Polemic vydají 5.dubna nové studiové album HEY! BA-BA-RE-BOP!

foto: archiv_Polemic

 

Nejznámější slovenská SKA kapela Polemic letos slaví 25.výročí své existence a postupně začíná odhalovat, jaké narozeninové dárky svým fanouškům u této příležitosti přinese.

 

V těchto dnech v zákulisí skupiny již vrcholí přípravy na slovenské turné POLEMIC SONY XPERIA TOUR 2013, které vypukne 5.dubna v Trenčíně a nabídne celkem třináct koncertů.

V létě Polemic navštíví vybrané hudební festivaly a na podzim potěší tuzemské příznivce českou částí turné.

 

Souběžně s přípravami na první koncerty Polemic finišují s novým albem HEY! BA-BA-RE-BOP!, které bude uvedeno do prodeje 5. dubna. Při vzniku desky si do svého čerstvě postaveného bratislavského studia ONE LOVE STUDIO skupina přizvala několik známých hostů – oblíbených slovenských kolegů i přátel z České republiky, mezi kterými rezonují ta nejzvučnější jména. „U hostujících zpěváků jsme záměrně oslovili lidi s hlasy, u kterých není třeba nikoho přesvědčovat o kvalitě a zároveň hlasy, které se představí v polohách, v jakých je jejich fanoušci ještě neslyšeli,“ uvedl na konto volby hostů člen Polemic Peter Petko Opet.

 

Jednou z takzvaných hostovaček je československá písnička s názvem Moře, kde si zazpívají reggae popově rockový Paľo Habera s funky Matějem Ruppertem, éterickou Lenkou Dusilovou a hravou Zdenkou Prednou. „Sami jsme zvědaví, jak to lidé přijmou,“ smějí se „Polemic“ divoké kombinaci, kterou se jim podařilo zosnovat. A vzápětí prozrazují, v jaké roli se ocitla na jejich cédéčku aktuální slovenská bronzová slavice: „Křehká Zuzana Smatanová se na moment stala barovou zpěvačkou z Divokého západu a rozkazuje nám i kapele Divokej Bill ve westernové skaparodii Sheriff z River Cross.“ Svou roli dostala od přátel z Polemic i Katka Knechtová. Ta zpívá duet s Braněm Bejzem Bajzem v ska-latino písničce Klip klap, která je podle slov autorů na míle vzdálená od Katčiných atmosféricky laděných pomalejších songů, na jaké jsou u ní fanoušci zvyklí.

 

Po osmnácti letech si Polemic rovněž zopakovali spolupráci s legendárním Robem Grigorovem, se kterým spojili síly naposledy v roce 1995 na jeho albu. „Teď jsme si vystřihli společné reggae, kam zapadl jako náš starý dobrý známý a potvrdil, že pěvecky zraje jako víno,“ pochvalují si nové „setkání“ s Grigorovem Polemic, kteří si stejně tak užili i nahrávání s jejich bývalým členem Markem Határem. S ním se rozhodli oprášit svoji první známější písničku z roku 1994 – Baba Ryba, se kterou souvisí i název celého alba HEY! BA-BA-RE-BOP. „Ještě nikdy jsme nezařadili na studiové album písničku, která tam už jednou byla. Návrat do minulosti ano, ale ne až tak hluboko.“ dodává skupina s úsměvem.

 

Kromě Baba Raba najdou fanoušci na nové desce i převzatou skladbu Tu Vuò Fa L’Americano, po 16 letech teprve druhý cover, který kdy Polemic vydali na studiovém albu.