“A tady to všechno začalo…” – Rock For People oslaví dvacetileté jubileum výjimečným jednodenním festivalem!
23.8.2014
20.00
20.00
20.00

Je docela možné, že někteří z fandů, kteří se letos vydají na Rock for People do Hradce Králové, vůbec netuší, že tenhle festival nemá své kořeny zde, ale v Českém Brodě. Právě tam před dvaceti lety začala historie jednoho z největších českých rockových open air festivalů. A druhé kulaté výročí téhle letní párty se pořadatelé rozhodli oslavit mimo jiné jednodenním vzpomínkovým festivalem v původním místě konání.

 

Na dvou pódiích vystoupí v areálu českobrodského stadiónu 12 českých kapel, které jsou s Rock for People neodmyslitelně spjaty. Vždyť třeba Medvěd 009 vystupoval hned na prvním ročníku, Tata Bojs nebo Hudba Praha na ročníku druhém, tedy v roce 1996 a takhle by se dalo pokračovat. Pořadatelé se chystají do příprav a vzpomínání aktivně zapojit nejen kapely, ale i všechny příznivce a pamětníky uplynulých ročníků festivalu – součástí areálu tak bude i muzeum Rock for People.

 

Jeden z otců zakladatelů, Petr Fořt, vypráví o počátcích RfP: „Za těch prvních 12 let v Českém Brodě od roku 1995 jsme si toho zažili opravdu nepočítaně. Leckdy nám připravilo nečekané historky počasí, jindy návštěvníci, pracanti ze zákulisí, ale také třeba závistivci a škodiči,“ a s úsměvem vzpomíná i na první střet s realitou světa rozpočtů, daní a financí: „Výtěžek z prvního ročníku na Bylanský dětský ústav přinesl postiženým dětem pec na keramiku a hrnčířský kruh a my měli dobrý pocit. Ale po čase jsme zjistili, že jsme si měli něco schovat na daně. Od té doby jsme se museli začít učit pracovat se zákony, účetnictvím a jinými nezbednostmi, které byly tak trochu za hranicí našich tehdejších svobodomyslných představ…

 

Narozeninový Rock For People v Českém Brodě proběhne 23. srpna 2014 od 12:00 hodin. Vstupenky jsou k dispozici na www.ticketsforpeople.cz. Prvních 500 vstupenek za 350,- Kč, dalších 1500 kusů pak za 400,- Kč. Ostatní předprodeje nabídnou vstupenky za 450,- Kč a na místě budou k mání za 550,- Kč.

Vzhledem k velikosti areálu je počet vstupenek omezen. Více informací na http://brod20.rockforpeople.cz

 

 

Festival Rock for People poprvé proběhl v Českém Brodě v roce 1995 za účasti 18 českých kapel a 1100 návštěvníků. „Vzpomínky na první ročník jsou nádherné…od místní stavební firmy a našeho kamaráda Vaška Nováka jsme si půjčili lešenářské trubky, svorky a podlážky a rozhodli se sami vystavět pódium. Neměli jsme zkušenosti a časově to moc neodhadli. Po asi 30 hodinách non-stop práce jsme ještě hodinu před vpuštěním prvních diváků do areálu uřezávali vyčnívající konce trubek karboflexkou a začišťovali tak stage,“ vzpomíná na první ročník Petr Fořt.

 

Během let se festival stal pravidelnou klíčovou událostí české festivalové sezóny. V roce 1999 se objevil první zahraniční headliner. V roce 2006 pokořil festival hranici 20 tisíc návštěvníků a narazil tím na kapacitní limit. I proto se v následujícím roce přesunul do tehdy vznikajícího Festivalparku na bývalém vojenském letišti v Hradci Králové. Návštěvnost posledních ročníků, na nichž vystupuje zpravidla více než 150 účinkujících, se pohybuje kolem 30 tisíc diváků. Prověřené hodnoty festivalu a schopnost seznamovat posluchače s nejnovějšími trendy od rockové hudby po elektroniku jej staví do čela pelotonu českých hudebních festivalů!