Prvoligoví headlineři na SÁZAVAFESTU: Kaiser Chiefs, Fun Lovin´ Criminals a Paul Oakenfold!
2.8.2012
20.00
20.00
20.00
20.00
3.8.2012
20.00
20.00
20.00
20.00
4.8.2012
20.00
20.00
20.00
20.00
5.8.2012
20.00
20.00
20.00
20.00

Pořadatelé Sázavafestu právě ohlásili headlinery letošního 12. ročníku! Podařilo se totiž pro festival získat špičkové hvězdy nejen kytarové, ale i taneční scény. Světově známí indie rockoví umělci Kaiser Chiefs (UK), DJská legenda Paul Oakenfold (UK) a newyorská formace Fun Lovin´ Criminals (USA) zahrají v prvním srpnovém víkendu (2. – 5. 8. 2012) v Benešově u Prahy.

 

Kaiser Chiefs, populární indie rocková parta z Leeds, která se proslavila i v Čechách zejména hity jako „Ruby“ nebo „Everything is Average Nowaday“, se po 4 letech rozhodla opět zavítat na českou půdu. Kaiser Chiefs vydali už 4 alba, z nichž poslední „The Future is Medieval“, bylo pro fanoušky dobře utajeným překvapením. Na poslední desce se projevily vlivy muzikantů jako David Bowie nebo Pink Floyd. Kaiser Chiefs bodují ve světových hitparádách, na svá světová turné si je vybrali mimo jiné i Foo Fighters nebo U2. Pro kapelu revolučnímu roku 2011 předcházela řada ocenění od 3 Brit Awards až po 6 milionů prodaných alb. Tehdy se kapela rozhodla fanouškům a kritikům zpřístupnit své nové album ještě předtím, než byla deska oficiálně vypuštěna do hudebního světa.

 

Jak již bylo naznačeno, 12. ročník se ponese i v duchu 1. ligy světové taneční scény. Pořadatelům festivalu se podařilo dojednat ikonu elektronické hudby, Paula Oakenfolda. Tento DJ, který v roce 2009 předskakoval Madonně na jejím pražském koncertě, pomáhal pozdvihnout a vytvarovat globální hudební scénu dnešní doby. Paul Oakenfold se už v 80. letech, po jeho osudové návštěvě Ibizy, začal proměňovat v legendu. Za svou kariéru byl nominován na několik cen Grammy a účastnil se obrovských světových turné, již zmiňované Madonny nebo U2. Na svém labelu Perfecto vydával masové mezinárodní hity typu „Not Over Yet“, „Bullet In the Gun“ nebo dvou-album „Perfecto Las Vegas“, nejprodávanější DJskou kompilaci, která byla kdy vydána. Paul také remixoval hity Michaela Jacksona nebo Justina Timberlakea a v posledních letech také vytvořil mnoho filmových melodií (Shrek 2, Bournova identita, a další). Nyní se chystá na vydání svého nejnovějšího alba „Pop Killer“, na němž spolupracoval např. s The Red Hot Chili Peppers nebo B.o.B. Na letošní rok si navíc Oakenfold připravil netradiční projekt, „The Four Seasons“, v rámci něhož by měl v každé roční období vydat jednu kompilaci.

 

Fun Lovin´ Criminals, bývají označováni jako alternative hip hop / rock kapela z New Yorku. Jejich hudební styl v sobě snoubí hip hop, rock, funk, blues a jazz. Texty písní často popisují život v New York City – organizovaný zločin, drogy, násilí, chudoba a politika. Jejich nejznámějším hitem je song „Scooby Snacks“, ve kterém se objevují útržky filmů od Quentina Tarantina. Kapela prodala 10 milionů alb a získala si své příznivce po celém světě, hlavně pak v severní Evropě.

 

Novinkou letošního letního Sázavafestu je Promopro Dance Hall, která bude plná nejlepší taneční hudby 21. století. Kromě DJe Saka Noela, dorazí roztančit Benešov také Mike Candys, švýcarský DJ, který ovládá hitparády svým hitem „One Night in Ibiza“ a právě mu vychází nový single s názvem „If the World Would End“. Dalším potvrzeným umělcem pro Promopro Dance Hall je Dennis Sheperd (DE) a Chris Sadler (UK/CZ).

