Mladí Ladí Jazz – 1. večer

Soutěž Jazzfruit už zná svého vítěze! V rámci zahajovacího večera jazzového festivalu Mladí Ladí Jazz zahráli v klubu Jazztime tři finalisté – Fabian Supancic Organ Trio, Kikina b a WunderBar Band. Druhá jmenovaná formace klání vyhrála a znovu vystoupí v závěru festivalu 3. května v Lucerna Music Baru. O výsledcích rozhodovali jak diváci, tak odborná porota.

Soutěž, stejně jako celý festival, má podpořit mladou českou jazzovou scénu. Jednou z hlavních podmínek je, aby účastníci neměli žádné komerčně distribuované album. Druhý požadavek se týká věku – tři čtvrtiny kapely musí mít věkový průměr nově pod 30 let. „U jazzu je ta věková kategorie hudebníků trochu vyšší, spousta kapel v tomhle žánru také spolupracuje se staršími lidmi – a je to přirozené, necháváme jim tedy tuto možnost,“ říká jeden z hlavních organizátorů Mladá Ladí Jazz, Honza Gregar.

Vítězný projekt Kikina B tvoří pěti skvělých hudebníků v čele s krásnou Kristýnou Bártovou. Zaměřují se výhradně na vlastní tvorbu. Žánrově je můžete zařadit trochu do groovu, trochu do jazzu a tak trochu do elektra, v jejich skladbách ale najdete i popové postupy nebo rock. Na počátku roku 2012 jim vyšlo EP s názvem Dirty Sanchez, debutové labum by pak mělo vyjít roku 2013. Jejich vystoupení bylo nabyté energií a dlouho jsem neviděla nikoho, kdo by si hudbu, kterou „vyluzuje“, užíval více. Poslechnout si je můžete na facebooku.

Ani další kapely ale nezklamaly. Fabian Supancic Organ Trio nabídli trochu klasiky (např. Milese Davise) ve vlastním, svěžím podání a WunderBar Band byli zase lahůdkou intelektuálů, neboť jejich tvorba je inspirována literárními díly.

Kikina b, Foto: Šárka Kabátová

 

Účastníci se do soutěže JazzFruit hlásí sami, letos se přihlásilo celkem 32 kapel a o vítězi rozhodovali fanoušci na internetu, lidé přímo v sále i odborná porota. „Funkce poroty je důležitá. Ve finále je šest hlasů, jeden představuje internet, druhý návštěvníci v klubu a čtyři zbývají právě na členy poroty. Jde o to, aby kapela, i když bude mít třeba tisíc fanoušků a kamarádů, přeci jenom hudebně něco předvedla,“ dodává Honza.

Druhý večer Mladí Ladí Jazz se odehraje 20. dubna v Paláci Akropolis a hlavním lákadlem večera jsou britští Portico Quartet, kteří vystoupí v rámci turné k novému albu. Těšte se!

no images were found