Richard Krajčo: „Přišel čas, aby si celá kapela odpočala..“

Na festivalu Jamrock v Žamberku jsme měli tu možnost udělat rozhovor se zpěvákem skupiny Kryštof Richardem Krajčem. Zeptali jsme se Richarda, jaká je pravda o plánované pauze kapely Kryštof, dále jsme se  ptali na dojmy z nové desky, spolupráci na filmu Bobule či v jakých filmech budeme moci Richarda v brzské době vidět.

Začněme klasickou otázkou, jak se Vám hrálo na Jamrocku? Jaký je pohled na rozskákaný dav, který zpívá vaše písně v bahně?
My jsme na to tady v Žamberku zvyklí, takže nám se tu hrálo dobře. Jsme tu potřetí, festival je taky třetím ročníkem. Pořadatelé si nás vždy pozvou jako české headlinery a to nám samozřejmě velmi lichotí. A zároveň nám dělá radost, jak tento festival funguje, je tadyskutečně  každý rok přes 10.000 lidí, což na to, že je to třetí ročník, považujeme za velký úspěch.

Jste hlavními hvězdami spousty českých festivalů, jaké to je vidět se na plakátech či bilbordech?
Je to „fajn“. My jsme v podstatě před 10 lety odstartovali profesionální kariéru, předtím jsme byli slyšet jen ve zkušebně, kde si nás nikdo ani nevšiml, na festivalech jsme začínali v odpoledních časech, vyjížděli jsme si to po klubech kam chodilo tak 100, 200, 500 lidí a samozřejmě to nějakou dobu trvalo. Když dneska vidím bilbordy na Rock for People a tam je Prodigy, Muse a spousta dalších a mezi nimi je Kryštof jako jedna z mála českých kapel, tak to samozřejmě velmi potěší.

V prosinci 2008 jste vyprodali dva koncerty v Opeře. Jak se Vám podařilo vydat v poměrně krátkém čase „živák“?
My jsme se na to předem připravovali, samozřejmě kluci kteří to nahrávali a míchali věděli, že na to budou mít 6 dní i s masteringem. Měli jsme připravený booklet a vybrané písničky, které se budou dělat na tu desku. Byl to tak trošku malý zázrak, že se nám to podařilo takhle rychle udělat, nicméně se nic nepokazilo a záznam se nahrál. Možná tam někdo objeví malé chybičky, protože to k živému hraní patří a nedá se to opravovat, když to má jít v takové rychlosti do obchodů, pro nás je to dobrá vizitka. Také jsme se na tento koncert soustředili, myslíme si, že se nám podařil takový „husarský kousek“. Jsme rádi, že si tu desku koupilo hodně lidí a taky se jim líbí.

Jak jste se dostali ke spolupráci na fimu Bobule a 2Bobule?
Pan producent a režisér za mnou přišli s tím, že by chtěli napsat ústřední píseň pro film a dávají mi na to týden. Samozřejmě mě potěšil jejich zájem, nicméně jsem jim řekl, že to za týden nepůjde, jelikož skládám desku dva roky, což je nějakých 12 písní a také nedokážu napsat písničku na lusknutí. Ovšem nahrál nám fakt, že jsme právě dotočili tři nové písně na bestoffku, což byli bonusy a mezi nimi byla jedna pomalá, hezká písnička s názvem Atentát, tak jestli jí nechtějí. Producent s režisérem za mnou přijeli do Národního divadla, kde jsem zrovna měl představení a v autě za divadlem jsem jim Atentát pustil. Atentát si poslechli a řekli, že to je přesně to co chtějí a v podstatě ihned jsme se dohodli, že jí pro film použijí. S tímto filmem neměli moc velké ambice, říkali, že možná na to do kin ani nikdo nepřijde, na což jsem odvětil, že mi to nevadí, protože mám rád a podporuji takové jako „outsidery“. Nakonec z toho byla celkem úspěšná spolupráce na obě strany, takže logicky když se točilo pokračování, přišli opět za námi jestli bychom jim nechtěli, už né napsat, ale poskytnout nějakou píseň. A my jsme zrovna vydávali novou desku kde byla právě Cyráno. Taky jsme si řikali, že písnička s tím Baníkem a Spartou by nebyla úplně ideální. (smích)

Richarde hraješ v mnoha českých filmech. Můžou se fanoušci v nejbližší době těšit, že tě uvidí v nějakém novém filmu?
Tak já moc ve filmech nehraju, já to mám tak jako pro radost, dlouho jsem nic netočil, jelikož na to nemám moc čas, protože dělám i manegement kapele, takže mi zabere většinu času právě Kryštof. Nicméně jsem teď deset měsíců natáčel seriál pro Českou televizi. Jmenuje se Znamení koně. Dělal to pan režisér Ciezlar a s Vilmou Cibulkovou jsem byl poctěn, jelikož jsem dostal hlavní roli. Teď v červnu dotáčíme posledních pár dní a na přelomu roku by to mělo jít do televize. Seriál je z dostihového prostředí takže taková Dobrá voda 2, je to moc hezké. Nevypadá to jako ty seriály z ateliérů, hodně jsme točili venku a s koňmi, vypadá to spíše jako film a hrozně se na to těším.

