Zpěvačka Čechomoru vydává debutové album!
29.6.2012
22.00
22.00

Zpěvačka a kytaristka Eliška Ptáčková, která v letech 2007 až 2009 zpívala s Čechomorem (natočila s ním i CD Sváteční), vydává debutové autorské album nazvané Svým způsobem (vlastní náklad). Pod producentským dohledem v Česku domestikovaného Američana Steva Walshe, připravila kolekci 11 písní, které odrážejí její zálibu ve folku, bluegrassu, americké country nebo jazzu.

 

Na natáčení desky se podíleli muzikanti dvou kontinentů. Producent Walsh přivedl do studia bubeníka Suzanne Vegy Douga Yowella (u nás už nahrával s Čechomorem nebo November 2nd), basistu Richarda Hammonda (Joan Osborne) nebo klávesistu Johna Deadericka (Emmylou Harris). České barvy pak hájili Eliščini dlouholetí spoluhráči – dobrista Radek Vaňkát, kytarista Emil Formánek (Druhá tráva) nebo zpěvaččin otec, známý výrobce komponentů pro banja, Vladislav Ptáček (COP). Kromě toho na albu posluchači uslyší rovněž zástupce mladé české jazzové generace – bubeníka Romana Víchu, klávesistu Jakuba Zomera nebo kontrabasistu Rasťo Uhríka.

 

Písničky na aktuální nahrávku napsala Eliška Ptáčková během posledních tří let. „Když jsem složila svou první skladbu, kde jsem přeměnila jednu negativní zkušenost v něco hezkého, uvědomila jsem si, že to je jedno z nejhezčích vlastnictví, o které je krásné se dělit. Je to jako vytvořit vlastní svět pro nějakou pomíjivou událost, o které už byste za měsíc ani nevyprávěli, ale zpívat o ní můžete i mnoho let s tou samou intenzitou,“ popisuje zpěvačka.

 

Album chtěla původně vydat už loni. Nakonec rozhodla počkat a písničky více vyšperkovat. „Vznik mé autorské desky ´Svým způsobem´ provázely úžasné události, které jednoznačně hodnotím, že to tak mělo prostě být. Setkání se Stevem Walshem a Dougem Yowellem pro mě znamenalo neskutečný osobní posun a pomohlo mi změnit postoj k mnoha věcem, o kterých jsem byla přesvědčená před tím. Byla jsem postavena před různá rozhodnutí, která se týkala třeba změn osazení na desce, a ta za mě nikdo jiný udělat nemohl. Jsem ale přesvědčená, že všechny kroky byly správné a byla bych hodně ráda, kdyby to z té desky lidé mohli slyšet,“ popisuje.

 

Desítku autorských věcí na novince Svým způsobem doplňuje jedna coververze Tennessee Waltz od Pee Wee Kinga a Redda Stewarta. Právě tato píseň může odkazovat na Eliščinu první nahrávku z roku 2006. Na albu nazvaném About Beautiful Acoustic Sound tehdy s muzikanty jakými jsou Stano Palúch, Pavel Malina, Emil Formánek nebo Vladislav Ptáček nazpívala coververze Sheryl Crow, Beatles nebo Paula Anky.

 

Kromě hraní s Čechomorem, se kterým se Eliška Ptáčková ukázala také na Eurosongu, byla zpěvačka k vidění i na koncertech Druhé Trávy, Pavla Bobka nebo Ondřeje Rumla. V současné době připravuje koncerty k aktuálnímu albu s novou kapelou. Křest je naplánovaný na 29. června v Malostranské Besedě.

Více aktuálních informací včetně hudebních ukázek najdete na www.eliskaptackova.com.