Program MeetFactory KVĚTEN 2011!

od 28. 4. – do 8. 5.

Vstup zdarma

GALERIE KOSTKA

rozpaky původního příběhu

Vystavující / Artist: Jan Haubelt

Neobratná snaha aranžérů docílit za sklem vitríny co „nejživějšího“ výrazu, vede v muzeích často k tragikomickým etudám. Haubelt tyto nehody reality a fikce sbírá a ve svých volných projektech vědomě rehabilituje. Pro Galerii Kostka přichystal novou instalaci, ve které se – k němému úžasu všech zúčastněných exponátů a diváků – fiktivní obraz vtipně smíchá s autentickým prostředím.

Od 28. 4. – do 22. 5.

Vstup zdarma

GALERIE MEETFACTORY

Ele-mentální gesta

Vystavující: Milan Houser (CZ), Viktor Frešo (SK)

Kurátor: Vladimír Beskid

Autoři se vyjadřují skrze lapidární elementární gesta, která komentují v případě Housera médium malby a Freša sochařské prostředky. Jejich díla jsou razantní a minimalistická svojí formou a původně poukazují na procesy, které vznik tvarů a barevných obrazů doprovázejí.

4. 5.

20 hod – 60 Kč – FILM KLUB

Téma: Kurz skandinávského myšlení

KURZ NEGATIVNÍHO MYŠLENÍ

Režie: Bard Breien

Norsko 2006, 79 min (norsky s českými titulky)

Partička několika hendikepovaných lidí pod vedením rázné psycholožky vyráží za svým dalším cílem: přesvědčit pětatřicetiletého Geira, který po autonehodě skončil na vozíku, že by se měl přidat k jejich skupině, naučit se společně s nimi pozitivně myslet a zachránit tak své rozpadající se manželství. Psycholožka ale nemá tušení, s kým má tu čest.

5. 5. Čt
18 hod – 80 Kč –
PŘEDNÁŠKY

CYKLUS PŘEDNÁŠEK SDRUŽENÍ KRUH

Od 18h Nad urbanistickou soutěží na Černou louku v Ostravě (Peter Stec, Josef Kiszka, Jiří Buček a další)

Od 20h Hiroki Matsuura – přední člen Maxwan Architects+Urbanists (Rotterdam) o práci kanceláře a vítězném návrhu na Černou louku

7. 5. So

20 hod – vstup zdarma – HUDBA
Oslavy prvních narozeniny našeho MeetFactory „F-16“ baru. Vystoupí: The Breakers, Georg Pacurar, MC Borat Original, VJ Lu-Hanescu a další. Venkovní gril a speciální nabídka pití.

11. 5. St
20 hod – 60 Kč –
FILM KLUB
Téma: Americká pohádková klasika

ČARODĚJ ZE ZEMĚ OZ
Režie: Viktor Fleming
USA 1939, 101 min (anglicky s českými titulky)

V příběhu, který zná každé americké dítě je malá Dorotka spolu se svým pejskem přenesena tornádem z Kansasu do kouzelné země Oz. Aby se dostala zpět, musí se vypravit na dlouhou cestu do Smaragdového města, kde žije mocný čaroděj. Doprovázejí ji tři společníci: Strašák, Zbabělý Lev a Plechový Dřevorubec. Po cestě číhá mnoho nebezpečí a navíc si na Dorotku brousí zuby Zlá čarodějnice Západu.

Od 12. 5. – do 5. 6.

Vstup zdarma

GALERIE KOSTKA – REZIDENCE

a priori tempo

Vystavující: Danielle de Picciotto and Alexander Hacke

Vernisáž 12. 5. v 19 hodin

Umělecký pár rezidentů MeetFactory představí svoji audiovizuální instalaci o průzkumu času ve formě věže, která ukazuje čas jako subjektivní, osobní formu, která oproti běžným matematickým jednotkám nastoluje vlastní rytmy měření.

15. 5. Ne
16 hod – vstup zdarma –
Cakebreak bleší trh

Tentokrát s blešákem expandujeme i ven z velkého sálu do prostor za MeetFactory. Víc prodejců, víc místa a stejná pravidla: jen zboží z „druhé ruky“, žádné designérské značky.

16. 5. Po

20 hod – 100 (150) Kč – DIVADLO

HELMUT KAJZAR – KaDeWe
Režie: Magda Stojowska
Hrají: Hynek Chmelař, Anita Krausová a Vladimír Marek

Inscenace dramatu polského dramatika a režiséra Helmuta Kajzara KaDeWe vznikla adaptací textu „Další díl (KaDeWe); Operní libreto”, který byl napsán v 70. letech během častých pobytů Helmuta Kajzara v Západním Berlíně. Jedná se o koláž syrových obrazů města a jeho vlastní imaginace, intimních fantazií týkajících se milenců, umění, mediálního světa atd. Titulní KaDeWe jako tehdejší největší velkoobchod Evropy je pro autora metaforou temné a lákavé strany světa.

