Energii mladého Police Symphony Orchestra složeného z 65 nadšených muzikantů z celého východočeského regionu propadne kde kdo. Pevné kořeny má v Polici nad Metují, ale vyjíždí i mimo region. Má za sebou více než 80 koncertů, a to nejen v Čechách, ale i v Polsku či Dánsku. Jeho členové rádi pořádají nevšední koncerty pod širým nebem, organizují plesy a svým počínáním získali pro dobré věci již téměř 500 tisíc Kč. Zahráli si například s Dashou, Martinem Kumžákem, Martou Kubišovou, Miloněm Čepelkou, Kühnovým smíšeným sborem, Chuheiem Iwasakim a mnoha dalšími.
Letos je to osm let, co soubor hudebníků o věkovém průměru 21 let boří mýty o zahálející mládeži. Sám uspořádal dva symfonické plesy s názvem Smíme prosit? (2015 a 2018) a na pomoc si přizval nemalé hvězdy. Vystoupil s Baletem Národního divadla pod taktovkou dirigenta Václava Zahradníka i s primabalerínou Alinou Nanu. Na pódiu je vystřídali Petr Sovič & Golden Big Band Prague, Prague Cello Quartet, Jan Cina a další.
V roce 2016 orchestr postavilo 313 podporovatelů v crowdfundingové kampani na portálu hithit.cz na vlastní nohy. Ve sbírce s názvem „Potřebujeme jiné nástroje“ získal bezmála 460 tisíc Kč, a za to se svým fanouškům odměnil koncertem ve sportovní hale v Náchodě, kde za moderace Martina Hostáka předvedl svůj um.
Více než 80 tisíc Kč vybral orchestr koncertováním na opravu varhan v polickém kostele, s pomocí Nadace Českého rozhlasu – Světluška sehnal 8 tisíc Kč na noty nevidomému trumpetistovi Markovi a už pátým rokem pořádá netradiční večery pro Nadační fond Hospital Broumov. Doposud se beneficí zúčastnilo více než 7700 diváků a pro nadační fond se z dobrovolného vstupného vybralo 369 052 Kč. Letos plánují na 31. srpna pátý benefiční koncert, který se opět bude konat ve východních Čechách, na louce U Klučanky na Policku. A opět mu nebudou chybět konkrétní smysl, příběh i hosté.
Dvorním zpěvákem orchestru je od roku 2017 Jan Sklenář, mimo jiné herec Klicperova divadla v Hradci Králové, který si za svou kariéru vysloužil dvě nominace na ceny Thálie. Je známý i díky projektům Michala Horáčka – Kudykam, Český kalendář a Ohrožený druh. Zpěvák o orchestru říká: „Nadšení všech členů má obrovský efekt pro lidi i celý region. Mladí muzikanti jsou výborně sehraní, přesní a po hudební i lidské stránce si úžasně rozumějí. U divadla jsem už dvacet let, mám za sebou dost rolí, ale tato spolupráce je má srdcovka.“
Radost ze opakované spolupráce vyjádřila i zpěvačka Dasha slovy: „Jsem přesvědčená, že Police Symphony Orchestra je v České republice naprosto jedinečné těleso. Je plné nadšení, energie, hlavně mládí, a u toho já prostě nikdy nechci chybět, protože mám pocit, že má smysl spolupracovat s někým takovým.”
Nejbližší vystoupení orchestru se uskuteční 16. června na festivalu Smetanova Litomyšl. Orchestr v rámci oslav 100. výročí vzniku samostatného Československého státu spojí síly se Symfonickým orchestrem Sokola Brno I. a vystoupí 3. července na XVI. všesokolském sletu v O2 aréně v rámci Sokol Gala.
POLICE SYMPHONY ORCHESTRA založila před osmi lety tehdy patnáctiletá Petra Soukupová se svým bratrem Jakubem. Zcela prostá myšlenka ‚mít orchestr‘ pod jejím vedením rozkvetla nad míru očekávání. Petra svým neutuchajícím optimismem, vírou v dobré lidi kolem sebe a nepřetržitým úsilím přicházet s něčím novým ‚nakazila‘ velké množství lidí, kteří s ní dnes s radostí spolupracují a pořádají akce, jež mají smysl. 21. května 2018 se Petra stala Mladou srdcařkou Ceny Nadace Via Bona. Zároveň získala Cenu veřejnosti za nejvyšší počet hlasů ve veřejném hlasování.
Základna fanoušků, podporovatelů, profesionálních umělců i dobrovolníků se neustále rozšiřuje, což dodává muzikantům sílu do dalších projektů. Taktovkou u nich vládnou Joel Hána, student oboru dirigování na magisterském studiu JAMU, a Věra Vlčková, pedagožka hry na housle v ZUŠ. Ambicí orchestru je vyjíždět i za hranice východočeského kraje častěji.