Trutnov, 20. 8. 2009

trutnov5Ve čtvrtek 20. 8. bude zahájen další ročník legendárního Open Air Music Festivalu „TRUTNOV 87-09“. Potrvá  do neděle 23. srpna. Letos je věnován Janu Palachovi, Janu Zajícovi, Ryszardu Siwiecovi a mistru Janu Husovi, s podtitulkem Geronimovi a všem lidem amerického Woodstocku r. 69. I pro letošní rok se navíc podařilo uhájit tradiční areál „Na Bojišti“.


Mezi hlavní  hvězdy tohoto tradičního magického setkání  na konci léta patří skotští Primal Scream, přijedou také hvězdy z v Čechách velmi oblíbených Soulfly a Sepultury, bratří Cavalerové, se svým projektem Cavalera Conspiracy, punkrockoví Anti-Flag či okouzlující éterická Candie Payne. Po dvou letech se na trutnovské pódium vrátí Eva Pilarová, která se v roce 2006 stala největší hvězdou festivalu a její tehdejší koncert se zařadil mezi trutnovské legendy.

Vše vypukne v trutnovském areálu Na Bojišti ve čtvrtek v 19:00. V tento den návštěvníci přivítají  oblíbenou skotskou skupinu Primal Scream, kombinující rock s elektronikou a  někdy také s taneční hudbou. „Každé jejich CD je jiné, poslední Beautiful Future hodně elektronické a taneční, jsme proto zvědaví, čím nás v Trutnově překvapí,“ těší se Martin Věchet, zakladatel a hlavní dramaturg festivalu. Primal Scream Na Bojišti doplní američtí Pro-Pain, kteří patří k základním kamenům hardcorové scény křížené s metalem. Jsou u nás dostatečně známí a mají širokou posluchačskou základnu. Magické setkání na konci prázdnin zahájí stejně jako v minulém roce, brněnští šamani Čankišou.

Loňské početné publikum

Loňské početné publikum

V dalších dnech se na čtyřech trutnovských pódiích vystřídá více než 100 kapel a písničkářů,  českých i zahrančních. Mezi lákadla patří bezesporu Cavalera Conspiracy, projekt bratrů Maxe a Igora Cavalerových, původních členů slavné brazilské Sepultury. Bubeník Igor Cavalera zahraje na svou pověstnou a velmi specifickou bubenickou sadu, kterou pro něj organizátoři nechávají přivést až z Belgie.

Z britských ostrovů přiletí  a do atmosféry barů šedesátých let návštěvníky trutnovského festivalu vrátí podmanivá Candie Payne, která může být přirovnána k jemnější a umírněnější Amy Winehouse. Na pódiu se objeví také američtí punkrockoví dnes již téměř kultovní Anti-Flag a k dobré náladě svou porcí kvalitní tvrdé hudby přispějí The (International) Noise Conspiracy, za hranicemi dostatečně známí švédští revolucináři.

Z českých hvězd budí nejkontroverznější reakce skupina Kryštof, která v trutnovském ležení vystoupí  poprvé. Pro některé z návštěvníků tvrdě komerční těleso nestojící za pozornost s iritujícím frontmanem, pro jiné obdivuhodná skupina s milým a zbožňovaným kapelníkem i pěknými písničkami. „Bude to takový test pro všechny a zkouška odvahy pro nás i pro kapelu,“ říká k tomu Martin Věchet.

Festival Trutnov

Festival Trutnov

Do Trutnova se také vrací festivalová královna z roku 2006, paní Eva Pilarová. A bude se vzpomínat! Nejen na vystoupení před třemi lety, ale i na nedávno zesnulého Waldemara Matušku. V roce 2006 paní Eva přijela třesoucí se a s velkými obavami, aby pak z pódia odcházela dojatá za bouřlivého potlesku a po úžasném přijetí festivalovým publikem, které s ní zpívalo většinu jejích hitů. Letošní ročník trutnovského festivalu je vůbec ve znamení velkého počtu žen s hudebními nástroji v ruce a darem v hrdle. Tolik jich na Trutnově snad ještě nehrálo! Mimo již zmíněné Evu Pilarovou a Candie Payne bude jedním z mimořádných vystoupení také koncert ruské písničkářky Žanny Bičevské. Byla u nás známá a populární v sedmdesátých a osmdesátých letech. Sluší jí přízvisko „ruská Joan Baez“. Stejně jako Baez stále věrně hraje Dylana, Bičevská má v repertoáru Okudžavu. Její doménou jsou však také ruské lidové písně, ať už z prostředí venkovského nebo městského folkloru.

Novinkou letošního ročníku je rozšíření  festivalového území. „Po loňském zvětšení druhé scény posunujeme hranici našeho magického území ještě dále. Do nově vzniklého prostoru se stěhuje undergroundová scéna v hospodském stanu, jehož sál, výčep a prostranství bude třikrát větší a hlavně bude položeno na místě s výhledem na festivalové město, jeho náměstí a siluety hor. Bude si žít svým vlastním životem, jak se sluší a patří na správné podzemní ghetto, nezávislé na jakémkoliv společenském uspořádání a režimu.“ Hlavním tvůrcem programu na této scéně bude bývalý disident a vydavatel Voknovin, František „Čuňas“ Stárek, uvaděčem bude hudební publicista Jan Rejžek, který si na trutnovském festivalu odbyde svou premiéru.

V areálu „Na Bojišti“ vzniká opět jakési město ve městě – Festivalové město s čajovnami, indiánským táborem, Hare Krishna Campem, hvězdárnou, dětským táborem malých indiánských svišťů, Krkonošskou i vegetariánskou jídelnou, lékařskou ordinací, knihkupectvími  a stánky s festivalovými amulety. Součástí planety je také Zóna neziskových organizací. Nechybí ani jakési meditativní kazatelny v Hare Krishna Campu. Jak k tomu uvádí Martin Věchet: „Bohoslužba pod širým nebem, letos sloužená na obou pódiích, k Trutnovu a jeho duchu již neodmyslitelně patří.“

„Připravte si své šamanské nástroje, napněte kůži na bubínkách, ať se to v Trutnově v měsíci sklizně, zrní a kukuřice patřičně od hor odráží a vrací s ještě zesílenější energií…“ vyzývá Martin Věchet.

obraz1