Rybičky 48 – DESKA ROKU (2011)

Rybičky 48 po 2 letech přicházejí s novou deskou. Troufale ji nazvali „DESKA ROKU“. Podle slov kapely je to nejlepší, co kdy kapela natočila. Je na vás, jejich fanoušcích, posoudit, zda-li je to pravda.

 

Kapela hraje ve složení Kuba (basa, zpěv), Peťan (kytara) a Ondra (bicí), od roku 2002. Za svoje působení stihli natočit 3 oficiální desky a 3 dema. „DESKA ROKU“ oficiálně vyšla v říjnu. Křest proběhl v pražské Lucerně Music Bar a to 11. října. K samotnému koncertu si pozvali několik známých českých osobností, kteří s nimi na pódiu vždy zahráli 1 až 3 písničky. Jako předkapelu si pozvali rock-alternativní Horskou Chatu ze slovenského Martina. Ti v Praze odehráli svůj 1. koncert. Na oplátku si HCH pozvala Rybičky do domovského Martina. Více o křtu si můžete přečíst zde!

 

Seznam skladeb: 01 – Samaritán; 02 – Holka na inzerát; 03 – Jackyll & Hyde; 04 – Křičela do světa; 05 – Princezna z baru;  06 – Takhle ne !; 07 – Největší hit; 08 – Obyčejnej den; 09 – To byl den; 10 – Rádiová; 11 – Super plán; 12 – Nebe peklo; 13 – Agáta; 14 – Rádiová (radio edit)

 

Samotná deska má příjemný kvalitní zvuk. Při poslouchání některých písní budete mít asi pocit, že posloucháte nějakou novou českou popovou hvězdu. Není tomu tak, v hudbě samotné najdete spoustu kvalitních hudebních momentů. Texty poněkud zaostávají. Samotný dojem z desky je, že „Rybičky“ spadli do stádia nucené poslouchatelnosti. Svojí tvorbu narovnali ve viditelné snaze, získat co nejvíce fanoušků a tím co největší prodejnost pro své album.

 

A jak zhodnotit jednotlivé písně?

Celé album začíná písní „Samaritán“. Většina posluchačů se hned zasekne. Text líčí, jak to asi u kluků chodí a také o tom, jaké dnešní ženy jsou.

Deska pokračuje hledáním nemravné „Holky na inzerát“. Kritéria jsou jednoduchá: Na národnosti zase až tak moc nezáleží. Může hrát v pornu a může být i potetovaná.

 

Dále si můžete poslechnout, jak je Kuba přes den ultrašikovnej a v noci sem mu všichni vyhejbaj. Píseň se jmenuje “ Jackyll & Hyde“.

Mít nad sebou moc. To by chtěla mladá nezletilá holka v další písni s názvem „Křičela do světa“. Chtěla jen legálně pít a chodit domů kdy bude chtít.

„Princezna z baru“ je jedna z nejlepších písní na desce. Vypovídá o setkání na baru, jehož obdobu zažil snad každý z nás.

 

V pořadí šesté písni „Takhle ne!“ Kuba zpívá: „Neslyšim co jiný říkaj já mám svoji pravdu rád. Nechci kritiky co kecaj tak to berte žádný snad. Nemusíš to dlouze říkat já si za svým budu stát. Neptej se mě vem si příklad já si budu to svý hrát .“

 

Šťastnou sedmičku má píseň s názvem „Největší hit“. Jak Kuba správně říká, na největší hit vám stačí 3 akordy dokola. Text bez myšlenky, který se rychle pamatuje a hlavně pořádnou masu nemyslících lidí. Škoda že celá písnička je pomalá, protože text je naprosto skvělý.

 

„Obyčejnej den“ je další velice povedená píseň.  Píseň „To byl den“ má naprosto skvělý text, je i vtipná, ale bohužel na můj vkus až moc krátká.

Následující píseň se dá považovat za návod, jak se dostat do rádia. „Rádiová“ je velice melodická a tak si jí určitě jako já budete chtít pouštět stále dokola.

 

Píseň „Nebe Peklo“ Rybičky představili už dříve na svém společném turné s Mandrage. Videoklip natočili kluci už loni na festivalu Natruc.

Předposlední píseň „Agáta“ Rybičky také představili už dříve. Je na ní na první poslech poznat, že si kluci dělají srandu.

Celé album zakončuje rádiová verze písně „Rádiová“.

 

Před tím, než se dostanete k poslechu DESKY ROKU, můžete zkusit několik videoklipů (NEBE PEKLO, Agáta či Princezna z baru).

 

Podívejte se na oficiální videoklip k písni Princezna z baru:

httpv://www.youtube.com/watch?v=DzEXy-7f55k