Michal Hrůza a další podpoří na pražské náplavce dárce kostní dřeně!
22.5.2014

zdroj: archiv interpreta_Michal Hrůza

 

Květen, měsíc dárců kostní dřeně – tak se jmenuje studentská kampaň, která si dala za cíl informovat lidi o problematice dárcovství krvetvorných buněk. Projekt sestává z mnoha doprovodných akcí – tou hlavní bude koncert na pražské náplavce 22. května. Svým vystoupením se kampaň rozhodl podpořit Michal Hrůza, skupina Jelen, The Finally nebo Berenika Kohoutová.

 

Projekt Na dřeň začal iniciativou několika studentů na Univerzitě Karlově, postupně se rozrostl i o studenty z České Zemědělské Univerzity. „Když se na dárcovství kostní dřeně někoho zeptáte, drtivá většina jako první odpoví: ,To ale hrozně bolí, ne? ´ Další o tom třeba přemýšleli, ale nikdy se k tomu nějak neodhodlali a vlastně o tom ani moc neví,“ říká Marek Slabý, jeden z organizátorů projektu. „Cílem tedy bylo od počátku vyvrátit zažité mýty a informovat o celé problematice – že se kostní dřeň neodebírá hned, jakým způsobem k tomu dochází, že existuje registr dárců nebo jaká je věková hranice pro vstup,“ dodává.

Na_Dren_koncert_plakat

Kampaň provází i řada doprovodných akcí. Po openingu na piazzetě Národního divadla a několika veřejných přednáškách chystají organizátoři 22. května koncert u Bajkazylu na pražské náplavce. Lidé si budou moci v rámci programu, trvajícího většinu odpoledne, poslechnout velmi zajímavá tělesa české hudební scény – od eklektické herečky a zpěvačky BERENIKY KOHOUTOVÉ přes vycházející jméno alternativní scény THE FINALLY a lyrický folk skupiny JELEN až po akustický set hlavní tváře programu – známého zpěváka a textaře MICHALA HRŮZY. „Máme za to, že lyričtější a spíše akustická vystoupení se k náladě náplavky náramně hodí,“ komentuje dramaturgii Slabý.

 

Kromě poslechu se budou moci lidé informovat o problematice dárcovství kostní dřeně a přítomna bude také zástupkyně Českého registru dárců krvetvorných buněk z pražského IKEMu, Gabriela Hošková; lidé se tak budou moci v případě zájmu rovnou objednat na vstup do registru. Chybět nebude také doprovodný umělecký a kreativní program.

 

Veškeré info o koncertu na FB stránkách události.

Info o projektu na www.nadren.eu a facebookových stránkách /projektnadren.

 

V České republice je kriticky nízký počet potenciálních dárců krvetvorných buněk. Zatímco v sousedním Německu vstupuje do registru každý dvacátý občan, český registr eviduje pouze každého dvoustého. Na dřeň je studentský projekt zaměřený na lidi od 18 do 35 let, jehož cílem je zvýšit počet dobrovolných dárců kostní dřeně a zbavit dárcovství stigmatu. Vznikl na půdě Univerzity Karlovy, kde se skupina studentů rozhodla věnovat svou energii a čerstvě nabyté vědomosti do něčeho společensky smysluplného. Projekt se rozhodla podpořit řada známých osobností včetně olympijské vítězky Evy Samkové, herce Tomáše Vorla ml., herečky Jenovéfy Bokové, fotografa Tomáš Třeštíka a mnoha dalších.