Pekelná sobota na Švihově!

Druhý  festivalový den na Švihově byl doslova pekelný. Nejen co se týče teplot, ale hlavně díky ohnivé show a samozřejmě muzice.

 

Sobotní koncerty odpálil už v 10:45 Johny Matchette a po něm následovala partička Bros ´n´Beast. Na rozjezd měly obě kapely zkrácené časy svých setů na 30 a 45 minut, přesto se našlo dost fanoušků, kteří od začátku postávali nebo poposedali pod pódiem. Davy lidí se valily ze všech stran už od brzkého dopoledne a pole v okolí, která byla loni pro auta uzavřená, se musela otevřít jejich náporu.

 

 

 

 

V pravé poledne doslova vletěl na scénu Tomáš Klus, který se již tradičně vydal mezi lidi a hasiči na jeho pokyn zkropili alespoň částečně ty davy lidí, který byly v dosahu. Tomáš je známý svým bojovým duchem co se týká naší politický scény a ani na Švihově neudělal výjimku. Docela mě překvapilo, že nebyl sám, spoustu kapel vyjádřila, co si o ni myslí, naštěstí jen v lehkých náznacích (kromě Radka z Hentai Corporation, ten se s tím opravdu nemazal) a tak hudební fesťák zůstal přece jen hlavně muzice.

 

 

Mladší část publika už se hodinu předem tísnila u bariér zelené Kooperativa stage, oprávněně, blížil se čas pro kapelu Slza. Během jejich vystoupení jsme se vydali obejít areál a zjistit, co je kde k jídlu a pití. Všeho bylo dostatek, u nealka osvěžení se většinou tvořily delší fronty, ale obsluha makala na plné obrátky, takže v krátkosti byl uspokojený opravdu každý. Stejně dlouhé fronty se stály i u skluzavky, která poskytovala výborný osvěžení na vyprahlý louce.

 

Na koncert Lenny už jsme zase byli zpátky a kdyby takhle vypadala naše celá česká popová scéna, nemusely by se Čechy vůbec stydět. Dokázala, že ceny, který dostala loni, si mimořádně zaslouží. Navíc je to pěkná a sympatická mladá dáma, takže co dodat…

 

Po jejím setu se druh fanoušků z velké části proměnil, místo růžových triček se objevily černé s nápisem FIXA. Jo, přesně tak, všude to trochu ztmavlo a dokonce i na nebi, protože přišla první krátká průtrž. V tom horku? Nádherné letní osvěžení! A Vypsaná fixa, Hentai Corporation a Visací zámek už hráli zase bez vody. Někteří se rozjeli do takového poga, že musela lehce zasahovat i ochranka a došlo na malá lehká zranění v zuřícím kolečku.

 

Po punkové smršti zahrál pohodový Jelen a punk repete – kapela Plexis.

 

Na Pražský výběr jsem byl hodně zvědavý a nezklamal. Dokonce přišel s originálním kouskem – čtecím zařízením, takže si plná louka mohla zpívat i věci, které slyšela poprvý. A jak Michael Kocáb (který v sobotu slavil narozeniny a inkognito mu přišla popřát Jana Kratochvílová převlečená za vlčici) řekl: „Všechno už tady bylo. Ohně, bubliny, ale čtecí zařízení nemá nikdo!“ Dalším překvápkem bylo pro mě to, že Michal Pavlíček (vynikající kytarista) taky zpívá. A nejenom vokály!

 

Druhý festivalový den gradoval ke svému konci, svůj set přišly odehrát Rybičky 48 a i když nebyly poslední kapelou, svými ohni, kouřem a ohňostrojem v téměř každém songu pro mě byly vyvrcholením večera, které přišlo o něco dřív než před půlnocí. Mandrage vsadili na rockovou image a mýdlové bubliny a poslední den Hradů na Švihově ukončil Divokej Bill.

 

Díky tomu, co jsem teď o víkendu viděl, fesťák HRADY CZ navštěvuje víc a víc lidí. Takže příští víkend v Rožmberku nad Vltavou! A my příští rok zase na Švihově!