Rozhovor Johny Machette!

foto: archiv_Johny Machette

 

V rozhovoru s oblíbeným raperem Johny Machettou se dozvíte vše od začátku jeho kariéry až po udílení cen Český Slavík!

 

Ahoj Jonáši, Johny Machette, tvoje umělecké jméno, jak vzniklo? Váže se k němu nějaká story?

Ahoj ☺ Tuhle přezdívku mi vymysleli kamarádi zhruba před 4ma rokama. Nikdy mě nenapadlo, že by mohla přijít doba, kdy mě budou znát lidi nejen z Třebechovic pod Orebem, a tak, když jsem začínal s freestyle rapem, ponechal jsem si tento nick. Možná to nebylo nejrozumnější… přeci jen to nezní dvakrát nejlíp, ale je to jenom přezdívka, tak snad mě lidi budou soudit podle hudby a né podle toho, jak si říkám.

 

Vezmeme to od začátku. Dříve si vystupoval s kapelou H.Z.M. (Hovada za Majkem), ke konci roku 2012 se ale kapela rozpadla a ty si se vydal na sólovou dráhu, co to zapříčinilo?

Naše názory ohledně tvorby se rozcházely. Domluvili jsme se, že možná bude lepší místo neustálého hledání kompromisů, když každý půjdeme svou cestou a budeme to dělat podle sebe, a tak se stalo.

 

Písní Se zblázním si se dostal do podvědomí spoustě lidem, kde se vzal nápad dát český text písní Can´t hold us?

Dost lidí mi nadávalo, že nejsem schopný po rozpadu HZM udělat sólo track, a tak jsem si řekl, že nejen jim, ale i sobě dokážu, že na to mám. Bohužel vzhledem k mojí tvorbě nejsem zrovna oblíbený na české rapové scéně, a tak nehrozilo, že by se o produkci postaral někdo známější. Řekl jsem si, že zkusím udělat nějaký remix… vždyť ve světe je to přece normální. Píseň Can’t hold us jsem znal delší dobu, protože Macklemore patří k mým oblíbeným interpretům a když jsem si pustil pouze instrumental a napsal do něj pár řádků, tak mi něco ve mně řeklo, že právě v tomhle jsem se našel. Tak jsem si řekl, že to zkusím a třeba to někoho osloví…

 

A oslovilo. Videoklip k písni má na youtube přes 5 milionů zhlédnutí, což je na české poměry velký úspěch, čekal jsi to?

Myslím si, že to nemohl očekávat nikdo… kdybych komukoli před rokem řekl: Hele vsaď se, že s nulovým rozpočtem, fotoaparátem co nenatáčí ani full HD a moji partou kamarádů uděláme video, které se v roce 2013 stane nejpopulárnějším na českém youtube, budou ho hrát v televizi a bude mít přes 5mil views, tak si ten člověk poklepe na čelo a řekne, ať se vrátím nohama zpátky na zem.

 

Pamatuješ si na svoje úplně první sólové vystoupení? Jaký to byl pocit poprvé vystupovat mimo H.Z.M.?

Ano, pamatuju. Byl jsem lehce nervozní a obával se, že pod pódiem nebude ani noha. Když mi DJ Loner pustil beat a já vběhl na pódium, byl jsem mile překvapen ☺. HZM už bylo minulostí, ale fanoušci si přišli poslechnout nejen ty staré písničky, ale těšili se i, jestli zazní něco nového. Byl jsem strašně rád, když po show za mnou přišli se slovy, že si to užili a jsou rádi, že jsem s tím nesekl.

 

 

K současnosti, za sebou máš úspěšné tour společně s Adamem Mišíkem a Voxelem, který koncert byl pro tebe top?

Nemůžu napsat, že jeden koncert z celé tour byl lepší, než všechny ostatní. Celá tour byla absolutně super! Ať jsme přijeli kam jsme přijeli, tak hodiny před začátkem fanoušci stáli frontu před klubem, když došlo na vystoupení zpívali s námi naše písničky a některé slečny ječely radostí tak silně, že jsem se chvílemi bál o svůj sluch (smích). Co pro mě ale bylo TOP a z čeho jsem měl nepopsatelnou radost bylo, když si někdo přišel pro fotku nebo podpis a odcházel s úsměvem na tváři! Taková maličkost a udělala takovou radost tolika lidem..

 

Z letošních cen Český Slavík sis odnesl cenu Mattoni Hvězda internetu 2013, spousta lidí si ale myslí, že neprávem. Jaký máš na to názor ty?

Můj názor je, že vyhrál ten, kdo měl víc hlasů.

