Viktor Sheen – Level Up (2014)

foto: archiv_Viktor Sheen

 

Viktor Sheen, ano dříve křestním Charles jako ten slavný herec-milionář, člen formace DSTFRS a také zástupce nově vzniklého Blakkwood records labelu, poslal do světa 15. srpna již svůj 5. release. Na 20 let celkem slušné skóre, no ne? V jeho věku umí takhle dobře rapovat jen málokdo, tak se tedy pojďme podívat na přednosti nového EP Level Up.

 

Dvě černobílé lví hlavy naproti sobě, tak vypadá cover této nahrávky. Když se zamyslíte jejím názvem, jistě pochopíte, proč zvolil autor takovýto design. Jde tu ale prvotně o zvedání laťky, o postupu na další level. „Stojíme na pokraji snů, zvedáme level jako hever a furt jdeme dál…“, no nevím jak ostatní, ale já jsem si po poslechu prvního tracku, kde hostuje L.D.MAAT, jistý, že je Sheen zase o kus dál než na předchozím Winning Prelude mixtapu, jenž vyšel jen několik měsíců nazpět. Druhá v pořadí je skladba Jenom já, tedy další důkaz posunu. Pohrávání si s tempem, přehlídka výjimečné flow. „A píšu to o mně. O kom jinym mám psát?“ dvě věty, kterými rapper udeřil hřebík přesně na hlavičku. Žádný okecávání, plytký bars, řeči a příběhy o tom, co se nikdy nestalo.Píše o sobě, o svém životě, zážitcích a zkušenostech, a i přesto má ve svém nízkém věku co říct. Obdivuhodné.

 

Následuje Fastlife, který se těsně před vydaním celého EP dočkal i audiovizuálu. Musím se přiznat, že když jsem slyšel druhou na sloku, kterou napsal Fosco Alma (také MAAT), bylo mi jasné, že Viktor Sheen má před sebou ještě roky dřiny, aby byl tam, kde jeho starší kolega z Blakkwood records, ale i tak dobrá práce. Rave je divoká věc, na kterou si autor pozval dalšího hosta. Není jím nikdo jiný než další kolega z labelu – Renne Dang. Musím říct, že společně znějí skvěle. Neberou si servítky, sází arogantní a vulgární rýmy, ale to je přesně styl, který jim sedí. Tempo se trochu uklidní singlem Roky se Sharlotou na refrénu. Top kousek přijde ale až jako 6. v pořadí. Stripclub má perfektní sample a vlastně celý instrumentál je bez chybičky. Dá se říct, že i všichni beatmakers, jenž mají v tomto počinu prsty, odvedli skvělou práci. Pro pořádek jsou to: Ceha, Leryk, Depo, M.A.D. beats i samotný Viktor Sheen, posílám big up.

 

 

Pak ještě 2 songy, tracklist končí číslem 9. Přál bych si, aby byl delší a já si tak mohl už více kvalitního českého rapu, který není za dobu, ale jde s ní, a přesto zní originálně. Tohle tu moc interpretů nedokáže. A jestli Instagram a Twitter nelže a opravdu vyjde společná deska s Dangem, je dost možné, že na ní Sheen předvede, že je s každou nahrávkou o level výš.