Plzeň čeká podruhé festival Živá ulice, nabídne 17 dní světové i domácí hudby a divadla!

zdroj: archiv kapely_Acollective

Od 22.6. do 8.9.2013 se bude v historickém centru Plzně konat již podruhé rozsahem největší pouliční festival v ČR Živá ulice – Plzeňská setkání. Během 18 dní programu od června do září nabídne přední evropské i domácí hudební interprety v čele s izraelskými Acollective nebo rakouskými My name is music, špičkové evropské pouliční divadlo i oblíbený Festival polévky.

 

„Živá ulice je oslavou společného setkávání a pestrosti. Jsme opravdu multižánrovým festivalem, do Plzně přivážíme hudbu všech žánrů, od indie přes folk, rock až pod world music, pouliční i loutkové divadla, řadu doprovodného a dětského programu. Nedáváme si slovo „multižánrový“ do názvu jen tak jako jiné festivaly,“ uvádí letošní ročník jeho ředitel Jakub Vedral. Program Živé ulice zahájí v Proluce a Šafaříkových sadech 22. a 23. června Vítání léta, na kterém představí legendární soubor Buchty a loutky velkou část jejich tvorby. K dispozici budou zdarma lehátka, piknikové deky, grily nebo hry a večer zakončí swingová tančírna v podání předního českého dj Gadjo.cz a Prague Swing Bastards. „Budou to dva dny letní pohody, relaxu, který zakončíme výrobou a vztyčením festivalového totemu, který se stane symbolem Živé ulice po zbytek léta. Když v Plzni vyhrávají Indiáni, musí mít přeci i svůj totem!“ doplňuje Jakub Vedral.

 

Červencový divadelní blok se opět odehraje na náměstí Republiky a v rámci ozvěn pražského Mezinárodního festivalu pouličního divadla Za dveřmi nabídne divákům celou řadu v Evropě oceněných souborů – počínaje norskými vikingy Zirk Mir přes italské Theatre en Vol až po nové představení japonského loutkáře Noriho Sawy Umění býti neviditelným. V rámci mezinárodního projektu Vindobona Express dorazí do Plzně i němečtí žongléři Djugledy a Mathias Romir.

 

„Plzeň je žena. Něžná, emotivní a kulturní,“ říká se a festival Živá ulice se ji rozhodl si namluvit. Plzeňská Namlouvánička jsou předehrou před hlavním programem festivalu Živá ulice a budou se konat od 1. do 4. srpna. Nabídnou vernisáž výstavy Barva na ulici, divadelní soubor VOSTO5 nebo Divadlo DNO s představením Fagi.

 

Hlavní blok programu od 5. do 11. srpna , Živá ulice, přiváží do Plzně sedm dní hudby na 6 scénách. Krom izraelských Acollective nebo izraelských My Name Is Music se Plzeňané mohou těšit na excelentní projekt Piano, melancholické duo Kieslowski, Radima Hladíka a Blue Effect, skupinu Progres, Jana Budaře a Eliščin band nebo Sunflower Caravan. Poslední den zakončí na Republika Stage plzeňská kapela, letošní los padl na Tleskače. Součástí Živé ulice bude rozsáhlý doprovodný a dětský program v Proluce včetně dětských představení – například Plzeňanům již známé Divadlo Kaká, Damúza nebo novinka v podobě Jakuba Folvarčného. Těšit se můžeme i na Plzeň Fashion Days 5. a 6. srpna 2013.

 

Dnešním dnem se rovněž otevírá otevřená výzva mladým kapelám z Plzeňského kraje do soutěže Mladá krev. Ta letos proběhne v česko-německém vydání a nejenom vítězové, ale každá z šesti vybraných kapel se podívá na koncerty a festivaly do Německa. Festivalový program je zároveň stále otevřený pro zapojení se do Kulturního Hydeparku.

 

Více informací o programu festivalu naleznete na www.zivaulice.eu

 

video Acollective:

_______________________________________________________________________________

Multižánrový festival Živá ulice – Plzeňská setkání realizuje ART Prometheus o.s. ve spolupráci s ArtProm s.r.o. a Ostrovy s.r.o., za finanční podpory města Plzně, Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015 o.p.s., Česko-německého fondu budoucnosti, Státního fondu kultury a Nadace OKD, Velvyslanectví státu Izrael v České republice a Polského institutu v Praze

 

Festival probíhá pod záštitou primátora města Plzně Mgr. Martina Baxy a náměstkyně primátora Mgr. Evy Herinkové.

Oficiální partneři: Plzeňský Prazdroj, Kostelecké uzeniny, Skupina ČEZ a Plzeňská teplárenská

Partneři: Tandem, Zach´s Pub, Anděl music club, Měšťanská beseda, Buena Vista, HLS security, Lesy ČR, ČSAD Plzeň

 

Festival Živá ulice – Plzeňská setkání navazuje na osmnáctiletou tradici jeho předchůdce festivalu Na ulici, který si za dobu dosažení své plnoletosti vybudoval výbornou pověst v celé městě Plzeň. S úctou k tradici a s precizností nám vlastní chceme do západočeské metropole přivést hudbu, divadlo a další aktivity na mezinárodní úrovni. Náměstí a parky v Plzni chceme přeměnit na jedno velké jeviště, jak tomu činíme s největším festivalem pouličního divadla Za dveřmi či doprovodným programem hudebního festivalu United Islands. Obě dvě akce již několik let dělají letní nudu v Praze minulostí. Přesně tak bychom chtěli letní Plzeň proměnit v pulzující kulturní centrum.

Celý festival je zdarma a tak se mohou obyvatelé Plzně a Plzeňského kraje těšit na 18 dní v průběhu 4 měsíců plných hudebního, divadelního i doprovodného programu.

 

Úvodní slovo ředitele festivalu Jakuba Vedrala

Po dlouhé a studené zimě, po období dešťů, nastane první den léta a chvilku po něm začne i druhý ročník festivalu Živé ulice – Plzeňská setkání.

Společně přivítáme léto, pootevřeme dveře fantazii při sledování pouličních divadel, abychom se chvilku poté na šesti scénách sousedsky setkávali při spoustě koncertů, happeningů a dětských představení. Rozloučíme se opět na polévkách.

S radostí mohu slíbit, že letošní Živá ulice bude bohatší jak do počtu dní, tak do počtu zahraničních interpretů, dětských programů, hudebních scén a snad i kotlů polévky.

Poučení, obohaceni zkušenostmi z loňského roku, pečlivě naslouchajíc prosbám a přáním jsme vytvořili program, kterým se snažíme dvořit krásné ženě, kterou v Plzni vidíme, splnit jí její přání a pokusit se vyhovět jejím vrtochům.

Snad se nám to povedlo, snad nás opět podpoříte a společně dokážeme, že Živá ulice je největším městským festivalem v České Republice.

Těšíme se na setkání