foto: MAYA D. LISKOVEC
archiv: Cartonnage
Akropolis Multimediale svede letos dohromady kapely Ohm Square a Cartonnage, proto jsme pro Vás kluky vyzpovídali, abyste věděli, na co se můžete těšit a co byste si neměli nechat ujít! ☺ Pódium Paláce Akropolis si v rámci letošního ročníku Akropolis Multimediale, který se uskuteční ve dnech 24. a 25. října, budou předávat pražské skupiny Cartonnage a Ohm Square.
Obě kapely, které se této tradiční přehlídky nových médií v minulosti již jednou zúčastnily, návštěvníkům a všem posluchačům opět nabídnou unikátní a pouze pro tyto účely vytvořený audiovizuální program. Cartonnage v pražské premiéře navíc odprezentují svůj electro-symfonický projekt The Synthosymphonica a příznivci Ohm Square se mohou těšit na netradičně pojatý koncertní křest jejich letošní albové novinky A Curious Place Between Souls And Atoms.
Pro čtenáře I-klik.cz jsme připravili krátký rozhovor, ve kterém se kluci nejen představí jako kapela, ale především nám řeknou, co pro ně tato akce znamená a zda se můžeme těšit na něco speciálního..☺
Ahoj kluci, pro začátek bych Vás chtěla poprosit o malé představení pro ty, kteří Vás třeba neznají?
OS – Ahoj. Jsme začínající kapela, která se zabývá převážně elektronickou hudbou a budeme vystupovat v Praze v Paláci Akropolis na letošním ročníku Akropolis Multimediale s audiovizuálním programem.
CG – Ahoj. Cartonnage je electro popové duo z Prahy, jmenovitě Vanda Choco a Armin Effenberger. Při tvorbě rádi používáme staré analogové syntezátory, drum machiny a jiné hračky.
25. října vystupujete na právě zmiňované akci Akropolis Multimediale. Co pro Vás tato akce znamená?
OS – Na této akci máme výjimečné technické zázemí, které můžeme využít k realizaci koncertu tak, jak si to představujeme. Ne každý klub má takové technologické možnosti jako Palác Akropolis, budeme se je proto snažit maximálně využít.
CG – Já bych k tomu doplnil, že tato akce se koná v Paláci Akropolis vždy jen jednou ročně a nabízí šanci spojit se s umělci z vizuálního světa a vytvořit originální koncert.
Na této akci máte v plánu pokřtít svoji nejnovější desku, která se jmenuje A Curious Place Between Souls And Atoms? Můžeš nám o ní něco říct?
OS – Na jaře jsme vydali novou desku a protože tato akce bude naše letošní první samostatné pražské vystoupení s novým programem, tak ji zároveň pojímáme jako křest alba. Přestože polévat CD šampaňským nikdo nebude.
Obě dvě kapely jste již na Akropolis Multimediale vystupovaly. CARTONNAGE v roce 2010 a OHM SQUARE v roce 2011. Z jakého důvodu jste na nabídku zde letos opět vystoupit kývly? Je to právě proto, že je to výjimečné tím, co vám tato akce nabízí?
CG – Protože je to kreativní počin, který poskytuje určitou svobodu tvoření a propojení několika multimediálních věcí dohromady.
foto: Lukáš Cetera
archiv: Ohm Square
.
Máte ve Vašem programu letos připraveného něco speciálního, čím byste mohli fanoušky navnadit, nebo na co se mohou těšit?
CG – U nás to bude speciální už tím, že jsme si v rámci projektu The Synthosymphonica přizvali k vystoupení na Akropolis Multimediale dvanáctičlenný komorní orchestr. Cartonnage tak doprovodí smyčcový nonet s kontrabasem, flétna, trumpeta a horna. Na to se těšíme po té hudební stránce, protože je to pro nás něco jiného, nového… Po té vizuální jsme se spojili s Jakubem Peškem a skupinou Lunchmeat, která připravuje projekce a různé vizuální techniky, které bych ale nerad prozrazoval, ať se mají návštěvníci na co těšit.
OS – My bychom chtěli a budeme se snažit o propracovanou scénu. Plánujeme využít dvě projekce, přední a zadní, a přenést audio koncept nového alba na pódium. Vytvořit tak místo, o kterém „mluvíme“ na desce, vizuálně jej zhmotnit. A naznačit tím cestu – člověk versus technologie, digital versus analog, duše proti atomu…
Kluci, navzájem se určitě znáte. Kterou píseň od OHM SQUARE/CARTONNAGE považujete za nejlepší?
OS – Vyčnívá mi hlavně písnička s názvem Winter Song, což je možná i tím, že má velkou mediální penetraci, tudíž se člověku hodně vryje do paměti. Ale tvorba Cartonnage se mi líbí celkově.
CG – Mě se od OHM SQUARE líbí celé desky. Vypíchnout jednu písničku by pro mě bylo hodně těžké. Mám rád jak jejich starší desky tak poslední věci, které dělali na Islandu. Ty jsou opravdu krásné. Takže bych to shrnul, že se mi jejich tvorba líbí celkově.
Každá kapela má svůj idol, vzor, který ovlivnil, nebo ovlivňuje jejich tvorbu. Kdo je to u Vás?
OS – Jestli jsem nějaký vzor měl, tak jsem ho už zapomněl ☺. Je možné, že tu byl někdo takový, ale už si opravdu nevzpomenu. Než jsme založili Ohm Square, prošli jsme různými projekty a důvody pro založení této kapely už tudíž nebyly prvoplánové. Ale nevybavuju si žádný vzor, ani mustr, podle kterého bychom jeli.
CG – Vanda poslouchá hodně klasickou a filmovou hudbu. Já mám rozsah toho, co poslouchám, širší. Hodně čerpáme z vlastních zážitků a zkušeností. Je to mnohem svobodnější.
Tak poslední otázka. Co považujete za svůj největší kapelní úspěch, máte vytyčenou nějakou určitou metu, nebo cíl, kterého byste chtěli v rámci kariéry dosáhnout?
CG – Chci z toho mít co nejdéle radost. Takže dokud mě to bude těšit ☺. Dělám hudbu se svojí ženou, což je o to silnější zážitek. A dokud to bude přinášet radost do naší rodiny nebo lidem vůbec, tak jsem prostě happy!
OS – Přemýšlím, kdy jsme měli největší úspěch. A vybavuju si třeba koncert na Jiřáku. Před několika lety jsme tam hráli na farmářských trzích a na pódiu tancovala taková malá holčička, která vypadala, že si to opravdu užívá. To byl pro mě silný zážitek ☺. Jinak samozřejmě souhlasím s Martinem, kdyby nás to nebavilo, tak to neděláme ☺.