SLZA vydává terapeutické album Monodrama

Album Monodrama vznikalo téměř tři a půl roku. První session měla kapela SLZA jen pár měsíců po vydání alba 3. Tehdy vznikla píseň Bouře, která byla i prvním singlem a předzvěstí nového projektu. Ten SLZA dokončila 22. září, kdy do světa vyslala svou čtvrtou desku s názvem Monodrama. Na žánrově i vizuálně pestrém albu se podíleli autoři a kamarádi z branže v čele s Pam Rabbit, Jiřím Krhutem, Ondřejem Ládkem, ale také rapper Refew a producent Enthic. Posluchače čekají již známé hity jako Bouře, Červánky nebo Není to tak zlý, ale i úplné novinky. Mezi ně patří pilotní singl Magnety, k němuž vyšel videoklip.

„Nenechali jsme se ničím tlačit, nedávali jsme si žádný deadline, prostě jsme pořád skládali, udržovali se v tvůrčím proces a věděli jsme, že až přijde ta vhodná chvíle a budeme cítit, že přišel čas na další album, dáme dohromady těch pro nás deset nejlepších písniček a vydáme ho. I proto se na albu dají najít songy, které jsme měli třeba dva roky v šuplíku, stejně tak jako songy, které jsme napsali jen pár týdnů zpátky. Přijde mi, že je album i díky tomu o něco barevnější a různorodější,“ přibližuje tvůrčí proces frontman kapely Petr Lexa. 

„V textech není tematicky žádná společná linka, nechtěl jsem se tím zbytečně svazovat, ale přece jen je spojuje jedna věc, a i proto název Monodrama, že všechny náměty vychází z mých pocitů a mnohdy i trochu hlubších a temnějších, než tomu bylo u přechozích tří desek. Přece jen, období alb Katarze a Holomráz, kdy byly v podstatě všechny texty inspirovány mým prvním rozchodem, už je dávno pryč. Tehdy jsem ani nedokázal zpívat o ničem jiném. Drželo se mě to dlouho a nedokázal jsem to pustit. Když jsem se od toho oprostil, začal jsem pátrat mnohem hlouběji sám v sobě a objevovat témata, která bych nebýt textů možná nikdy ani neotevřel. Částečně to tedy byla i taková terapie,“ popisuje Lexa. 

„Během skládání materiálu pro čtvrté album jsme hodně experimentovali. Písničky jsme skládali jak sami, tak s novými spoluautory, kolegy a kamarády jako jsou Pam Rabbit, Jiří Krhut, Ondra Ládek, producenti Enthic, Oliver Som, Her Demons nebo rapper Refew. Základ naší tvorby ale pořád zůstává stejný už od dob první desky – silné melodické songy a současná produkce. Svěžest alba jsme se snažili promítnout i do vizuálů, kdy jsme dali prostor barvám a výrazné žluté. Ta je i pojícím prvkem k našemu club tour, v rámci něhož během října navštívíme kluby v Brně, Ostravě, Pardubicích a Praze. Přijďte, budeme se na vás těšit!“ uzavírají Petr Lexa a kytarista Lukáš Bundil.