Mladí rádi ladí jazz – již potřetí

Přichází jaro a s nástupem slunečných dnů se blíží třetí ročník prvního jazzového festivalu pro mladé, Mladí Ladí Jazz. Festival, jenž propukne 13. dubna a uzavře se posledním koncertem 3. května, představí zatím nejnabitější program za celou svou historii – křest alba Idy Kelarové, představení nového cd britských Portico Quartet či speciální projekt maďarského saxofonisty Tony Lakatoshe, německého trumpetisty Axel Schlossera a mladých muzikantů známých z českých pódií. Společně s rozmanitou dramaturgií představí i plody soutěže mladých jazzových kapel, finalisty Jazz Fruit.

 

FINÁLE BUDE NÁROČNÉ
Do soutěže Jazzfruit se přihlásilo celkem 26 kapel, z čehož bylo nadmíru složité vybrat právě 3 nejlepší. Do finále postoupily kapely Fabian Supancic Organ Trio, Kikina B a Wunder Bar Band. Výběr vítěze bude podléhat hned 3 různým kritériím. Samostatně bude probíhat hlasování na webu festivalu, rovněž – jedním hlasem, který získá kapela s největším diváckým ohlasem – rozhodnou návštěvníci úvodního večera, kdy se s krátkým vystoupením každá kapela představí. Čtyři hlasy budou mít k dispozici porotci. Okolo půlnoci pak bude vítěz vyhlášen a ze závěrečného večeru festivalu si odnese prémii 30 000Kč na nahrání debutového alba u nahrávacího studia 3Bees. Patronem ceny Jazz Fruit je Era.

 

PROPAGUJEME BEZPEČNÝ JAZZ
„Heslem letošního ročníku je bezpečný jazz. Snažíme se tím sdělit společnosti, že jazz, který jim naservírujeme, není zdraví škodlivý a nemusí se ho bát. Za dobu, během které organizujeme akce zaměřené na podporu a propagaci jazzu, se někteří naši návštěvníci
z prvotních mírných skeptiků stali jejími příznivci. Dost často jejich postoj zněl: Já jazz neposlouchám, to je na mě příliš složitá a mě vzdálená hudba, nebaví mě. A mnoho lidí, z nich i mnoho mých přátel měla tento názor, a dnes pravidelně chodí na naše koncerty a ty je baví. Což je směr, ve kterém chceme pokračovat.“ říká jeden z organizátorů festivalu, Jan Gregar.

 

PROGRAM BUDE NABITÝ
Hlavním „tahákem“ prvního večera bude slovenská kapela ZVA 12-28 Band. Velice progresivní blues-rock v jejich podání dalece překonává zažitý bluesový stereotyp. I přes zachování typického bluesového rytmu, s neuvěřitelnou energií, nezvyklým zapojením houslí a prvků lidové hudby, přetavuje zajeté koleje vnímání blues.

 

Britský nu-jazzový projekt Portico Quartet, jenž završí druhý festivalový večer, není třeba v České republice dlouho představovat. V rámci evropského turné exkluzivně uvede své nové album. Oproti jejich dřívějšímu hudebnímu projevu je nová deska více elektronická, ovlivněná tvůrci převážně elektronické hudby jako jsou Burial či Mount Kimbie, případně zvukovými experimentátory typu Flying Lotus. Kapela Portico Quartet byla v roce 2008 nominována na prestižní cenu Mercury, vedle takových hvězd jako jsou například Radiohead či Rachel Unthank, a pravidelně vystupují na největších jazzových festivalech v Evropě (švýcarský Davos Jazz Festival nebo London Jazz Festival). Skupina Portico Quartet přijede za podpory British Council.

 

Na třetím koncertním večeru se představí světově proslulý maďarský saxofonista Tony Lakatosh společně s německým trumpetistou Axelem Schlosserem. Na festivalu Mladí Ladí Jazz uvedou tvorbu Axela Schlossera za doprovodu mladých českých muzikantů. Toto
uskupení slibuje nejen jedinečný hudební zážitek, ale též dokonale uskutečňuje v praxi jeden z cílů festivalu, tedy propojení profesionální a mladé hudební generace na jednom jevišti. Co také podpoří vystoupení rakouského experimentálního dua Helbock – Frick Duo, kteří si svojí tvorbou vysloužili ocenění nejen od Rakouského ministerstva kultury.

 

Finále celého festivalu Mladí Ladí Jazz bude v podání křtu dlouho připravovaného alba Šunen Savore význačné české zpěvačky Idy Kelarové a jejím jazz – world music projektem Jazz Famelija. V duchu názvu alba – Slyště všichni (Šunen Savore) – je představována i romská hudba. Tvorba této formace se vyznačuje propojováním romských harmonií, latinskoamerických rytmů a jazzových prvků. Ida Kelarová si do projektu přizvala výkvět českoslovenkého jazzu, jako napšíklad pianistu Ondřeje Krajňáka, kontrabasistu Tomáše
Baroše, či bubeníka Mariána Ševčíka. Novinkami bude Lucerna přímo sršet – předskokanem hvězdy večera totiž bude vítěz finále soutěže Jazz Fruit!

 

Ponořte se bezpečně do jazzových vod a osvěžte se jedinečnými projekty, které Mladí Ladí Jazz letos uvádí!

 

Předprodej na jednotlivé večery na webu Mladí Ladí Jazz bez poplatku skrze PaySec. Další předprodej v síti TicketPro a v Paláci Akropolis.

 

Další informace na webu www.mladiladijazz.cz.

 

PODĚKOVÁNÍ
Generálním partnerem festivalu je Era. Významným partnerem je Hlavní město Praha. Hlavními mediálními partnery jsou Rádio 1 a kulturní čtrnáctideník A2. Partnery festivalu jsou nahrávací studio 3bees, Avipro, British Council, Česko-německý fond, H_aluze, Kulturně.com, Kulturní Pecka, Kytary.cz, Metropolis, Ministerstvo kultury ČR, Nadace život umělce, NICM, Slovenský institut, Sociál, TicketPro, TV Metropol a ČRo 3 Vltava.

 

Program festivalu : 
13.4. – klub Jazztime 20:00
 3 finalisté soutěže Jazz Fruit
 Quattro Formaggi, vítěz 2. ročníku soutěže
 ZVA 12-28 Band (SK)
20.4. – Palác Akropolis 19:00
 Bitosti
 Poetic Filharmony
 Portico Quartet (UK)26.4. – klub Jazzdock 20:00
 Final Vision
 Helbock – Frick duo (AU)
 Axel Schlosser & Tony Lakatosh feat. czech crew (GE/HU + CZ)
3.5. – Lucerna Music Bar 21:00
 Vítěz soutěže pro mladé jazzové formace – Jazz Fruit
 Ida Kelarová a Jazz Famelíja a křest CD Šunen Savor