Jackpot – Noční podnik (2014)

Rapper Jackpot působí na české hudební scéně už od roku 2004. Pochází z Prahy. První desku vydal v roce 2007 a nazval ji Už je čas. Nyní vystupuje s YZO Empire. S Logicem (dalším členem tohoto uskupení) vydal v roce 2012 EP Pod vlivem a na letošní rok připravil druhé sólo album, které pojmenoval Noční podnik a podle něj je to zatím nejprogressivnější věc, co doposud udělal. Vyšlo na začátku června.

 

Dopíjím pivo a zapínám přehrávač. Nové Jackpotovo CD jsem slyšel poprvé na začátku léta. Už ho mám tedy dobře naposlouchané, ale přesto mě stále baví. Z reproduktorů se ozve: „Noční podnik, den po dni, až slunce zmizí do tmy…“ tedy text, který představuje název celé nahrávky. Zvláštní beat, jenž má na svědomí mladý talent Joe Dieson, vytvoří ponurou, možná až depresivní atmosféru. Ne, tohle není tradiční rapové album, kterých u nás každý rok vyjde hned několik desítek. Tohle je trochu jiné, osobní, opravdové a nadčasové na Českou republiku.

 

Druhý track se jmenuje #VOBOURUKOUBRKO. Jak už název vypovídá, je o interpretově vášni pro hulení trávy. Je trochu svižnější, ale následující skladba Dva světy tempo opět zpomalí. Je takovou zpovědí nějaké slečně, důležité slečně, protože tím druhým světem má být právě ona. Krásně na ní navazuje singl Vem si mě, ve kterém hostuje zpěvačka Sia Sai. Pro mě je to nejsilnější věc z celé desky. Vždy, když Jackpot svým specifickým hlasem vypustí z úst slova: „Mluvila o lásce, já se zasmál. To je něco, co už neznám, to je něco, co ti nedám.“, běhá mi mráz po zádech. Zahulený království je písní, kde se představí i Logic. Kromě něj na tomto počinu dostane prostor ještě Lvcas Dope (také YZO Empire) a Zkrat Kratochvíl, ale tím seznam hostů končí. Tracklist ale uzavírá číslo 15, většina songů je tedy především na samotném Jackpotovi.

 

 

Jak už jsem zmínil na začátku, tahle studiovka je velice osobní záležitostí. Chybí na ní klišovité egoistické fráze, jimiž si většina rapperů nahání ego. Texty pojednávají o ženách, alkoholu, marihuaně, ale především o životě. Jackpot už má leccos za sebou, a proto má pořád co říct a nemusí do mikrofonu jen sázet jeden prázdný plk za druhým. V tom je síla jeho CD, a pokud je posluchač pozorný, může v jeho textech najít nejen příběhy, ve kterých třeba částečně najde sám sebe, ale také spoustu názorů, postojů a zkušeností interpreta. Myslím, že Noční podnik je jedna z mála tuzemských placek tohoto žánru, která opravdu stojí za poslech. Povedla se, doopravdy.