ROZHOVOR: Support Lesbiens vyráží na společné turné s finskými Waltari!

zdroj: archiv kapely_Support Lesbiens

 

V nové sestavě hrajete něco málo přes rok, jak to funguje? Sedli jste si nebo jste museli překonávat nějaké větší problémy?

Hynek: Všechny kluky, které jsem oslovil, když jsem sestavoval novou kapelu, jsem znal. Některé více, některé méně, ale znal jsem je všechny a věděl jsem, že kromě toho, že jsou to skvělí muzikanti, jsou to taky fajn lidi. Nebylo tedy potřeba překonávat problémy, jen bylo samozřejmě otázkou, zda si muzikanstky sedneme. A neměli jsme na to moc času. Jen co jsme se dali dohromady, potvrdil se koncert s Bon Jovi.  Ale jakmile mi Czenda poslal linku do prvního singlu Changes, vědel jsem, že to fungovat bude a jde už jen o to se sehrát. Ze zkušenosti vím, že to může trvat, někdy i roky, než si kapela takzvaně sedne, ale teď už máme řadu koncertů za sebou a vím, že jsme schopni zahrát super koncert.

 

První koncert jste odehráli 24.5.2013 a již měsíc na to jste dostali skvělou příležitost, vystoupit před Bon Jovi. Jaký to byl pocit hrát s téměř „novou“ kapelou před naplněnou SynotTip arénou? Měli jste možnost se s Bon Jovi setkat?

Hynek: Ano, byl to sice třetí koncert, ale během pár dní. Prvně jsme společně vystoupili ve Velkém Meziříčí na akci na pomoc postiženým dětem. Potom jsme měli ještě trochu času to pilovat a chvilku před Bon Jovi jsme hráli v Sokolově na mistrovství světa v ohňostrojích, kam každoročně chodí na třicet tisíc lidí. Takže premiéra před obřím publikem se konala už tam.

Ne, s Bon Jovim jsme se nesetkali. Viděli jsme ho jen přijíždět, těsně před tím, než jsme šli na pódium. Pak šli hned hrát oni, takže jsme se minuli. Ale celé odpoledne jsme komunikovali s lidmi z jeho okolí – techniky, zvukaři atp., kteří, musím říct, byli vstřícní a vytvořili nám takové podmínky, abychom se mohli v klidu nazvučit a připravit.

A jaké to bylo v SynotTip Areně ti řekne Czenda. Bylo tam hodně lidí, kteří byli zmrzlí, protože celý den pršelo a byla zima.

Czenda: Byl to skvělý zážitek. Před tolika lidma jsem ještě nehrál a asi už hrát nebudu. Tak jsem se snažil, abych si to i přes veškerou nervozitu užil. Tréma je ale  nejhorší během prvních čtyř taktů, pak už je to dobrý. A samozřejmě záleží taky na první reakci lidí a ta byla dobrá. Myslím, že nám ty lidi pak „patřili“.

 

youtube.com

Jak fanoušci přijali „rozdělení“ jedné kapely na dvě? Stává se vám, že někdo přijde na koncert a zjistí, že vlastně chtěl jít na Portless?

Hynek: Tyhle skutečnosti jsou vždycky nepříjemné pro fanouškovskou obec, která je pak rozpolcená, zmatená, neví, co si má o tom myslet, protože do toho nevidí.

Czenda: Spekulujou…

Hynek: Přesně, ale myslím, že už si vybrali, jestli budou fandit jen jedné z kapel nebo oběma. Z koncertů, které jsme dosud absolvovali je zřejmé, že si lidé všímají jen změny zpěváka. Ostatní muzikanty neřeší. A že by nám někdo z pod pódia nadával, to se naštěstí nikdy nikde nestalo. Jsem mile překvapený, jak to vzali v klidu.

Czenda: Myslím, že co se kritické obce obecně týká, bylo taky hodně důležité, že jsme během šesti měsíců vydali desku a různým pochybovačům tak dokázali, že se nechceme přiživovat na tom, co bylo. Ale že chceme dál pokračovat po své vlastní cestě. Samozřejmě s minulostí, za kterou není třeba se stydět. To album bylo navíc velmi dobře přijato.

Teď frčí v rádiích čtvrtej singl Mr. Zero a ze své zkušenosti vím, že kapela Support Lesbiens neměla čtyři singly z jedný desky.

 

Vy k tomu teď budete zveřejňovat videoklip, ne?

Hynek: Původně jsme ho na teď plánovali. Ale jelikož jsme v samém konci léta dokončili videoklip k předposledními singlu Love Is Nonsense a Mr. Zero vypustili před nedávnem, chceme, aby si ho lidé nejříve z rádia naposlouchali a s tou písničkou se seznámili.

 

Vaše aktuální album se jmenuje „Leave a message +420 602 30 30 35“, zdá se mi to jako velice originální nápad, kdo za ním stojí? Vzpomenete si na nejvtipnější nebo nejzajímavější vzkaz, který vám fanoušci na čísle zanechali?

