Koncert k nedožitým 70.narozeninám Karla Kryla proběhne v pražské Lucerně!
8.4.2014
20.00
20.00

Tento rok je ve spojení se slavným básníkem a písničkářem Karlem Krylem. Jeho jméno připomíná hned dvě výročí – 12. dubna před sedmdesáti lety se slavný písničkář narodil a před dvaceti lety – 3. března 1994 zemřel.

 

Výročí narození Karla Kryla připomene koncert, který proběhne 8. 4. 2014 v pražském Velkém sále Lucerny. Vystoupí zde interpreti, kteří se hrdě hlásí ke Krylovu odkazu, a proto v jejich podání zazní jeho vybrané písně v upravených verzích. Na koncertě vystoupí například Tomáš Klus, Aneta Langerová, Markéta Irglová, Michal Hrůza, skupina Divokej Bill nebo Projekt Salome, který spolupracuje s Epoque Quartetem a Petrem Maláskem.

Více informací ZDE!

 

 

Půl roku po invazi Karel Kryl nazpíval kultovní píseň Bratříčku, zavírej vrátka, která doslova zlidověla a udělala z něho hvězdu. Kryl se stal jednou z hlavních ikon boje proti komunismu. Jeho skladby však byly zakázané. Další Krylovy desky a knihy vycházely pouze v exilu, přesto je znali i lidé v rodné vlasti, kde se tajně kopírovaly ve stovkách kusů.

Karel Kryl se usadil v Mnichově a začal spolupracovat s redakcí Svobodné Evropy. Nejdříve působil jako externista, později se podílel na sportovních a hudebních pořadech. Mimo to vydával knihy, psal poezii a skládal písně. Po listopadu 1989 začal Karel Kryl koncertovat a účastnit se veřejně politického hnutí. Brzy však ze sametové euforie vystřízlivěl a začal se velmi kriticky vyjadřovat k poměrům ve společnosti. Vydal album Tekuté písky a Monology.

 

Karel Kryl zemřel náhle na srdeční infarkt 3. března 1994 v Mnichově ve věku nedožitých padesáti let. Pohřbu, který se konal na Břevnovském hřbitově sv. Vojtěcha, se zúčastnily asi čtyři tisíce lidí.