Čeští muzikanti se nebojí veřejně připojit k iniciativě Česko za Český éter a upozornit tak na žalostný vztah médií k nové domácí tvorbě.
Známí představitelé tuzemské muzikantské a hudební scény se poprvé veřejně spojili a pokusí se, spolu s mnoha zastánci a příznivci iniciativy, upozornit na absenci zákona o podílu tuzemské tvorby v našich médiích.
Velký krok učinila populární kapela Rybičky 48, která k natáčení klipu k písni „ Rádiová “ ( jejíž text, byť komickou formou, ale výstižně, popisuje současnou situaci ) přizvala řadu skvělých a známých osobností, jako je Vašek Bláha ( Divokej Bill ), Zdeněk Petr ( Tři Sestry ), Thomas Lichtag a Richard Scheufler ( Airfare ), Petr Pečený (Doctor PP) , Lenny Trčková, Honza Štrup ( Medvěd 009 ), Ota Hereš (Alkehol), Bára Zemanová, Tonda Rauer ( Harlej ), Filip Vlček (Koblížci) nebo Tomáš Polák a Ondra Polák ( O5 a Radeček ). Mnoho dalších osobností podpořilo iniciativu podpisem petice Česko za český éter.
Kuba Ryba ( Rybičky 48 ): „Za rok objedeme spoustu koncertů a festivalů a s ostatními kapelami se o tomhle problému bavíme. Všichni cítíme, že soudobá česká hudba je z médií vytlačována, přitom je tu spousta zajímavých kapel se silnou fanouškovskou základnou. Ještě horší je situace pro nové kapely, které v podstatě nemají šanci dát o sobě vědět, takže namísto podpory, média českou hudbu zabíjí!“
Na zbrusu nový videoklip Rybiček 48 se můžete těšit v prosinci tohoto roku.
Svým podpisem můžete podpořit iniciativu Česko za Český éter i vy: www.petice.o5.cz
ČESKO ZA ČESKÝ ÉTER!
PODPOŘTE svým podpisem DOMÁCÍ KAPELY v ČESKÝCH MÉDIÍCH !
Už jste o tom přemýšleli?
Proč česká rádia hrají dokola ty samé písně? Proč mají všechny festivaly podobné programy? Proč vidíte v TV pořád stejné interprety?
Buď je to tím, že v Česku nové kapely nejsou, nebo tím, že česká media novou muziku ignorují!
…Česko za český éter
Česko za český éter je iniciativa promotérů, pořadatelů, vydavatelů a hudebníků, jejímž cílem je vyvolat diskuzi nad současným vztahem českých médií k nové domácí tvorbě.
Časopisy, noviny a televize dávají stále méně prostoru tuzemské scéně. Je pro ně výhodnější, mnohdy dokonce závazné, přejímat materiály ze zahraničních redakcí. Extrémně vážná je pak situace v českém éteru, kde většinu celoplošných radio stanic koupili zahraniční investoři.
Playlisty radií zcela přehlíží nové české písně a interprety. Nová kapela tak nemá šanci oslovit širší veřejnost. Proto můžeme mít pocit, že už deset let se na české scéně „nic neděje“. Opak je pravdou, talentovaných hudebníků je mnoho, někteří dostanou i šanci od zavedených gramofirem či agentur… Ale česká rádia jejich šanci zabíjí.
Iniciativa Česko za český éter chce upozornit na současný alarmující stav, kdy česká rádia z různých důvodů odmítají hrát nové české písně.
Jak z toho ven?
Chceme upozornit na problém mizení české tvorby z českých medií a vyvolat veřejnou diskuzi na toto téma. V lepším případě chceme apelovat na ministerstvo kultury a Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Na začátku řešení každého problému může být politik – zákonodárce. Francie má svůj „národní zákon“ o podílu domácí tvorby v médiích. Jednou z otázek k naší diskuzi je, zda podobné řešení je nutné také v ČR.