The Tap Tap představili na Párty na kolečkách nový klip!
29.4.2011
20.00
20.00

Kapela The Tap Tap představila na koncertu Párty na kolečkách v pátek 29.4. v pražském divadle Archa svůj nový klip. Vznikl k písničce Řiditel autobusu, kterou pro Tapky složil Xindl X, a která vtipně popisuje potíže handicapovaného bubeníka kapely při cestování městskou dopravou.

Koncert Párty na kolečkách je každoroční celovečerní show kapely handicapovaných studentů Jedličkova ústavu The Tap Tap. Letošní již 9. ročník představil hned několik novinek, vrcholem večera bylo uvedení premiéry nového klipu k písni Řiditel autobusu. Klip stejně jako píseň pojednává o potížích, se kterými se setkává bubeník kapely Marek Valenta při cestování pražskou dopravou. Řidiči jej často nechtěli s jeho kolem do autobusu pustit. Podmínky přepravy handicapovaných jsou přitom vymezeny ve Smluvních přepravních podmínkách Dopravního podniku článkem 6 odstavcem 15. Podle nich je umožněn transport jiných kompenzačních pomůcek, než je invalidní vozík, mezi které Markovo malé kolo rozhodně patří. Tak vznikl námět k písni, kterou napsal Xindl X. Písnička byla poprvé představena na celovečerním koncertu The Tap Tap v Opeře. Klip k ní vznikl v barrandovských ateliérech v režii Radovana Síbrta a vtipně rozvíjí téma přepravy tělesně postižených. Marek Valenta v něm hraje společně s interprety songu Vojtou Dykem, Xindlem X a Danem Bártou. Zpěváci představují řidiče autobusu, kteří nedovolí Markovi nastoupit s jeho kolem do vozu. Sami přitom mají své tajné, nesplněné sny…

O klipu krátce hovořili hosté koncertu primátor hl.m.Prahy pan Bohuslav Svoboda, náměstek ministra kultury pan Radek Zdráhal, starosta městské části Praha 1 pan Oldřich Lomecký, generální ředitel Dopravního podniku hl.m.Prahy pan Martin Dvořák a předseda představenstva OSA pan Roman Strejček. Shodli se na tom, že město Praha neustále pracuje na dalším budování bezbariérového přístupu do památek i historického centra města vůbec. Zároveň vyzdvihli důležitou roli informování zaměstnanců veřejných služeb i veřejnosti, kterou klip humornou formou plní.

V klipu hraje také generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy, pan Martin Dvořák. „Někteří zaměstnanci skutečně překračují svoje kompetence a nechovají se taktně. Zároveň je potřeba chápat, že jsou pod obrovským tlakem jak díky podmínkám pražského provozu, tak ze strany cestujících. Stane se, ač to není omluva, že řidičům tzv. prasknou nervy. Jsme však otevřeni jakékoli konstruktivní kritice. Situace, kterou píseň popisuje, nás mrzí. Všichni z více než 4000 našich řidičů jsou pravidelně nabádáni, aby problematické situace v provozu řešili citlivě a s vysokou mírou porozumění k potřebám všech cestujících, tedy nejen handicapovaných. Upřímně – trochu jsme se iniciativy The Tap Tap obávali, ale je jasně vidět, že klip bude mít velmi pozitivní přínos,“ podotýká Martin Dvořák. Šimon Ornest k tomu dodává, že Marek Valenta skutečně již v průběhu natáčení klipu zaznamenal větší ochotu i zájem ze strany řidičů.

The Tap Tap – Řiditel autobusu

httpv://www.youtube.com/watch?v=8qacVvm-8ao

Na celovečerní show představila kapela také svoje nové skladby. Poprvé publikum slyšelo novou, instrumentální skladbu Velký třesk, která je autorskou skladbou kapely, ale také song Takovej hrob, který vznikl na hudbu Johnyho Cashe a text k němu napsat Jiří Ornest. Hostem kapely je zde jazzový kytarista Luboš Andršt. Na koncertu jako host opět vystoupil Petr Hudec, nadaný pianista s těžkým handicapem, který s kapelou zahrál několik skladeb. Novinkou byla také písnička Kung FU, kterou doprovodili svou choreografií žáci školy bojových umění Kung Fu Factory.

Výtěžek z benefiční akce bude využit na nákup vybavení vzdělávacího centra STUDEO. Toto centrum nabízí převážně handicapovaným lidem mimoškolní vzdělávání s cílem lepšího uplatnění na trhu práce.

Záštitu nad celou akcí převzali: Ministr kultury Jiří Besser, primátor hl.  m. Prahy Bohuslav Svoboda a starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Kapelu The Tap Tap v roce 1998 založil a dodnes vede Šimon Ornest. V souboru hrají převážně handicapovaní studenti Jedličkova ústavu. Skupina spolupracuje se známými umělci, například s Danem Bártou, Davidem Kollerem, Matějem Ruppertem, Vojtou Dykem, Xindlem X či Tomášem Hanákem. The Tap Tap vydali alba Hopšidyridy (2006) a Párty na kolečkách (2010).