Je tu srpen, měsíc kterému kraluje festival Trutnov Open Air

Trutnovský festival se kvapem blíží, z července jsme  se v pohodové náladě přehoupli do druhého  měsíce prázdnin a ted už stačí pověsit na zed škrtací kalendář a každý den se s trháním papíru poskvrněného pracovním nadšením, kravatama a karierou, přibližovat oáze svobody a míru.

Pořadatelé před pár dny zveřejnili další jména učastníků a podle mě je opět o co stát. Na seznam velikánů přibyla legenda jamajského reggae Barrington Levy, španělští Muchachito Bombo Infierno, kapela kultovních barcelonských klubů, trutnovský objev ze stáje Foo Fighters – angličtí Hawk Eyes. Přijede ale i Marta Kubišová s orchestrem Petra Maláska.

Mně osobně udělali tentokrát největší radost s rockovými Hawk Eyes, do ted jsem o nich neslyšela, ale jen co mi z přehrávače do uší škrceným  chraplákem zakvílel jejich zpěvák Paul Astick hned mi bylo jasné, že tuhle kapelu, která prý dostane jeden z prime timů na hlavním podiu si rozhodně nenechám ujít. Jak říká zakladatel festivalu Martin Věchet „Jsem přesvědčen, že Hawk Eyes z Leedsu, staré dobré Anglie, budou pro mnohé jedním z letošních zahraničních překvapení. Pokud se tak stane, budeme potěšeni a naplní se jeden z dalších smyslů tohoto festivalu. Objevovat nepoznané“

A to je oč tu běží, objevovat nepoznané. Záleží na vás, jestli necháte svůj osobní festivalový line-up náhodě, nebo si v samizdatu podrthnete pár do včerejška neznámých jmen. Pokud nechcete přijít o skvělej zážitek, doporučuju si HAWK EYES předem poslechnout, at vám pak zbytečně neutečou.

Ochutnejte jejich hudbu, třeba zde :

Historie kapely

Kořeny Hawk Eyes sahají do grunge uskupení pod názvem Chickenhawk, které vydalo v roce 2010 album „Modern Bodies“, jejich koncertování však mělo natolik devastující vliv na hlasivky zpěváka Paula Asticka, že se kapela musela v síle hlasového projevu trochu zklidnit a Paul vyhledat lékařské ošetření. Mladá historie Hawk Eyes se začíná psát v dubnu 2011. Pod názvem ‘Mindhammers’ vydávají EP s pěti písničkami, které obsahují fúze divokých melodií a temperamentu srovnatelným s kapelami jako jsou Foo Fighters, QOTSA, Alice In Chains a epicky těžkým „monstrózním“ zvukem Faith No More. Debutové album Hawk Eyes s názvem „Ideas“ tvoří elegantní a moderní hardcore. Post-post-všechno s náznaky klasických až kosmických riffů. „Proces nahrávání byl intenzivní a občas jsme měli pocit, že ho nepřežijeme ve zdraví. Je to sbírka příběhů o zklamání, protivenství, podezření, pýše, falešných idolech, planých slibech a večírcích. Není to negativní album, je pragmatické. V podstatě jsme všichni společně šli trochu ke dnu, ale my mám rádi večírky! Na tomto albu se objevuje opět opravdu ošklivý řvaní. Jen to ale neříkejte, lékaři … ,“ říká kapela vesele o svém prvním albu.

 

Pozornost z mé strany ale nemine ani jamajskou legendu Barringtona Levyho. Vždyt reggae a ska k českému woodstoku neodmyslitelně patří. Tuzemské stálice Švihadlo, Sto zvířat, Tleskač či trutnovskou premiéru Michala Šepse, letos doplní legenda jamajského reggae a dancehallu Barrington Levy. „Sympatický tlouštík, vyhlášený bavič, showman a především excelentní zpěvák s mocným hlasem a výbušnými texty,“ popisuje Barringtona český rastafarián Jiří Charypar. „Doufejme, že přiveze i super kapelu a určitě rozjásá i publikum v trutnovském kotli, stejně jako když jsem ho slyšel posledně,“ dodává legenda českého reggae.

Zpěvákova historie

Barrington Levy pochází z druhé nejsilnější generace jamajských zpěváků, který se proslavil v 80. letech. Narodil se v roce 1964 v Kingstonu na Jamajce. Byl ovlivněn hudbou Dennise Browna a skupinou Jackson Five. Svou první kapelu, The Mighty Multitude, založil se svým bratrancem. První píseň „My Black Girl“ vydal v roce 1975. V roce 1985 natočil s producentem Jah Screw desku s názvem „Here I Come“, stejnojmenná skladba z tohoto alba a píseň „Under Mi Sensi“ se staly mezinárodními hity, které jsou velmi populární dodnes. Ve Velké Británii je Barrington Levy známý především jako zpěvák a skladatel mnoha hitů např. Here I come, Gangsters, Murderer, Ms Dynamite, které zazní i na trutnovském Bojišti. V současné době Barrington pracuje na novém  albu „It’s About Time’s , kde by se měli představit Bounty Killer, Buju Banton, Damian Marley, Beres Hammond. „Reggae není nikdy dost a je festivalovým kořením. Doufáme, že stejně jako v minulých letech rozsvítí a rozpálí slunko nad Bojištěm. A v tom nechť nám pomáhá samotný Jah,“ říká zakladatel a pořadatel festivalu Martin Věchet alias Geronimo.