„Vzpomínky vám nikdy nikdo nemůže vzít,“ prohlašují rakouští Five Minute Fall

foto: archiv_Five Minute Fall

 

Zatímco na státní úrovni jsou vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem často napjaté, v hudební sféře je tomu přesně naopak. Důkazem toho je i evropská tour, kterou společně přichystali Five Minute Fall z rakouského Salzburgu a liberečtí Hopes. Právě o ní, o dalších plánech na letošní rok a o mnohém dalším nám povyprávěl zpěvák Five Minute Fall, Jürgen.

 

Ačkoliv nehrajete příliš dlouho, máte za sebou poměrně hodně koncertů – mimo jiné i v České republice. Jak se vám u nás prozatím líbilo?

Prozatím jsme odehráli na 80 koncertů a 6 z nich bylo v ČR. Již po naší první návštěvě vaší krásné země, kdy jsme v dubnu 2012 zavítali do Liberce, nám bylo jasné, že zdejší publikum, krajinu a pivo prostě nejde nemilovat. Během těchto akcí jsme poznali spoustu nových přátel, například kluky z FA King, Hopes, Attic Vanity nebo z Gibbet.

Jednou jsme u vás hráli na festivalu, kde 6 dní pršelo, všichni byli promočení a všude bylo bahno, ale i přesto přišla spousta lidí a byla skvělá nálada.

Proto už se nemůžeme dočkat 5 potvrzených koncertů v příštím roce a doufáme, že jich ještě pár přibude.

 

Pocházíte ze Salzburgu, kde působí celkem hodně kapel. Projevuje se to také na návštěvnosti jednotlivých akcí?

V Salzburgu dříve nebyly téměř žádné HC/punkové koncerty. Až nedávno vznikla agentura United People Booking, která k nám začala zvát známá jména tohoto žánru a díky tomu narostla i zdejší scéna. V polovině minulého roku se to ale změnilo – koncertů bylo čím dál víc, ale poptávka zůstává stále stejná a publikum se postupně rozmělnilo.

Je to ale škoda, protože tu máme opravdu skvělé kapely – First Class Ticket, This Time Tomorrow, Disgraced Life, Damn Mondays a mnohé další.

 

Momentálně chystáte společnou evropskou tour s českými HOPES. Jak pokračují přípravy?

Této tour s našimi kamarády HOPES se nemůžeme dočkat! Od 13. do 24. února budeme cestovat po Evropě, poznávat nová místa a určitě zbyde i trochu času na párty! ☺

 

Máte i nějaké další plány pro letošní rok?

Naším hlavním cílem pro tenhle rok je odehrát co možná nejvíc koncertů, předběžně bychom chtěli i na podzim přidat jednu evropskou tour. A samozřejmě budeme postupně pracovat na nových písničkách.

 

 

Nedávno jste vydali nové EP Distorted Reflection, kde jsou ale jen tři písničky. Proč tomu tak je?

Z důvodu koncertů a personální změny v kapele nezbývalo moc času na psaní písniček. A protože odcházel jeden ze zakládajících členů – kytarista Martin – domluvili jsme se, že vydáme na rozloučenou ty songy, které jsme napsali ještě společně. Tímto bychom zároveň chtěli Martinovi poděkovat za skvělé tři roky!

 

Plánujete už vydání další placky? A bude to opět EP nebo tentokrát už CD?

Příště chceme určitě vydat CD s 8 až 11 písničkami. A pokud vše půjde dobře, mohlo by vyjít už letos na podzim. Rádi bychom ho nechali vylisovat ve vinylové formě, ale to nebudeme předbíhat.. ☺

 

Máte nějaký hudební sen?

Asi bych lhal, kdybych netvrdil, že snem skoro každého muzikanta, je uživit se vlastní hudbou. Ale zrovna v tomto žánru to není příliš pravděpodobné.

Některé sny jsme si už  splnili – tour po Evropě, profesionální CD. Nejdůležitější pro nás ale je užít si každou minutu s kapelou a uložit si každou vzpomínku, protože ty nám nikdy nikdo nemůže vzít.

 

Máte na závěr nějaký vzkaz pro čtenáře I-kliku?

Děkujeme vám za podporu, kterou od vás v České republice vždy máme! A doufáme, že vás co nejvíc potkáme na našich nadcházejících koncertech, kde si spolu následně dáme to vaše skvělý pivo! Díky!

 

Prozatím potvrzené koncerty v ČR pro příští rok:

13.2.2014 Liberec (s HOPES)

14.3.2014 Praha (s HOPES)

15.3.2014 Ostrava (s HOPES)

11.4.2014 Mimoň (s FA King)

12.4.2014 Crossover Sickfest in Bzí u Jablonce nad Nisou

 

Odkazy: 

http://bandzone.cz/fiveminutefall

https://www.facebook.com/fiveminutefall

 

Rozhovor vedl v němčině a následně přeložil Šimon Blaschko.