Kapela MIRAI do světa vypouští první ochutnávku připravovaného alba

Kapela MIRAI přichází po menší tvůrčí odmlce s novým singlem. Píseň dopis je zároveň první předzvěstí připravovaného alba, kterého se dočkáme už z kraje příštího roku. Ačkoliv změna ve zvukové tvorbě možná fanoušky zaskočí, čtveřice z Frýdku-Místku ji považuje za začátek nové éry, na kterou se moc těší.  Na hudbě i textu se stále dle starých pořádků podílel producent Ondřej Fiedler neboli fiedlerski, klipu se naopak vůbec poprvé zhostil mladý videomaker Ondřej Silný, který v minulosti spolupracoval například s Calinem nebo Benem Cristovao. „Song je trochu sonda do mé fantasmagorické hlavy a chtěli jsme, ať tomu odpovídá trochu i vizuál klipu,“ vysvětluje frontman kapely Mirai Navrátil a zve k novince, kterou kapela slibuje naživo na blížícím se MIRAI ARENA TOUR. Na YouTube bude videoklip ke zhlédnutí dnes v 17 hodin. 

Kromě změny ve zvuku je o poznání jiný, více filozofický, i samotný text singlu dopis. „Spálím duši, je mi líp/ vnímám svět kolem sebe mnohem víc,“ zpívá Mirai hned v prvním verši. „Je to píseň, kterou jsem napsal v doma v Beskydech, když jsem se v lehkým opojení zavřel trošku sám do sebe. Přemýšlel jsem v podstatě nad sebou a nad tím, jestli se člověk mění v tom kolotoči, který si dřív neuměl představit,“ říká zpěvák o tracku, který se dosavadní tvorbě kapely značně vymyká. „Myslím si, že noví Mirai budou fresh, ale furt zůstaneme sami sebou,“ ujišťuje fanoušky charismatický zpěvák. 

„Klip tentokrát režíroval Ondra Silný, který měl hodně jiný přístup v mnoha ohledech než Ondra Kudyn, který s námi spolupracoval na asi většině klipů v minulosti. Vlastně to byl místy trochu nezvyk, ale myslím si, že je třeba neustále se obklopovat mladšími lidmi, co vás dostanou z vyjetých kolejí. Jsem za tu spolupráci a fresh mladý přístup moc rád,“ říká Mirai, k němuž se přidává s komentářem i režisér, Ondřej Silný: „Koncept jsme vymýšleli jako výrazné odlišení od ostatních klipů, stejně jako se liší samotný song. To vše si sedlo skvěle dohromady a výsledkem je barevný videoklip ze surrealistického prostředí. Odehrává se převážně v abstraktním barevném světě, který vznikl kompletně před LED stěnou. Krokem do neznáma byl hlavně fakt, že je naprostá většina prostředí a animací generována v prostředí umělé inteligence a poté skrze objektiv převedená do fyzického světa. K tomuto procesu přiložil ruku i Štěpán Šimek, který vytvořil jednu ze scén, kde se okolo Miraie otočí místnost, a klipu dodal punc lehkými vizuálními efekty.“
 
Držitelé prestižní Ceny Anděl, Zlatého slavíka a autoři hitů jako Vedle tebe usínám, Tenkrát nebo Chci tančit singlem dopis lákají na své nové, v pořadí čtvrté, album. Očekávání jsou velká, předešlé několikrát oceněné a velmi úspěšné desky KonnichiwaArigato a Maneki Neko totiž nastavily laťku vysoko. „Ty dva roky od vydání poslední desky mi přijdou jako věčnost, navíc jsem hodně psal a řekl bych, že máme hodně muziky, co neustále schovávám a držím někde doma v počítači. Už se fakt se těším na release a na otevření další kapitoly,“ říká s úsměvem Mirai. 

Čekání na nové album si můžou fanoušci zpříjemnit na některém z koncertů v rámci podzimní šňůry s názvem Arena Tour, kde kromě stálic zazní i nejnovější singl dopis. Oblíbená parta ve složení Mirai Navrátil, Šimon Bílý, Tomáš Javůrek a Michal Stulík tour odstartují 17. listopadu koncertem v Ostravě, následují velkolepé shows v hokejových halách v Brně a Pardubicích. Poslední zastávkou bude pražská O2 arena, kterou kapela loni vyprodala hned dvakrát.