Folkové prázdniny v Telči budou letos zahájeny tancem na náměstí Zachariáše z Hradce!
26.7.2013
11.00

foto: archiv_Prázdniny v Telči

 

V pátek 26. července bude odstartován již 31. ročník festivalu Prázdniny v Telči. Slavnostní zahájení festivalu letos poprvé proběhne na náměstí Zachariáše z Hradce a ponese se v duchu Balfolku, pouliční veselky spojující tradiční tance se současnou živou folkovou hudbou. Zahájení se poté přesune na zámecké nádvoří, kde jako první hvězda festivalu vystoupí písničkářka Radůza.

 

Páteční zahájení se na telčském náměstí odehraje před festivalovým štábem a bude pro všechny zdarma. Přesně v 17:00 začne hrát živá hudba v podání kapel Deliou a M3, přitočí se tanečnice a tanečníci ze skupiny Rond a začne nefalšovaná veselka. Budou se tančit jednoduché tance jako jsou francouzské mazurky, české polky, scottishe, bránly a valčíky.

 

Balfolk ale není jenom představení, je to oživení tradice lidových tancovaček, do kterých se zapojují všichni přítomní. Obliba této novodobé tradice v posledních letech neustále roste, protože spojuje staré s novým a poskytuje přímý kontakt s živou hudbou, který je v současné hudbě málokdy vídaný.

 

Sedmnáctidenní maratón odstartuje Radůza

Večerní program zahájení pak začne již v 19:30 na zámeckém nádvoří. Jako první vystoupí na hlavní festivalové scéně harmonikářka Radůza, které předskočí již zdomácnělý písničkář Justin Lavash. Zahajovací den pak zakončí svým vystoupením od 22:30 skupina Madera, v jejímž čele stojí kytarista a zpěvák Iván Gutiérrez, známý především písněmi, které složil spolu se Zuzanou Navarovou.

 

Završený večer předznamená dalších šestnáct hlavních koncertů, které se na zámeckém nádvoří odehrají. Návštěvníci festivalu se mohou například těšit na hvězdného australského kytaristu Tommyho Emmanuela, slovenskou zpěvačku Szidi Tobias, Mňágu & Žďorp, Ivana Mládka, Hradišťan, Zrní, Michala Prokopa a Framus 5, Vladimíra Mišíka, Druhou Trávu a mnoho dalších vynikajících kapel a muzikantů. Kompletní program festivalu najdete na www.prazdninyvtelci.cz.