Arakain s Dymytry řádili v Příbrami

AUTOR REPORTU A FOTOGRAFIÍ : Pepík D

 

Arakain a Dymytry jsou za půlkou svého podzimního tour, v rámci nějž zavítali a zavítají celkem na 25 míst. Start se odehrál v Holýšově a celá tour skončí v Beznu. Jednou ze zastávek skvěle rozjetého pomyslného koncertního vlaku byl i sál Divadla A. Dvořáka v Příbrami.

Hned před vstupem do sálu poutalo pozornost výdejní místo se speciálním CD Arakain Dymytry live zdarma určené držitelům těch správných, avšak limitovaných, vstupenek z předprodeje. V podloubí sálu pak měla každá z kapel svůj merch stánek, tedy prodej propagačních předmětů. Dnes již neodmyslitelnou součást koncertů kapel. Je fajn, že už i české kapely se s merch učí pracovat a vnímají ho jako formu komunikace s fanoušky, ne jen jako formu získání financí například pro produkci klipu.

 

Krátce po avízované, na letošní podzimní tour velmi neobvyklé, devatenácté hodině se o rozjezd a rozehřátí fan’s kotle tradičně postarala ostravská hardrock – metalová kapela ABSOLUT DEAFERS. Během svého, zhruba čtyřicetiminutového, setu představila skladby z aktuálního alba „Himaláje v nás“ i starší skladby ze své tvorby. Jejich nejnovější album „Himaláje v nás“ obsahuje 11 autorských skladeb, na nichž se podíleli členové kapely a také český hudebník Aleš Bajger, známý především z hraní se skupinou Progres 2. Nové studiové album, a při koncertě to bylo znát také, je zajímavé různorodostí jednotlivých skladeb. Na první poslech se jedná o typickou tvorbu Absolut Deafers, přesto každá z nových skladeb je něčím výjimečná. Kdo kapelu Absolut Deafers ještě nezaznamenal, určitě doporučuji vyhledat třeba na Bandzone.cz a poslechnout si emočně nabitou Zpověď, nebo chytlavé Ovce a vlci, emotivního Kata a další, které zazněli i na koncertu. Ze starších pak za pozornost stojí třeba Posel smrti. Pro příbramský koncert si z tvorby Arakain „půjčili“ skladbu D.N.A. Příbramské publikum na Absolut Deafers reagovalo velmi dobře, na rozehřátí velmi dobrá volba. A je jasné, proč právě tato kapela bývá obvyklým hostem (už bych snad ani nepoužil slovo předkapelou) tour Arakainu.

 

Po krátké pauze, při níž pohledu na přestavbu podia bránila krycí plachta, se rozeznělo nástupní intro pražské psy-core party Dymytry. Při své sólové hodinové sestavě kapela také představila skladby ze svého aktuálního alba A-G-R-O-N-A-U-T. Kdo kapelu poslouchá již více let, jistě mi dá za pravdu, že se stále drží svého stylu tvrdé muziky, ale zároveň je v jejich tvorbě znatelný výrazný posun. Objevuje se melodičnost a zajímavé experimenty. Nechybí kritické texty. Jan „Protheus“ Macků připomněl význam svátku 17. listopadu, který se právě v den koncertu slavil. Dymytry připravili zajímavou LED projekci, která vhodně doplňovala světelný park, přesto neodváděla pozornost od dění na pódiu. Projekce zprostředkovala detaily z koncertu přes kamery, v citlivém množství také představila klipy kapely, doplněné texty a logy i pro tour specifickou půlenou tvář Protheus/Honza Toužimský. V podání Dymytry zazněla také skladba Paganini, z Arakain alba Restart. Při skladbě Ocelová parta doprovázel Dymytry nepřeslechnutelný zpěv fanoušků „hou hej“. Celý set končil skladbou Dej bůh štěstí, na kterou se na pódiu objevil i Honza Toužimský a zpíval ji společně s Protheusem. Z počátku baladická skladba, se v refrénu pořádně rozjede a graduje skvělým kytarovým sólem. Z bicích prakticky slyšíte střelbu, navozující atmosféru k protiválečnému textu skladby. Dymytry opět dokázali, že se drží sloganu na své webové prezentaci: „Děláme muziku, co milujeme a milujeme muziku, co děláme. Děláme ji tak poctivě, jak jen to umíme a jinak ji dělat nechceme. Chceme se bavit a chceme bavit svoje fanoušky, svoji milovanou Dymytry rodinu.“ Příbramské publikum jistě bude souhlasit, že se jim to daří skvěle.

 

Po krátké pauze, spíše symbolické, než na přestavbu pódia, se rozezněli ostřílení lídři české metalové scény, kapela ARAKAIN. Na řadu přišly, jak léty prověřené hity, tak i novinky z aktuálního CD ARAKADABRA. Při Kolonii termitů jsme vyslyšeli výzvu Honzy Toužimského a bylo nás slyšet. Hlas krve rozhodně nemohl chybět. Z nového alba stojí za zmínku nejen Peklo, Diesel, Hra s ohněm, ale i  baladické Nenávidím, při kterém nebylo přes les rukou téměř vidět. Prostě osvědčená autorská čtveřice Urban – Kub – Mach – Toužimský zabodovala a vytvořila další skvělé skladby jak ve studiovém, tak pro koncertní provedení. Arakain v současná sestavě Honza Toužimský – zpěv, Jiří Urban – kytara, Mirek Mach – kytara, Zdeněk Kub – baskytara, Lukáš „Doxa“ Doksanský – bicí je skvělá a fantasticky fungující metalová kapela se vším všudy, jak ji máme rádi.  O závěr téměř hodinového setu se s Arakainem postarala dvojice zpěváků Honza a Protheus při skladbě Forsage.

 

Po znamenité střídavé i duální bubenické show se na pódium vrací v plné sestavě Arakain i Dymytry,  našlápnutou Proč, začíná společný a v rámci koncertu poslední blok, kdy na pódiu vystoupí současně všech deset muzikantů. V rámci kterého zazněly skladby Arakainu, Dymytry i skladby cíleně skládané pro společná vystoupení.  Mohli jsme vedle sebe slyšet Do stejný řeky, Žít svůj sen, Strážnou věž, při níž se kotlem neslo „Povolán jsem, povolán povolán jsem sem…“ . Protheus i Honza Toužimský se pouští i do death metalového growlingu (specifická technika zpěvu). Na úplný závěr zazněla neodmyslitelná skladba Apage Satanas.

Každý, kdo má rád český psy-core  a metal s agresivními ostrými kytarovými riffy, skvělým zpěvem, výraznými bicí a texty s myšlenkou, by si neměl nechat ujít zbývající zastávky ARAKAIN DYMYTRY TOUR 2016:

25. 11. 2016 Tranava (Třebíč), KD Tranava

26. 11. 2016 Drnovice (Vyškov), KD Drnovice 1

2. 12. 2016 Ústí nad Orlicí, KD (Smetanova 510)

3. 12. 2016 Zábřeh, KD (Československé armády 835/1)

9. 12. 2016 Pelhřimov, KD Máj (Tř. Legií 1115)

10. 12. 2016 Horní Bříza, KD (U klubu 365)

16. 12. 2016 Spálené Poříčí, Sokolovna (Tyršova 133)

17. 12. 2016 Bezno, KD (J. F. Plachty 285)