FOTO: 25 ročník festivalu Mezi ploty – NEDĚLE!

V neděli jsme vcházeli  do areálu Psychiatrické léčebny v Bohnicích už před polednem. Předchozí večer končil slovenštinou a ten nedělní den jí začínal. No Name přineslo mezi diváky svůj pověstný humor a dobrou náladu. Po nich se připravovala mladá zpěvačka Debbi, která se proslavila singlem Touch the sun. Znát ji můžete i z duetů, které nazpívala například s Lipem. Na co jsem se opravu těšila byla Zóna smíchu. Konkrétně na stand up comedy Na stojákatentokrát v sestavě Karel Hynek, Petr Vydra a Dominik Heřman. Na stojáka je totiž záruka kvality. Opravdu jsem se bavila od začátku do konce a musím říct, že jde o formát, který tu opravdu chyběl. Pospíchali jsme zpátky k hlavnímu podiu, kde měla mít koncert Aneta Langerová. Zpěvačka, která v roce 2004 vyhrála Česko hledá Superstar. Od té doby její hvězda jen stoupá, řadí se tak k jedněm z nejpopulárnějších zpěvaček na naší scéně. 

 

Atmosféra v areálu je opravdu jedinečná. Jedni stojí u jeviště, aby byli co nejblíže ke svým oblíbeným interpretům a jiní si vychutnávají známé písně zpovzdálí na dekách. Festivalu přidává i to, že se zde nepodávají žádné alkoholické nápoje. Možná i to je důvod, proč je tu tak uvolněná atmosféra. Nikdo se nemusí koukat na namol opité lidi. Známé tóny se linou z trubek a to neznačí příchod nikoho jiného než skáčkové kapely Sto zvířat. Ti nemohou chybět na žádném festivalu a na Mezi ploty si střihli rovnou dvoják. Dvě hodiny před tím totiž hráli (nejen) dětem na Innogy rodinné hudební scéně. V zadní části areálu se nacházela Oáza pro duši. Obrovské množství přednášek, workshopů a skupinových terapií. A ano, to je to pravé místo pro mou duši. Zpovzdálí jsem sledovala výrobu barefoot sand a užívala si vnitřní pohodu, kterou festival nabízel. Je až neskutečné, co umí vytvořit skupina pozitivně naladěných lidí.  Festivalu nemám co vytknout. Snad jenom to, že je dispozici tolik činností, tolik pódií a možností co dělat, že je nemožné shlédnout

 

všechno. Nutno dodat, že si tu své vybral opravdu každý.  Je potřeba říci, proč je festival Mezi ploty tak vyjímečný. Už na počátku své existence si dali organizátoři jediný cíl – integrovat pacienty Psychiatrické nemocnice v Bohnicích do společnosti. A to se jim daří už pětadvacet let. Právě kvůli pacientům, kteří se pohybují mezi návštěvníky, v areálu nenajdete stánek s alkoholem nebo jinými návykovými látkami. Organizátorům festivalu přejeme mnoho sil do dalších let.