„Buďte činný a podporujte činný lidi kolem sebe,“ vzkazuje Honza ze Skywalker

foto: archiv_Skywalker

 

V České republice je v současné době jen málo kapel, které stoupají tak strmě vzhůru jako právě pražští Skywalker. Ti vznikli v roce 2010 a za tu dobu stihli odehrát desítky koncertů v ČR i v zahraničí, odjet tour po Kanadě nebo vydat velmi pozitivně přijaté EP Babylon. A právě jeho následovník, debutové album Liberty Island, vychází již tuto neděli. O novém CD a o aktuálním dění v kapele nám povyprávěl zpěvák Honza Kučera.

 

Rok 2014 je pro Skywalker nabitý spoustou událostí. Jednou z nejzásadnějších byla Friends Euro Tour, během které jste zavítali například do Londýna nebo do Paříže. Jak na ní zpětně vzpomínáte?

Byla to naprosto zásadní událost. Ujeli jsme bezkonkurenčně nejdelší vzdálenosti, tomu se nemůže rovnat ani loňská šňůra po Kanadě. Potkali jsme spoustu lidí z naprosto jinýho prostředí s velice stejným základem, jaký máme my. A to je prostě skvělej pocit.

 

Dalším milníkem bude bezpochyby vaše debutové CD Liberty Island, které vychází už tuto neděli. Proč jste desku nazvali právě takto?

Vysvětlení najdeš v obalu CD. Řeknu jen to, že se nejedná o odkaz k newyorskýmu Ellis Islandu, nebo ne nutně. Je to vlastně metafora. Hudba je ostrov svobody. Je to taky oxymóron, protože co to je za svobodu, když je omezená na jeden ostrov?

 

Jako ochutnávku jste vybrali píseň Laura, ve které se objevil i váš kamarád Jirka Vošahlík ze Suffocate With Your Fame. Proč padla volba právě na tenhle song?

Laura je věc daleko tvrdší, než jakou jsme kdy dřív udělali. Je to věc depresivní, hodně osobní, ztvárněná hodně figurativně. A navíc má podle nás chytlavej refrén. Proto je možná pěkně symbolická pro takovou trochu jinou éru týhle kapely.

 

 

Zároveň jste natočili videoklip k písni Island, který spatří světlo světa tuto neděli (stejně jako celá deska). Jak a kde probíhalo natáčení?

Natáčeli jsme na několika místech. Nejdřív jsme z vyšších poloh Prahy 1 nabrali atmosférický záběry na město, potom jsme se přesunuli na Nový Butovice, kde jsme na místním baskeťáku nabrali záběry s hromadou lidí, nakonec jsme v Liberci v jednom kulturáku natočili záběry na živou kapelu. Hromadnej mix tý věci je záležitost Paulieho Garanda, takže se fakt máme na co těšit.

 

Křest proběhne 14. června v pražském Rock Café, kde kromě vás budou křtít i již zmínění Suffocate With Your Fame. Na co dalšího se můžou návštěvníci těšit?

Krom dvou křtů zahrají Efco z Plzně a další z naší hromady skvělejch libereckejch kamarádů – poměrně dost mladá a nadějná hardcorová kapela Hopes. My se chystáme zahrát delší set, trochu speciální, ukázat co nejvíc materiálu z Liberty Islandu, udělat tu show ojedinělou.

 

Plánů na nejbližší dny a týdny máte spoustu. Co plánujete do vzdálenější budoucnosti?

Celý léto budeme nahrávat jiný kapely a hrát hlavně po festivalech, hlavně bych vypíchl třeba Mighty Sounds nebo Wlesefest, kam se fakt velmi těšíme. Na podzim chceme zase do Evropy a udělat řádnou hromadu akcí po Československu k podpoře Liberty Islandu. Podle ohlasů a vlastních úvah budeme taky dělat další videa k novejm songům.

 

Ve svých textech se často dotýkáte společnosti a různých situací v ní. Máš pocit, že dochází k postupnému zlepšení nebo stojíme pořád na místě?

Můj pocit je takovej spirálovitej. Točíme se v určitým kruhu, kdy se až nápadně kopírujou schémata chování lidí ve společnosti, ale tenhle cyklus se obohacuje o určitej lineární pokrok, kterej dohromady tvoří spirálu. Otázkou je, kam vede. Starý Řekové říkali, že směrem dolů. Snad nebude tak zle, když se budeme snažit.

 

Co bys na závěr vzkázal čtenářům I-kliku?

Podporujte hudbu, publicistiku, umění, vědu, podporujte činný lidi okolo sebe a buďte činný. Děkujem.

 

Odkazy: 

Facebook

Bandzone

Bandcamp