli plánují další videa…

 

Ahoj kapelo, tak se nám pro začátek představte… Jak dlouho spolu hrajete, odkud jste a co hrajete za hudbu?

Celá kapela: Ahoj, jmenujeme se Vzhůru a níž, pocházíme z Třeštice, ale nedávno jsme přesídlili do Jihlavy. Náš styl by se dal charakterizovat nejlíp asi jako punk-rock. Kořeny naší kapely spadají někdy do roku 2010, ale jako Vzhůru a níž jsme to rozjeli až od roku 2011. V téhle sestavě hrajeme asi 3 měsíce, protože k nám přišel kytarista Filip.

 

Proč právě název Vzhůru a níž?

Dejv: Když jsme si vybírali ten první název, Martin řekl, že by nás to mělo nějak charakterizovat. Tak jsem vzal do ruky naše fotky a uvědomil jsem si naší výškovou různorodost. V souvislosti s tím mi do hlavy vzešel tento nápad.

Marťas: My jsme hlavně potřebovali rychle název. Měli jsme hrát jako předkapela na zábavě a ta druhá kapela se nás ptala, co má dát na plakáty. Dejv s tím přišel a všichni jsme se shodli na tom, že to je dobrý a když jsem nad tím zauvažoval, tak mi to dávalo i nějakou logiku. Hlavně, že je to česky, protože ta myšlenka mít anglickej název a hrát česky, mi dost leze krkem.

 

Na svém kontě máte teprve EP.. Už plánujete plnohodnotné CD?

Marťas: Poslední dobou se nás na to čím dál víc lidí ptá a čím dál víc to řešíme i my sami… ale abych se k tomu vrátil – Ano, plánujeme plnohodnotný album, je jen otázkou času, jak dlouho to bude trvat.

 

Světlo světa spatřil i váš první videoklip, co nám o něm řeknete?

Marťas: Celý to byla práce Michala Skořepy, kterýmu bych tímto ještě chtěl takhle dodatečně poděkovat. My jsme věděli, že on prostě ví, co dělá, takže naším úkolem bylo jenom sejít se s ním v Praze, kde jsme společně vymysleli, jak to celý bude vypadat a pak asi o 14 dnů později zahrát co nejlíp kapelu Vzhůru a níž. Taky jsme museli zařídit spoustu věcí kolem, které by za nás nikdo jinej neudělal, jako třeba půjčit si dodávku, naftovej agregát, kouřostroj atd. Díky moc kámošům, který nám to půjčili.

 

Bavilo vás natáčení, můžeme se těšit na další videa?

Marťas: Mě to bavilo hlavně proto, že jsme vybrali písničku, při který jsem se mohl pořádně hejbat, já si to bez toho neužiju. Všichni jsme to tam vlastně docela dobře rozjeli, to jsem chvílema až čuměl, co se to třeba v Tomkovi probudilo, když na něj šla kamera. Jinak jsme přemýšleli, že bysme ještě udělali nějaký home-made video, protože profesionální klip prostě kapelu jako jsme my stojí dost peněz. Doteď jsme se o tom moc nebavili, vždyť ten novej klip je sotva venku, ale třeba na to přijde.

Tomek: Natáčení videoklipu byla pro mě velká zkušenost, bavilo mě to a určitě bych si to rád zopakoval. Nadšenej jsem byl i z výběru místa i Mr. Skořepy, ještě jsem neviděl, že by byl někdo takhle zapálenej do toho, co dělá. V neposlední řadě má pro mě Třebíč, jako město, velkej význam a jsem rád, že jsme náš premiérovej klip natáčeli zrovna tady.

Filip: Natáčení bylo super, bavilo mě to hlavně kvůli tomu adrenalinu a prostředí.

Dejvi: Bavilo mě to moc, byla to pro mě nová věc a i přesto, že jsem z toho měl ze začátku nehoráznej strach, jsem si to pak parádně užil, teda kromě toho stěhování věcí a tahání poměrně těžkýho agregátu úzkýma schodištěma a ještě užšími uličkami.

 

Máte nějaké předsevzetí jako kapela na rok 2014?

Filip: Vydat plnohodnotný CD.

Marťas: Pořád se zlepšovat.

Dejvi: Zůstat spolu, odehrát co nejvíce koncertů a získat další fanoušky.

Tomek: Neusnout na vavřínech a stále tvořit, prostě hlavně skromně.

 

Vzkaz čtenářům i-klik.cz:

Filip: Chlastejte, sexujte, užívejte si!!! (smích)

Marťas: Mrkněte na ten novej klípek, doražte se na náš koncert a mějte se famfárově!!