 

V prosinci 2013 jsi na svých stránkách zveřejnil PFko, kde si nešetřil některé osobnosti z raperské branže i svoje antifanoušky. Máš od nich nějaké reakce, vzal si někdo tvoji výpověď moc osobně?

Reakci od nikoho nemám, spíš tohle video byla taková reakce na posměšné statusy, tweety a hlášky v písničkách, kdy si oni myslí, že když jsou na scéně X let jsou tím pádem ti nejlepší a chovají se, jako by jim patřil celý svět. Mnozí jakoby zapomněli, že před lety taky začínali a místo toho, aby pomohli začínajícím klukům, tak jim hážou klacky pod nohy a pak si stěžují, že ti mladí jsou hrozní. Vše by mohlo být jinak, kdyby poučili novou generaci z chyb, které dělali oni dřív a my se jim tak mohli vyvarovat.

 

Na svých oficiálních FB stránkách máš přes 60 000 sledujících, to je více než mají kapely, které jsou na scéně několik let. Čím si myslíš, že si své fanoušky zaujal?

Dovolím si napsat, že je to přístupem. Zajímám se o svoje fanoušky a snažím se jim věnovat svůj čas. Základ je podle mě v komunikaci. Přijde mi, že většina kapel a interpretů z rapové scény na svoje fanoušky kašle. Občas nahodí nějaký status, kde napíšou jste úžasní a já vám děkuju za podporu, ale nikdy se jich nezeptaj co dělaj, jak se maj a co třeba rádi poslouchaj. Poslední dobou se vždy po koncerte snažím trávit co nejvíce času mezi lidma a né být schovaný někde v backstage jako ostatní. Ano, přišli kvůli koncertu, ale i já sám bych byl rád, kdyby můj oblíbený interpret po show přišel mezi nás a já se s ním mohl vyfotit nebo pokecat.

 

Setkal si se osobně někdy s fanouškem, fanynkou, která ti z nějakého důvodu uvízla v paměti?

Jedna holčina v Karlových Varech, když jsem po show přišel mezi lidi, přeběhla celý sál, obejmula mě, mlčela a pak jen zvedla ubrčené oči a řekla: „Mám tě strašně ráda“. V tu chvíli se zase rozeběhla zpátky ke svým kamarádkám a to bylo vše. Byl jsem z toho v šoku a pochybuju, že na to někdy zapomenu. Prvně jsem někoho viděl brečet radostí jenom kvůli tomu, že mě vidí. Takových historek mám víc a rád na všechny vzpomínám ☺.

 

 

Máš na kontě 4 oficiální videoklipy, ale debutové desky se fans ještě nedočkali. Kdy je v plánu?

Texty na CD mám napsané a rád bych ho vydal koncem března, ale problém je s produkcí. Teoreticky bych mohl vydat mixtape, ale nechci poslouchat zase ty řeči o tom, že kradu beaty a nejsem schopný udělat nic vlastního. Doufám, že najdu nějaké producenty, co mi to odprodukují a já tak nebudu muset release odkládat.

 

Kdyby sis mohl vybrat někoho z české scény a nahrát s ním duet, kdo by to byl a proč?

Rád bych do budoucna udělal společnou píseň s nějakou českou kapelou nebo hudebním zpěvákem. Český rap mě v dnešní době už tolik nebaví. Sám se snažím o spojení rapu a popu o tzv. RAOP. Tak uvidíme, jestli se najde někdo, koho moje tvorba osloví a uděláme tak společný track.

 

Kdo/co je hlavní inspirací pro tvé texty? Je nějaká osobnost, kterou máš jako vzor?

Co se týká textů, tak jednoznačně můj život a okolí ve kterém se nacházím. Co se týká mého vzoru, je to několik jmen, ale za osobu, která mě ovlivňuje ze všech nejvíc, považuju Kanye Westa! Toho člověka obdivuju a uznávám po všech směrech.

 

Co dalšího plánuje Johny Machette na rok 2014 a co plánuje Jonáš?

Johny plánuje vydat CD a během tohoto roku dvě tour. Jednu tour bych už rád absolvoval i s živou kapelou ☺. Také určitě vlastní merch v podobě triček, mikin a náramků a pokud se vše povede určitě i zaslouženou dovolenou. Od února se fanoušci mohou těšit na rádiový pořad, který mám se svým DJem. Podrobnější informace nebudu prozrazovat. Vše včas najdou na mém FB nebo Twitteru.

Jonáš by ale rád dodělal semestr a věnoval se i svým kamarádům, na které nemá moc času. Občas není lehké spojit tyhle dva životy do jednoho. Občas toho mám až nad hlavu, ale řeknu vám jedno… Svůj život bych nikdy za nic nevyměnil!