 

Dále se na Sázavafestu objeví zahraniční hudební stars jako Skindred (UK) se svým charismatickým frontmanem Benji Webbem, mexičtí Molotov, švédští You Say France & I Whistle, Coby Grant (AU), Katarína Knechtová ze Slovenska, reggae a ska muzikanti z Yellow Umbrella (DE) a Lyre Le Temps (F), autoři songu k černobílému filmovému trháku The Artist situovaného do Hollywoodu v roku 1927. The Artist, který nedávno získal 5 Oscarů, se právě promítá i na českých plátnech.

 

Z domácích hudebních interpretů na Sázavafestu zahrají kapely Nightwork, Charlie Straight, Mig 21, Monkey Business, Mňága a Žďorp, dále např. Aneta Langerová, Petra Hapková, Xindl X nebo Gabriela Gunčíková.

 

 

Posledně zmiňovaná Gabriela Gunčíková na Sázavafestu vystoupí v rámci svého loňského vítězství ve „slavičí“ kategorii Objev roku. Letní Sázavafest a anketa Český slavík v loňském roce nastartovali spolupráci s cílem podpořit zájem mladých lidí o českou populární hudbu. I letos pak bude na Sázavafestu možné do ankety Českého slavíka hlasovat prostřednictvím mobilního internetu.

 

„Vychytávky“ z české scény si připravily kapely Sto zvířat, Mňága a Žďorp, ale i spisovatel Michal Viewegh. Sto zvířat se zde pokusí o oficiální český rekord za dohledu komisaře z Agentury Dobrý den. Sto zvířat plánuje v průběhu třídenního festivalu zahrát 100 písní ve 3 žánrových blocích nazvaných Oldies, Janies, Čerstvees a jednom akustickém bloku v Balbínce. Kapela Mňága a Žďorp pak na Sázavafestu oslaví 25. výročí od svého založení a Michal Viewegh společně s návštěvníky festivalu oslaví své 50. narozeniny na velkolepé show plné autorského čtení a mnoha gratulantů z hudební i nehudební scény.

 

Zpěvačka Petra Hapková, dcera známého hudebníka a skladatele Petra Hapky, je další svěží vítr na naší hudební scéně. V roce 2010 se přestěhovala z Itálie do Prahy a na Sázavafestu se představí v Balbínce po boku bluesové kapely Mnichovo Smradiště. Repertoár Petry v současné době tvoří blues (B. B. King, E. Clapton) a cover-verze Tracy Chapman.

 

I na letošním 12. ročníku Sázavafestu mohou díky spolupráci se serverem Muzikus.cz zazářit začínající neznámé kapely, díky tzv. Sázavafest Battle 2012. Od teď až do 6. května se do této soutěže mohou přihlásit kapely, které si chtějí zahrát před návštěvníky Sázavafestu. Koncem června pak budou z patnácti kapel vybráni 4 finalisté, kteří dostanou prostor v line-upu srpnového Sázavafestu.

 

Pro návštěvníky Sázavafestu je určitě dobrou zprávou opětovná spolupráce s Českými drahami. Stejně tak jako vloni, tak i letos fanoušci festivalu budou moci využít zpáteční jízdenku Českých drah s názvem Vlak + odkudkoliv z ČR do Benešova s 50% slevou z obyčejného jízdného.

 

Celofestivalové vstupenky na Sázavafest se dají nyní pořídit v síti Ticketportal za zvýhodněnou cenu 900 Kč. Od 20. 3. však cena stoupne na 1.190 Kč + poplatky, a bude se dále postupně navyšovat až na finální částku za třídenní vstupenku na místě za 1.600 Kč. Pořadatelé opět také uvažují na zahajovací festivalový den zřídit symbolické jednodenní vstupné.

 

Více na www.sazavafest.cz