Funk-diskotékové stálice Monkey Business představí na Flédě show k chystané desce

Extravagantní ikony české popmusic Monkey Business se vrací do Brna. Disco-funková kapela v čele s trojlístkem Roman Holý, Matěj Ruppert a Tereza Černochová představí na Flédě 22. března skladby z aktuálně dokončovaného alba. V rámci Maximum Power tour tak Monkey Business zahrají ještě o kus silnější mix dosud neslyšeného a léty prověřeného materiálu. Jejich koncert doplní chytlavá brněnská kytarovka Gustavo Rojo.

 

Dlouhodobě uznávané hudební uskupení Monkey Business vyráží na turné k chystanému albu, které vyjde v tomto roce. Energická parta kolem frontmana Romana Holého (také J.A.R.) se během koncertní šňůry s úderným podtitulem Maximum Power vrátí na pódium brněnské Flédy. Koncert slibuje kromě tradičně vyladěné show, nových kostýmů a pohybových aranží také ozvláštněný hudební obsah. „Zahrajeme několik zbrusu nových silných písní z připravovaného nového alba, které je před dokončením,“ přiblížil baskytarista Pavel Mrázek. Novou řadovou nahrávku Monkey Business připravují po třech letech a slibují na ní další hudební posun: „Myslím si, že jsme jedna z kapel, která se snaží upgradovat. To samé platí na koncertech, protože si uvědomujeme, že Česká republika je malá. Nechceme se opakovat,“ doplnil pro server iReport.cz zpěvák Matěj Ruppert.

Zatím poslední řadová deska Sex And Sport? Never! z roku 2015 zastihla Monkey Business v silné diskotékové nostalgii. Jako obvykle je však hlavním pojítkem a mazivem jednotlivých písní notná dávka humoru. Na albu s podmanivou elektronickou melodikou se v roli hostů objevil například veterán Wabi Daněk, Marta Kubišová, ale také Mucha. Na desku volně navázala loňská kolekce remixů Kavárna de Luxe. Na té se zase podíleli interpreti současné nastupující generace hudebníků jako Mydy Rabycad, Dafonic, Light and Love nebo Carpet Cabinet. Dostali tak šanci přinést své vlastní interpretace známých skladeb.

Skupina Monkey Business se poprvé dala dohromady na přelomu milénia. V roce 1999 se kolem multiinstrumentalisty a producenta Romana Holého postupně poskládala parta hudebníků, kteří už měli zkušenosti z jiných hudebních těles. Jedna z nejdůležitějších postav Monkey Business, zpěvák Matěj Ruppert, tehdy například ještě působil v kapele Leguar GR. Debutová nahrávka Why Be In When You Could Be Out (2000) katapultovala kapelu mezi tuzemskou elitu, a je dosud právem řazena k hudebním vrcholům nultých let. Na desce hostoval pozounista Fred Wesley (angažmá u B. B. Kinga nebo Tiny Turner) nebo kytarista David Williams (spolupráce s Michaelem Jacksonem nebo Madonnou). Singly My Friends či Piece Of My Life náleží k pomyslnému zlatému fondu české hudební knihovny. Po vydání alba skupinu také doplnila její dlouholetá výrazná tvář a především hlas, Američanka Tonya Graves. Ta však kvůli nedostatku času pro sólovou kariéru v loňském roce kapelu postupně opustila. Nahradila ji neméně charismatická zpěvačka Tereza Černochová.

Monkey Business od své prvotiny vydali celkem sedm řadových alb, která se žánrově přelévají mezi elektro-popem a hravými funk-jazzovými polohami. Zároveň kapela pozměnila sestavu, když dnes kromě zmíněného tria Holý (klávesy, zpěv), Ruppert (zpěv) a Černochová (zpěv) vystupuje ve složení: Ondřej Brousek (klávesy), Pavel Mrázek (baskytara), Oldřich Krejčoves (kytara) a Martin Houdek (bicí). Během Mega-Power turné Monkey Business doprovodí brněnské uskupení Gustavo Rojo. Funkem řízlá kytarovka představí repertoár z aktuální desky Dvojka. Ta dokazuje cit kapely pro melodii i neutuchající snahu o humorný náhled na každodenní svět převážně mužskou optikou.