FOTO: 25 ročník festivalu Mezi ploty – SOBOTA!

Jeden z prvních letních festivalů Mezi ploty se konal o víkendu 27. a 28. května v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Pozvání na festival přijaly hvězdy jako Richard Müller, Aneta Langerová, Tomáš Klus nebo kapela No Name. Festival si užily i rodiny s dětmi. K dispozici byla celá rodinná zóna, divadélka, koncerty pro děti a skákací hrady. Nechyběla ani zóna smíchu nebo mini zoo. Rodiče pak mohli využít některou z přednášek týkajících se právě dětí a rodiny.

 

Už od sobotního rána sluníčko pálilo jak divé a tak bylo jasné, že déšť (jako minulý rok), festival určitě nezkazí. Fronta před hlavním vchodem nebrala konce a přijížděli noví a noví fanoušci. Po tom, co jsme se dostali do areálu, rozhodli jsme se, že si zdejší prostory projdeme, abychom se trošku zorientovali. V parku o rozloze 64 hektarů je to totiž opravu třeba. Procházeli jsme dětskou zónou, která se pomalu plna rodinami s dětmi. A že pro ně bylo vyžití velké. Od skákacích hradů, přes různé dílničky až po divadélko pro děti. Náš cíl byl jasný, přebrodit se přes dav přicházejících lidí k hlavnímu pódiu, na kterém se připravovala kapela Fast Food Orchestra. Obrovská nálož energie byla při takovém horku skoro nesnesitelná. O to víc když energická kapela nenechala nikoho jen tak stát. Proto každý ocenil stánky s osvěžujícími nápoji, které při takovém parnu velmi rychle docházely. Na street music stage nás zaujala kapela The Complication. Tu jsme si vychutnali z lehátek nedaleko pódia. Partička kluků z Jablonné nad Orlicí přilákala hlavně metalisty a příznivce tvrdší muziky. Ti, kteří se chtěli schovat ve stínu, zajisté ocenili přednášky v samotném srdci rodinné zóny nebo divadelní představení, která si připravily jak profesionální soubory, tak i Bohnická divadelní společnost, jejíž členy tvoří nejen pacienti nemocnice, ale i studenti, terapeuti, lékaři nebo jejich přátelé.

 

Když jsme procházeli parkem, zaujala mě i fotografku Jelikož jsem psí máma, dog dancing bylo něco, co jsem si nemohla nechat ujít. Vedle se v ohrádce pásly kozy a kousek od nich pípala malá žluťoučká kuřátka. Když jsme se dostatečně vynadívali na to zvířecí štěstí, utíkali jsme zpět k hlavnímu podiu, kde už byla připravená Lenka Dusilová a Baromantika. Dusilová na festivalu vystupuje (až na vyjímky) každoročně. Její něžnost a energie, kterou dává do svých vystoupení, přitahuje diváky jako magnet.  

 

Skvělou festivalovou vychytávkou byla bezbariérová plošina pro vozíčkáře, kteří si díky ní mohli vychutnat koncert z výšky a měli tak krásný výhled. Organizátoři festivalu pamatují na tělesně postižené, což jim dává obrovskou příležitost plnohodnotně si užít festival. Organizátoři drží laťku hodně vysoko. I to je důvod, proč letos tento festival získal značku EFFE LABEL, kterou mezinárodní porota uděluje evropským festivalům, které splňující vysoká kritéria kvality. 

 

Ale zpět na Central music stage. Do parného dne vneslo exotiku uskupení N.O.H.A. – DJ Set. Tato česko-americká skupina hrající drum and bass přivezla na Mezi ploty dravost a pořádnou porci tance. Dav lidí pod pódiem se nezmenšoval, ba naopak. Všichni netrpělivě očekáváli příchod Tomáše Kluse. Oblíbený písničkář se těší velké oblibě na všech festivalech a ani tady tomu nebylo jinak.  Akorát nevystupoval sám. I kapela mu byla málo. Na jevišti s ním stáli i tygři. Naštěstí jen dva a byli plyšoví, takže nehrozilo žádné nebezpečí. Klus je ale jiná liga. Nejen že se vrhl do davu fanoušků a zíval mezi nimi, vymýšlel texty z patra, za což mu patří jedno velké wow. Nikdo z přítomných si nenechal ujít vystoupení česko-slovenské legendy Richarda Müllera. Toho jsem si naprosto hotová vychutnala zpovzdálí, ležíc na dece. Ale při pohledu na nedělní program se mi opět vlévala energie do žil.