Dlouho si moderoval pořad Medůza, proč si skončil a převzala to po tobě Klára Vytisková?
Protože už jsem to nechtěl dělat(smích). Dělal jsem to 12 let, posledních 6 let jsem jezdil z Prahy do Ostravy každý čtvrtek a pak ve středu na živé vysílání. Už mi není ani 22 ani 21 ani 20, kdy jsem tam začínal, takže jsem si řekl, že je potřeba se někam posunout. Člověk má trochu jiné priority, má rodinu. Jak jsem říkal, omezil jsem i spoustu jiných aktivit, abych mohl managerovat Kryštof a měl na to čas. Takže ty priority jsou trochu jinde, myslim, že po 12ti letech bylo na čase, aby tam nastoupil někdo jiný. Já měl skončit dříve, vždycky jsem byl přemluven, nicméně teď už jsem řekl, že už opravdu nenastoupím a nenastoupil jsem.

Nedávno jste vydali album Jeviště. Jak jste s ním spokojení?
My jsme moc spokojení, ono je možná trošku jiné, než asi fanoušci čekali. Je takové tanečnější, možná rockovější, rychlejší. My jsme byli vždycky takový smutnější na těch deskách i když to na koncertech tak nevypadá. Myslíme si, že je to jedna z nejzajímavějších desek, kterou jsme natočili. Zdá se, že se lidem líbí, hodně si ji kupují. Když jsme teď jeli tour k Jevišti, tak v Praze přišlo 10.000 lidí v Ostravě 9.000 a v Brně 7.000. Ty lidi na to čekali a reagovali na to výborně. Uzavřeli jsme tak zase nějakou etapu, předtím jsme dlouho hráli akusticky po divadlech a aulách vysokých škol, teď jsme se do toho trochu obuli. Má trošku jiný sound. Já toto mám ovšem rád, protože jsem velký fanoušek hudby a nebaví mě kupovat si desky kapel, který hrajou něco pořád dokola a nic mě nepřekvapí, protože mám pocit, že to znám. Takže jsem rád, když se ta kapela nějakým způsobem vyvíjí, i za tu cenu, že o nějaké fanoušky přijde, ale zase nějací třeba přibydou.

Doslechli jsme se v médiích že chystáte pauzu. Je to pravda a jak dlouho by měla trvat?
Rok. Pro mě to bude celoroční pauza. Pracuji v postatě 15 let v kuse nejezdím ani na dovolenou protože nemám čas. Přišel čas, aby si celá kapela odpočala, sjezdili jsme toho strašně moc. Opravdu koncertujeme 10 let. I fanoušci si musí oddychnout, aby nás neviděli na každém festivalu, takže pro ně chystáme překvapení na přístí rok na jaro. Vymysleli jsme takový projekt, který bude trošku navazovat na to akustické turné po divadlech, ale bude to v jiných prostorách a bude to spojeno ještě s jiným multimédiem. Pak pojedeme pár festivalů a od srpna si dáme rok dovolenou a budem skládat písničky na novou desku a připravovat se, abychom lidem přinesli zase něco jiného. Cítíme, že spousta kapelám přestali lidé chodit na koncerty, protože se to pořád opakuje. Jdou totiž do klubu jeden rok, pak druhý, třetí pak jedou na festival a je to stejné. My pochopili, že musíme jet haly, kluby, vymyšlíme ty divadla, auly, opery, aby se ten fanda o ty lístky bil, aby věděl, že je v opeře 1000 míst a je to vyprodané do čtyř hodin. Aby věděl, že když Kryštof něco chystá, tak je to něco zvláštního, unikátního. A proto, abychom nasbírali nové inspirace a sílu takhle pokračovat dál, tak si dáme pauzu a budeme se věnovat našim dětem co už máme a manželkám.

Co byste závěrem vzkázali svým fanouškům a fanouškům hudebního serveru i-klik.cz?
Já jim vzkáži jedno takové klišé, vím že je to skoro zbytečné to říkat, protože se desky dnes prodávají málo. Ale ať si uvědomí, že zabíjí českou muziku. Jde to vidět hodně v rádiích, česká hudba už se skoro nehraje, také nové kapely se skoro neobjevují. Ono se říká, že internet nabízí obrovské možnosti pro kapely, ale internet je tak obrovský, že lidi se v tom nejsou schopni zorientovat a najít si ty své kapely, proto by si měli vážit českých kapel a interpretů. A našim fanouškům bych vzkázal, že jim děkujeme, jsou na nás hodní, chodí na nás, my jsme za to vděční, dávají nám živobytí, které nás hrozně baví. Já pevně doufám, že na nás fanoušci nezapomenou až bude ta pauza, aby pro nás nebyla pauzou smrtelnou. Aby se naopak lidi těšili na to, až se Kryštof vrátí.

Tímto děkujeme za rozhovor a přejeme kapele Kryštof krásnou dovolenou pro načerpání sil.