UNIKÁTNÍ ČESKO-SLOVENSKÁ SPOLUPRÁCE: POLEMIC „MOŘE“

zdroj: archiv kapely

 

Konec roku 2013 je tady a spolu s ním přichází i unikátní česko-slovenská hudební spolupráce. Má název „MOŘE“ a jejím autorem je skupina POLEMIC. Ve svém novém singlu dali Polemic dohromady jména a hlasy, jaké byste ve společné skladbě nečekali.

 

Lenka Dusilová, Zdenka Predná , Matěj Ruppert a Pavol Habera – čtyři významné osobnosti české a slovenské hudby spolu jako hosté v jedné skladbě.

Videoklip „Moře“ zde:

 

Tento hudební husarský kousek se podařil pánům ze skupiny POLEMIC v jejich singlu „MOŘE“ z aktuálního alba „HEY ! BA – BA – RE – BOP“, které vydali a pokřtili na jaře tohoto roku. Proč si tato SKA kapela vybrala do nejnovější skladby právě tyto zmíněné umělce?

„Všichni jsou mistry svého hlasu a respektujeme je za jejich tvorbu i kvalitu. Chtěli jsme mít písničku pohlavně vyváženou 🙂 – proto 2 dámy a 2 pánové“, vysvětluje netradiční kombinaci hostů, hlasů i významných jmen autor textu písně Peter Petko Opet .

 

Proč tolik hostů? „Písničku s poselstvím, pro nás ne zcela typickou, jsme vnímali tak, že by ji tyto pěvecké osobnosti mohli posunout na jinou úroveň a jsme přesvědčeni, že se to i povedlo, „ dodává Petko. Výrobu videoklipu ke klidné až melancholické skladbě svěřili kluci režisérovi jménem Anakin Fox, pro kterého znamenalo “ MOŘE “ debutovou spolupráci s Polemic . Jak členové kapely prozrazují, mladý režisér je překvapil myšlenkově jednoduchým, ale produkčně náročným námětem. „Poslal nám námět, do kterého jsme minimálně zasahovali, a pak najezdil tisíce kilometrů, dokud nenasnímal v několika zemích v přírodě i ve velkoměstech časosběrné záběry tak, jak to měl vymyšlené“. Svým fanouškům Polemic doporučují, aby si nový videoklip rozhodně pustili minimálně dvakrát za sebou: „Klip je vlastně krátký film, kde se toho hodně děje a není možné to vše registrovat na jedno podívání – tak jako dobrý film, obsahujevelké množství detailů a vizuálních hraček, které se dají obsáhnout až po několika projekcích“. “ MOŘE“ bylo pro mě velkou výzvou, protože jsem měl v hlavě nápad na klip, který byl spíše o technické a postprodukční stránce, než o samotném scénáři, proto se mi těžko získávala jejich důvěra. Vždyť na začátku vlastně vůbec nevěděli, do čeho jdou„, vysvětluje režisér.

 

Jak uvádí, téměř celý budget na videoklip se rozhodl utratit na cestování po Rakousku, Slovensku i Česku, aby zde natočil sérii nekonečných časosběrných záběrů. Ty následně prostříhal s podobiznami zpívající kapely. „Nechtěl jsem k pohodové a originální písničce vytvořit méně pohodový a méně originální klip“, dodává Anakin Fox, který má na kontě videoklipy pro Roberta Buriana, Ega, Igora Kmeťa ml., kapelu Wohnout a další. „Anakin Fox je mladý a talentovaný a věříme, že v budoucnu bude respektován jako filmař. V tomto klipu je scénáristou, režisérem, střihačem, kameramanem a vlastně vším v jedné osobě. Nám se klip moc líbí, nic takto filmařsky zpracované jsme ještě spojené s naší písničkou neměli“, shodují se Polemic o videu, které je úplným opakem divadelního, žertovně laděného klipu „Dáma“, který Polemic představili v průběhu tohoto léta. Své fanoušky Polemic již nyní zvou na připravované koncerty ZLATÝ SLÁVYK in memoriam TOUR 2014, které se uskuteční v únoru a březnu příštího roku spolu se slovenskou kapelou Horkýže Slýže na Slovensku. Součástí tohoto turné budou i koncerty v České Republice a to v Praze, Brně a Ostravě.

 

Více informací na www.polemic.sk