1. listopadu vychází komiksová kniha Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století určená pro všechny příznivce obrázkových příběhů i pro zájemce o naši nedávnou minulost. Připravilo ji občanské sdružení POST BELLUM, které již deset zaznamenává svědectví válečných veteránů, bývalých vězňů koncentračních táborů, politických vězňů, ale i komunistů a agentů StB a mnoho dalších pamětníků totalitní doby. Sdružení oslovilo přední české a slovenské tvůrce komiksu, vybralo ze svého archivu třináct zaznamenaných zajímavých vzpomínek a dalo vzniknout unikátnímu počinu nejen na české komiksové scéně, ale také na poli popularizace naší historie.
Knihu Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století spoluvydává nakladatelství Argo a Ústav pro studium totalitních režimů a k dostání bude od 1. listopadu. Křest knihy proběhne v rámci festivalu KomiksFEST! v sobotu 29. října od 17 hodin v Meetfactory. Knihu uvede do světa osobně jeden z komiksových hrdinů, generál Tomáš Sedláček podle jehož příběhu je celá kniha pojmenována. Společně s ním můžete v komiksu Ještě jsme ve válce zažít krutost východní fronty i beznaděj komunistických kriminálů.
Komiksy vypráví životní osudy lidí, kteří většinou dosud žijí mezi námi. Jejich příběhy zaznamenali „sběrači“ – dokumentaristé neziskové organizace POST BELLUM v rozmezí let 2001 až 2011. „Děláme vlastně prostou práci – natáčíme s pamětníky výjimečných i obyčejných událostí naší nedávné minulosti rozhovory. Záznamy pak ukládáme na internetový portál Paměť národa. Z této sbírky vznikají rozhlasové dokumenty, výstavy, knihy a v těchto dnech také komiksy. Doufáme, že příběhy zaujmou díky komiksovému zpracování i ty, kteří se o naši moderní historii příliš nezajímají,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel sdružení Post Bellum a společně s Adamem Drdou a Davidem Bartoněm také autor komiksových scénářů.
Příběhy pojednávají o konfliktu konkrétních lidí s totalitní mocí a jsou pestré jako život sám – přinášejí vítězství i prohry, velké heroické činy i lidské slabosti a vyrovnání se s nimi. Jedním z komiksových hrdinů je například Jiřina Tvrdíková, v jejímž příběhu se dozvíte, jaké to je „česat bílého medvěda“ a že v sovětských gulazích bylo vězněno i mnoho československých občanů. Rudolf Bělohoubek zase vypráví, jak mu zavraždili oba rodiče, jen pár kilometrů od Berouna, během poválečného divokého odsunu Němců. V příběhu 15 let ve stodole prožijete společně s Václavem Jakešem nekonečné skrývání před komunistickou policií na statku rodiny Peckových. Komiks Ten kluk přece nic neudělal vypráví zase o těžkém rozhodování Milušky Havlůjové, zda spolupracovat s komunistickou Státní bezpečností nebo být odsouzena na čtyři roky vězení, které znamenaly odloučení od jejího dvouletého syna. Poslední let, podle vyprávění Zdeňka Mikše, líčí dramatický útěk studentů letecké vojenské akademie „na západ“. Nechybí ani příběhy z období normalizace a mezi komiksovými hrdiny najdete dokonce i spolupracovníka Státní bezpečnosti – osud „estébáka“, který promluvil o svém selhání, zpracoval v komiksu Chytřejší než oni Tomáš Kučerovský. „Příběhy jsou často provázané, nesnadné výkladu a brání se zjednodušení – tak jako dějiny samotné,“ doplnil Mikuláš Kroupa.
Pestré je také výtvarné ztvárnění cyklu – každý z třinácti příběhů nakreslil jiný výtvarník. Projekt je tak i přehlídkou současného česko-slovenského komiksu. „Vytipovali jsme umělce stojící na špičce současné tvorby a jsme rádi, že většina z nich spolupráci přijala,“ uvedla koordinátorka projektu Jana Fantová. Výtvarníci komiksů jsou Tomáš Kučerovský, Toy_Box, Nikkari, Vojtěch Šeda, Václav Šlajch, Jan Bažant, Miloš Mazal, Vhrsti, Martin Plško, Jiří Husák, Prokop Smetana, Petr Včelka a Branko Jelinek.
Komiksová kniha by nevznikla bez podpory Nadace Crocodille. „Bylo pro nás ctí, že jsme se mohli na vzniku této knihypodílet. Její hlavní význam a také klíčový motiv všech vyprávěných příběhů spočívá v morálním poselství, především ale v konkrétním vyjádření vzoru statečnosti“, uvedl ředitel společnosti Crocodille Petr Cichoň. Hrdinové, které životní osud či zhoubná moc totalitního režimu vystavila přetěžké zkoušce, dokázali během jediného okamžiku obětovat pro záchranu druha nebo skupiny naprosto vše, a to aniž by sami pro sebe mohli něco získat. Věříme, že právě takový postoj je třeba neustále připomínat a přibližovat jej především generaci mladých lidí, jejichž vlastní zkušenosti i životní podmínky se dnes zdají být od podobných okamžiků zlomu na míle vzdálené.“