Hynek: Ten název vyplynul z diskuse cestou na koncert, kde probíhal takový ten klasický „dodávkový brainstorming“ (smích). Jeden řekne nápad, na který druhý naváže, až z toho vypadl tenhle závěr. Dát fanouškům možnost, aby nám zanechali vzkaz, jak na ně deska zapůsobila. A funguje to. Byli jsme strašně mile překvapení, kolik lidí píše a jak dobře reagují. Čekali jsme, že tam budou vypisovat i nějaký hateři, ale stal se opak. Nepřišel nám jeden jediný negativní vzkaz. Lidi nám na to číslo třeba volali, že právě poslouchají naši desku v autě a že je super. Těch vzkazů byly sice desítky, ne stovky, ale jsou všechny příjemné, což je pro nás satisfakce. Třeba mají ty hateři blbý tarify a nechtějí za nás utrácet. (smích).

 

 waltarizdroj: archiv kapely_Waltari

Zanedlouho vyrážíte na turné s finskou partou Waltari. Jaký máte vztah k této kapele?

Czenda: Osobně je neznám. Do předchozí kapely Post-It jsem přišel až rok poté, co s Waltari jeli, tuším tři, společné koncerty. Přiznám se, že Waltari mě zasáhli jako mladého posluchače, ale pak jsem uletěl k americkým kapelám. Nicméně dlouho jsem si o jedné z jejich písniček myslel, že je od Faith No More (smích).

Hynek: Začínali jsme de facto ve stejném čase. V roce 93 nebo 94 měli Support Lesbiens první nebo druhý oficiální koncert vůbec v klubu U zoufalců a jen den před námi tam promotéři přivezli poprvé Waltari. Od té doby se tady objevovali často. Osobně je považuju za takovou počeštěnou finskou kapelu, protože tu odehráli spoustu koncertů, strávili tu spoustu času a mají to tu rádi. Potkávali jsme se s nimi na festivalech,  třeba na Crosstown Traffic v roce 1994, což byl takový první cool mezinárodní fesťák v Praze. Když jsme plánovali tohle turné, chtěli jsme ho pojmout zase trochu jinak. Udělat akci, která nebude třeba přímo multižánrová, ale bude pestřejší. My jsme sice teď rockovější, ale proti nim pořád popovější.  Přestože i oni měli tanečnější nebo crossoverový desky. K nápadu spijení právě s nimi přispěla i účast jejich bývalého klávesáka na křtu naší poslední desky Leave A Message. Na každém koncertě bude ještě nějaká předkapela a tak doufám, že to bude hezká akce, na které se lidi pobaví a užijí si ji.

 

Vaše turné muselo být, díky velkému zájmu, téměř zdvojnásobeno. Překvapila vás tato situace?

Hynek: Ano, zájem pořadatelů nás mile překvapil a potěšil.

 

Objedete téměř celou republiku, jsou města, kam se rádi vracíte?

Hynek: České kapely často říkají, že na Moravě je lepší atmosféra, ale myslím, že je to spíš o tom, jaký lidi se na tom koncertě sejdou. Většinou budeme hrát v kulturácích nebo klubech, takže to bude kontaktní a doufám, že si to užijeme my i posluchači.

 

 .suportzdroj: archiv kapely_Support Lesbiens_festivaly

Jak byste zhodnotili uplynulý rok?

Hynek: Nevím, jak to vidí Czenda, ale já si myslím, že to byl velikánský fofr, ve kterém jsme toho zvládli opravdu hodně. Udělat album, odehrát koncerty, do toho jsme nacvičili a natočili akustický set pro Óčko G2 Acustic Stage, jehož záznam vyjde teď v listopadu na CD a DVD. Myslím, že toho bylo až až. Až si říkám, jestli to lidi vůbec stačí vstřebat.

Czenda: Jo, byl to mazec, byl to celkem kvapík, ale já jsem si to užil. Mám rád i sebemrskačské polohy, kdy se něco nepovede a člověka to vrátí na zem. Úspěch předchází spousta neúspěchů. Nejsem starý, ale vyzrálý na to, abych si uměl užít nebo zúročit i ty neúspěchy.

Hynek: Navíc už máme naplánované i jaro, kdy vyrážíme na akustické koncerty, které budou navazovat na právě zmíněný koncert pro Óčko.

 

Vzkaz fanouškům a čtenářům hudebního serveru i-klik.cz.

Hynek: Přijďte se podívat, myslím, že to bude jedna z nejzajímavějších akcí tohohle podzimu. Srdečně vás zveme.

Waltari a Support Lesbiens TOUR 2014:

15.11. Pardubice – ABC Klub

16.11. Písek – KD Písek

17.11. Zlín – Masters of Rock café

18.11. Praha – Rock Café

21.11. Most – KD Meduza

22.11. Jablonec nad Nisou – Woko Music Club

23.11. Plzeň – KD Šeříkovka

27.11. Brno – KC Semilasso

28.11. Karlovy Vary – Lidový dům

29.11. Krnov – Kofola Music Club

3.12.   Ostrava – DK Akord

4.12.   České Budějovice – Art IGY

 

Více na:

www.supportlesbiens.cz, www.facebook.com/OficialniSupporti a www.facebook.com/Waltari