Xavier Baumaxa a Hnědé smyčce naposledy v tomto roce!

V MeetFactory dne 12. 11. od 20:00 se uskuteční poslední evropský koncert Xaviera Baumaxy a Hnědých smyčců v tomto roce. Udělat si občas z něčeho legraci není vůbec špatný nápad. No, ale když takovou legraci uděláte v podstatě ze všeho, k tomu přidáte chuť otírat se o společensky palčivá témata a vše opepříte ingrediencí zvanou Xavier Baumaxa a Hnědé smyčce, dostanete příchuť písničkářství současnosti. Aspoň viděno očima Xaviera Baumaxy, písničkáře z Litvínova.
Rozhovor s Xavierem Baumaxou o chystaném koncertu:
V MeetFactory budete hrát s Hnědými smyčci a představíte svojí poslední desku Coveranto. Na co se můžou návštěvníci těšit?
Návštěvníci se mohou těšit na Josefa Bláhu, Josefa Dvořáka, Antonína Dvořáka (to je něco jako Smetana), Jiřího Datla Novotného a Dádu Patrasovou. Od nich od všech budeme hrát amarounové verze původních akustických hitů. Každý si z toho želé může vytáhnout, co mu chutná, třeba chutney…

Chystáte na koncert nějaké specielní překvapení?
Specielním překvapením by mělo být, že vystoupím relativně střízlivý, jelikož za kolegy cítím zodpovědnost, což se ale v průběhu večera může změnit. Střízlivý ale určitě vystoupí pan beatboxer Nasty, s nímž chystáme takovou vsuvku pro pražské hiphopery, kteří nosí čepice s kšiltem jako prkýnko na krájení turisťáku.

Jak se Vám s Hnědými smyčci nahrávalo?
Tuhle odpověď ocení nejvíce asi muzikanti: Hnědé smyčce nahrály, potažmo, nahráli 15 tracků za jeden a půl dne, tj. za 12 hodin čistého studiového času, přičemž většina z nich notovou aranž viděla poprvé, takže v čase jsou započítány i čtené zkoušky a pauzy na cigáro…

 Je to Váš poslední koncert s Hnědými smyčci v tomto roce. Co chystáte na příští rok?
Na příští rok bych chtěl s kontrabasistou Hnědých smyčců, panem Martinem Zelenkou, natočit u pana Ondřeje Ježka hudební rozhlasovou hru dle knižní předlohy Patricka Süskinda – Kontrabas.
V neposlední řadě také uvažuji o založení rap-metalové kapely s Em Rudenkem a dalšími hochy z Litvínova a Mostu. Klasické složení – kytara-basa-bicí a 3 až 4 frontmani.

Xavier o sobě píše, že je buránek regionálního charakteru, který své písně skládá v kuchyni, v autě a na záchodě, který je však spojen s koupelnou, takže je to sporné? Už z téhle porce sebeironie je jasné, že podobně bude nahlížet i na všechno ostatní. Xavi začal hrát v 11 letech na kytaru v LŠU, ovšem první folkrockovou kapelu zakládá o tři roky později během studia na střední škole.

Xavier Baumaxa a Hnědé smyčce vydali 13.4.2010 společné album Coveranto obsahující 15 tracků, kde najdete 10 skladeb, které již vyšly na předchozích Xaviho řadových albech a 5 skladeb zbrusu nových.

Všechny skladby mají nová smyčcová aranžmá, která napsali členové Hnědých smyčců, houslista Jan Valta a violista Filip Kimel. Z již ověřených hitů se zde objeví např. Ozajstný hip-hop, Romale rap, Lidé z malých vesniček, Muž, který prohrál, Špulka a já či Pažitka.

Přijďte se proto pobavit nad důmyslnými texty a poslechnout si toto neobyčejně důmyslné hudební spojení do MeetFactory!

Vstupenky: 190,- předprodej, 250,- na místě.