V podhradí Okoře se představil Miro Žbirka, NoName nebo Mig 21!

Je krásný slunečný den 19.8. 2017 a v podhradí  Okoře se chystá již devatenáctý ročník festivalu Okoř.  Na něm vystoupili hvězdy jako  EDDIE STOILOW, VÁCLAV NECKÁŘ, MAREK ZTRACENÝ, MIRO ŽBIRKA  a hudební skupiny VYPSANÁ FIXA , MIG 21 a  NO NAME.

 

V areálu, který se otevřel v pravé poledne se nachází se nespočet stánků s občerstvením, nápoji, cukrovinkami a jinými lákadly. Nechyběl dětský koutek, kde se děti zabavili během přestávek mezi různými vystoupeními.

 

Jako první přišla na scénu kapela Eddie Stoilow. Svou kariéru začala kapela v roce 2004 a první album, které vyšlo, až v roce 2009, je „drze“ nazváno Best Of. Svou vytrvalostí se stali kapelou, kterou můžeme už pravidelně vídat na největších festivalových pódiích ale i jejich koncertních štacích po celé ČR. Dohromady vydali čtyři řadová alba, poslední pod názvem Jupiter vyšlo vloni. Zahráli si společně s One Republic, Simply Red či Kosheen. Turné jeli se skupinami Support Lesbiens (2009) nebo Chinaski (2010). O kapelu se zajímají i americké či britské hudební portály.

V 15:30 přišel za potlesku na podium Václav Neckář s kapelou BACILY a písničkami Bejvávalo, Kdo vchází do tvých snů, Podej mi ruku a projdem Václavák, Tvým dlouhým vlasům , Dr. Dam Di Dam a dalšími nezklamali své obecenstvo, které si s nimi zazpívalo všechny jejich písničky od začátku až do konce. Proto si ještě zasloužilo přídavek v podobě písniček Půlnoční a písní od Oty Petřiny Všechno je jen jednou, se s námi pan Neckář loučil.

K večeru přichází na stage pardubická skupina mající základy v rocku Vypsaná fiXa, která na festivalu vystoupila již po šesté . Něco málo o skupině: Výrazným prvkem skupiny jsou její básnické, surrealistické texty, které píše frontman Márdi. Pravděpodobně se inspiroval u Williama Saroyana – Tracyho tygr, Odvážný mladý muž na létající hrazdě – a v mnoha dalších knihách jako např. Sto roků samoty od Gabriela García Márqueze. Během roku 2007 spolupracovali na natáčení českého filmu Václav, který orámovala hudba z jejich tvorby. Zpěvák skupiny se ve filmu objevil i v epizodní roli. V roce 2012 spolupracovali na filmu Čtyři slunce. Dvacet let existence oslavili v roce 2014 albem Krásný smutný den a velkým narozeninovým turné. Své, v pořadí osmé, studiové album Tady to někde je vydala kapela letos a k jeho vydání připravila velké turné rozdělené na dvě části – jarní a podzimní – které vyvrcholí koncertem ve Velkém sále pražské Lucerny 20. prosince. S písničkami Dezolát, Antidepresivní rybička a dalšími roztančili nejen mladé publikum.

Po šesté hodině přichází na podium Marek Ztracený, který hraním na klávesy a krásným hlasem uchvacuje již zcela zaplněný areál pod hradem Okoř. Marek je rodák ze Šumavy, do povědomí posluchačů se dostal v roce 2008 megahitem Ztrácíš. Od té doby mu vyšla čtyři alba, z toho to poslední  Pády před dvěma lety. Zahrál novou písničku Vlastní svět, která  boduje v rádiích, a písničku Podpantoflák. Poté přichází Marta Jandová která svým elánem nenechá nikoho odejít od podia. Zazpívali  si jejich společnou píseň Káva a sex a byla naprosto úžasná svým elánem. Nechyběli písničky jako Ztrácíš, Ty jsi jako já, Vlastní svět, O pravdě  Kolikrát, Něco končí… 

Po setmění se pod hradem vše připravilo na další vstoupení o které se zasloužil skvělý slovenský zpěvák Miro Žbirka,  který na Okoři hrál naposled před 14 lety a dodal: ,,Jsem tak trošku nervozní. Když se vysloví Okoř, vybaví se mi milá a velmi silná vzpomínka, ano, sem bych se chtěl stále vracet a hrát. Je to velmi úzce spjatý pocit s organizátorkou festivalu – Hankou Petřinovou – díky které, je Okoř takovým festivalem, jakým je. Jsem velice rád, že s ní mohu už tolik let spolupracovat.“ Písničkami  Zažni, Múr našich lások nebo Atlantida rozsvítil oči i srdce každé ženy co na festivalu byla. Speciálním hostem byla zpěvačka Martha, která se Žbirkou zazpívala legendární duet Co bolí, to prebolí.

V areálu se setmělo a na řadu přišla hudební skupina MIG 21. Jejich  strhující show, mexické vlny a zpívání nenechalo v klidu vůbec nikoho. Neopakovatelný zážitek a elán této skupiny se nedá ani slovy popsat. Písničky jako Život je poušť, Svoboda není levná věc, Máma se vrací, Kalhotky si sundej a Štěstí hejbe planetou byly famozní .

Poslední hudební skupina která na Okoři ještě vystoupila byla slovenská kapela NO NAME která  pochází z Košic. Spolu hrají přes dvacet let. Na výsluní československé populární hudby se dostali v roce 2000 díky albu Počkám si na zázrak, ze kterého pocházejí asi jejich nejznámější hity… I na tuto kapelu se všichni těšili a užívali si všechny jejich písničky. Kapela nemohla vynechat písničky Stromy, S láskou, Prvá. O zábavu se postarali taneční kreace které předvedl zpěvák Igor se svým klávesistou Zolim.

 

Tato neopakovatelná akce se zapíše jistě všem do paměti a i srdcí. Vše vyšlo jak mělo, počasí nám přálo a my se loučili s hradem a těšíme se na další ročník  🙂