18. 5. St

20 hod – 60 Kč – FILM KLUB
Téma: Americká pohádková klasika

Dr. JEKYLL A PAN HYDE
Režie: Viktor Fleming
USA 1941, 113 min (anglicky s českými titulky)

Hrdinou adaptace příběhu Roberta Louise Stevensona o mysli a šílenství z roku 1941 je Spencer Tracy. Je to výpravný, hvězdně obsazený snímek, jehož freudovské podtóny zahrnují i snovou sekvenci, v níž se tažní koně, popohánění Hydem mění v ženy jeho života (Ingrid Bergman a Lana Turner).

19. 5. Čt

20 hod – 100 (150) Kč –DIVADLO

BENJAMENTA
Režie: Lucie Ferenzová
Hrají: Anita Krausová, Jindřiška Křivánková, Kristýna Matějová, Jana Kozubková, Norbert Žid

Jana von Gunten přichází do školy Benjamenta s předsevzetím začít úplně odzdola, pracovat, postavit se na vlastní nohy, nebýt svým rodičům na obtíž. Už v první chvíli ale zjišťuje, že školu společně s jejími chovankami a učitelkou ovládá jakýsi zbytnělý systém dogmat a pravidel vyhnaných k absurdnosti.

21. 5. So
21 hod – 150 / 250 Kč –
HUDBA

Education 01: Mount Kimbie (UK), Subject Lost, Kubatko, Stanzim

Education je série klubových nocí, na které se budou představovat vyhlášení interpreti společně s nadějnými domácími tvůrci. V ČR se tak poprvé ukáže adorované post-dubstepové duo Mount Kimbie.

23. 5. Po

20 hod – DIVADLO – SILNÍ

Režie: Miroslav Bambušek
Hrají: Dora Bouzková, Leoš Noha, Roman Zach

Podle textu Angélici Liddell: Mrtvý pes v čistírně: Silní

Pokřivená, „čistá a silná“, společnost diktuje pokřivenost jedinců. Jednotlivé situace a dialogy tematizují jednotlivé objekty kritiky: válka, kontrola, represe, xenofobie, média, kultura, civilizace…

25. 5. St

20 hod – 60 Kč – FILM KLUB
Téma: Americká pohádková klasika

CESTA KOLEM SVĚTA ZA 80 DNÍ
Režie: Michael Anderson
USA 1956, 175 min (anglicky s českými titulky)


V roce 1872 se vsadí distingovaný Angličan Phileas Fogg (David Niven) o 20 000 liber s členy svého klubu o to, že během 80 dní vykoná cestu kolem světa. Nákladný film, natočený podle románu Julese Verna, sklidil mnoho ocenění, mezi nimi i 5 Oskarů.

Od 27. 5. – do 24. 6.

Vstup zdarma – GALERIE MEETFACTORY – Pleso

Vystavující: Michal Kern, Vladimír Havlík, Tereza Fišerová, Štefan Papčo, Barbora Kleinhamplová, Matyáš Chochola, Ladislav Vondrák, Lucia Sceranková

Kurátor: Dušan Zahoranský

Vernisáž 27. 5. v 18.00

Fyzická konfrontace městských bytostí s prapůvodním ne-městem. Díla kriticky postihují vztah přecivilizovaného člověka, k naší neobratně vytěsňované matičce přírodě. Práce autorů střední a starší generace, kteří vztahy člověka a otevřené krajiny zkoumali už v období normalizace a tedy v naprosto odlišných kontextech, doplní díla nejmladší generace.

27. 5.

22 hod – 150 / 200 Kč – HUDBA

Muffin, Muffin! with Brenmar (US)
Pozvání na květnový „muffin“ přijal Brenmar. Producent a DJ na vzestupu odkojený v Chicagu na r’n’b a house a momentálně pobývající v Brooklynu, který v prosinci vydal své debutové EP At It Again na značce Discobelle

28. 5. So

22 hod – Vstup zdarma – HUDBA

Trainspotting: Radqohski
Hipsterské DJ duo Radeq Brousil a Tomáš Oujezdský se poprvé představí v MeetFactory, takže se nenechte prosit, vytáhněte svoje nejlepší střevíce a protančete horečku sobotní noci.

29. 5. Ne

20 hod – 100 (150) Kč – DIVADLO – SY

Režie: Jan Nebeský
Hrají: Lucie Trmíková, Miroslav Mejzlík, Karel Dobrý
Koláž textů z mezinárodních pohádek a mýtů a filmu Občan Kane.

Jaký trest může potkat člověka, který nevěří, že v prahu jeho domu žijí ryby? Jak se stát sudipíčou? Kdo jsou oční mužíci? Co se stane, když se myška zamiluje do větru? Na tyto a mnoho dalších otázek, které si dříve nebo později položí každý přemýšlivý člověk, najdete konečně odpověd.

1. 6. St

20 hod – 60 Kč – FILM KLUB
Téma: Americká pohádková klasika

PAN WONKA A JEHO ČOKOLÁDOVNA
Režie: Mel Stuart
USA 1971, 100 min (anglicky s českými titulky)

Americký pohádkový muzikál z roku 1971 nás zavede do městečka, kde stojí tajemná továrna vyrábějící tu nejlepší čokoládu na světě. Jednoho dne její majitel Willy Wonka (Gene Wilder) ukryje v čokoládách zlaté kupony. Děti, které je najdou, pozve na návštěvu své továrny a slíbí jim do konce života posílat cukroví zdarma. Nikdo však netuší, jaké překvapení děti v továrně čeká.