Páteční TOPFEST potrápilo bahno!

Festival TOPFEST, který se již tradičně koná při Zelenej Vode u Nového Mesta nad Váhom má za sebou další velmi vydařený ročník… Pojďme se poohlédnout jak to tentokráte vypadalo v areálu i mimo něj, jaké hvězdy na festivalu vystoupily, jak se pořadatelé vypořádali s různými nástrahami a jak si festival užili samotní návštěvníci festivalu…

Pátek 1.7.2011

První festivalový den všechny účastníky festivalu potrápilo víceméně aprílové počasí, zatímco jsme přejížděli hranice, slabě krápalo, poté co jsme přijeli do Nového Mesta nad Váhom začalo pršet silněji a když nás pan taxikář vysadil před jakýmsi nájezdem (a přesto si naúčtoval plnou taxu) s tím, že je zde autonehoda a musíme dojít po svých, pršelo už naplno…

Tímto bych ale vyčerpala všechny mínusy festivalu… Poté co jsme dorazili do festivalového areálu, který byl velmi rozlehlý, všudypřítomné bahno pro nás bylo lehkým šokem. Představa, že před pódiem skákající kotel fanoušků udělá na tomto místě bahenní lázeň, nebyla přímo lákavá. Tady ovšem začíná velká pochvala pořadatelům, kteří zajistili nejvíce zatěžované místa festivalu, pomocí speciálních bloků. Před dvěma hlavními pódii tak vznikla velká zpevněná plocha, která zabránila jistě četným úrazům a několika návštěvníkům, kteří si zapomněli doma holiny (včetně nás, samozřejmě), zachránila jejich boty. A to alespoň do té míry, aby v botách po dva dny festivalu vydrželi. Dále pořadatelé s blátem bojovali pomocí balíků slámy, které byly rozprostřeny na nejvíce užívaných částech festivalového areálu…

V areálu se daly najít hned dvě hlavní pódia, na kterých střídavě vystupovaly hlavní hvězdy. Velmi promyšlený tah, vedl ke zrychlení a zkvalitnění zvuku vystoupení, jelikož zatímco hrála kapela na Topstagei A1, připravoval se zvuk na stagei A2, bylo tak více času na zvučení. Hned poté co dohrála jedna kapela, mohla se rozeznít stage druhá. Další stage B (Fernet Stock) vyrostla o kus dále, měla ovšem velkou nevýhodu, spousta lidí tuto stage vynechávala díky bahnu, jelikož přejití od hlavního pódia k stagei B zabralo celkem dost času… Na druhé stagei v pátek vystoupily kapely Funny Faces, Snovonne, Dogma inc., Traktor, The Downhill, Rust2Dust, Editor, NVU, Pathology Stench, Slobodná Európa, The Switch, Hecate a Ska2tonics. Zatímco na menší scéně dali pořadatelé šanci i menším méně známým kapelám, na dvou hlavních pódiích se střídala velká jména… Jména přímo obrovská, vše vyvrcholilo v sobotu kapelou Kabát… Nepředbíhejme ale událostem, vraťme se k pátku!

V pátek na hlavních stageích vystoupilo celkem 12 kapel! S mírným zpožděním začínaly kapely jako Bank of Joe, Arzén, Xindl X nebo Gladiator… Tyto kapely měly silné obsazení, ale ten správný „nářez“ začal po čtvrté hodině, kdy se na pódiu objevila slovenská, velmi oblíbená, rocková čtverka Horkýže Slíže! Zahráli svoje největší hitovky a  předvedli skvělou show, tak jako ostatně vždy! Dokázali, že Horkýže Slíže je pojem. Zaplněné tribuny, kotel fanoušků a zpívající davy byly při  jejich skladbách naprostou samozřejmostí!

Po tradiční slovenské kapele Horkýže Slíže se už představil první zahraniční headliner! Až ze Španělska na TOPFEST zavítala SKApela The Locos! Roli headlinera zaujali velmi dobře, opět skákající jásající davy pod pódiem i mimo tuto zónu! A snad to bylo i tím, že začali hrát právě „jižanští“, špatné počasí jakoby neexistovalo, sluníčko ukázalo svou sílu, takže oproti propršenému začátku to uvítal každý návštěvník… Hned první tóny se nesly v rytmu don´t worry, be happy! A jako by se tím návštěvníci řídili… Naprostá pohoda sálala z každého koutu! Hlavní zpěvák The Locos, kterého můžete znát z nejznámnější ska kapely SKA-P, předvedl fantastickou show, vystřídal několik převleků a bylo vidět, že si festival užívá na podiu stejně tak, jako lidé pod ním! Velká škoda byla, že pořadatelé zařadili tuto kapelu do programu velmi brzy. Osobně bych je dala na pozdější čas,  ale i tak fantastický zážitek!

A vlasy lítají kolem hlav, první řada fanoušků se drží hrazení a dělá velké kruhy hlavou… Řeč je o fanoušcích kapely Korpiklaani, která vystupovala hned po kapele The Locos. Tato trochu tvrdší partička z Finska, do své hudby zakomponovává i folk, což je ve směsici s metalem velmi zajímavé. Na pódiu působí trochu přísněji, asi jako každá metalová kapela, ovšem komunikace s fanoušky byla na výbornou!

Jako další na řadu přišla na Slovensku velmi oblíbená kapela – Tublatanka! Zatímco jsme procházeli festivalovým areálem všechny pohledy směřovaly na obří obrazovku, která se tyčila mezi hlavními stagemi. Potichu si návštěvníci notovali a užívali tuto rockovou trojici, která už příští rok bude slavit třicet let od svého založení! Velmi oblíbený Martin „Maťo“ Ďurinda nezklamal, zazpíval ty největší hity kapely Tublatanka…

Po slovenské rockové legendě nastoupila česká kapela Wanastowi Vjecy! Tato pražská parta už velmi dlouho nebyla nikde live vidět… A bylo to poznat na počtu lidí, kteří si jejich vystoupení nenechali ujít! Prostor před hlavní stage byl naplněn až po zadní tribuny! Wanastovky zahráli i písně od kapely Lucie jako například Panic, svoje největší hity jako Nahá, největší úspěch ovšem sklidili s trampskou písní Bedna od Wisky!

Hlavní zahraniční headliner pátečního večera metalový Saxon se ukázal Slovensku po desáté hodně.

Polemic jednoznačně dokázali, že jsou zo SlovenSKA! Jejich přednes písně Do SKA, byl naprosto ohromující! Ska, ska se neslo celým areálem… později pak bylo slyšet i ve stanovém městečku (hned po slovu ho*no)!

Poslední páteční kapelou byli slovenští IMT Smile! S jejich největším hitem Mam krásny sen se většina návštěvníků vydala snít do svých stanů. Další část se přemístila do Love stage kde se hrálo až do brzkých ranních hodin!

A jak festival hodnotíte vy? Mrkněte na pár odpovědí návštěvníků festivalu!