PRO DĚTI: Festival Kašpárkohraní rozvine dětskou tvořivost a fantazii, proběhne poslední víkend před prázdninami – v neděli 24. června
24.6.2012

 

Největší dětský festival v České republice Kašpárkohraní proběhne v neděli 24. června v kempu Džbán a ve sportovním areálu SK Aritma Praha v Praze 6. Na čtvrtý ročník bude vstup opět zdarma. Kašpárkohraní láká na bohatý hudební a divadelní program a širokou nabídku sportovních aktivit, interaktivních her a tvůrčích dílen. Zábavné odpoledne budou moderovat klauni Barin a Fretty z Manéže Bolka Polívky. Program začne úderem 12. hodiny polední a skončí v 19 hodin. Ke Kašpárkohraní neodmyslitelně patří hudební skupina Kašpárek v rohlíku, která zde letos představí svoji novou koncertní show Ten Holywůd!!! Spolu s Kašpárkem v rohlíku vystoupí i jeho hosté Márdi a Mejla z Vypsané fiXy, Honza Kalina ze Sto zvířat, Jura Hradil z Tatabojs, Zemánek ze skupiny Wohnout a Romana Neumannová z kapely Znouzectnost.

 

Festival se pro rodiče s dětmi každoročně stává vyhledávanou událostí, v loňském roce akci navštívilo 10 tisíc návštěvníků. „Kašpárkohraní neotevírá jen možnost, jak strávit příjemné rodinné odpoledne plné zábavy, ale nabízí dětem i příležitost vyzkoušet si nové sporty a zatím nepoznané kreativní činnosti“, říká organizátor festivalu Viktor Souček. „Naší vizí bylo najít alternativu ke komerčním akcím, kterých je všude plno a které nijak s dětskou tvořivostí a fantazií nepracují,“ dodává.

 

Hlavním tahákem hudební scény festivalu bude již zmiňovaná formace Kašpárek v rohlíku se svými četnými hosty. „Na Kašpárkohraní je specifické publikum. Rodiče i s dětmi zpívají a tancují pod pódiem a my všichni v Kašpárkovi v rohlíku zažíváme pocit, který je klenotem mezi všemi pocity. Kladná dětská odezva je přece strašně dobrá věc,“ popisuje atmosféru festivalu Márdi ze skupiny Vypsaná fiXa. Nejmenší návštěvníky na této scéně určitě také potěší vystoupení Majdy z Kouzelné školky a Petra Vacka, kteří v doprovodu své kapely zazpívají dětem dobře známé písničky od autorské dvojice Jana Vodňanského a Jany Navarové. Soubor Dětská opera Praha představí miniopery Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka. Větší diváky jistě zaujme beatboxově –vokální improvizace Ondry Havlíka, který je čerstvý vícemistr světa v loopingu a dvojnásobný mistr České republiky v beatboxu.

 

Divadelní sekce festivalu letos představí vystoupení „dvou posledních žijících klaunů na světě“ Antonína Novotného a Marky Míkové. Kromě již klasického průvodu obřích masek bude k vidění také představení na chůdách v podání Long Vehicle Circus či žonglérské představení Bratří v tricku, kteří pro děti připravili také malou dílnu žonglování. Všechny věkové kategorie budou moci ocenit taneční performance divadelní skupiny Najevo nebo divadelní představení Potopa světa. Dojde i na dětmi oblíbenou bublinovou show Václava Strassera.

 

Mimořádně rozsáhlá je v tomto roce nabídka sportovních workshopů. Své fotbalové dovednosti si budou moci děti vyzkoušet a zdokonalit pod vedením klubů SK Aritma Praha a FK Dukla Praha, která pro zájemce zorganizuje miniturnaj o ceny. Jízdu na ponících si pro případné zájemce připravila jezdecká školička ze statku u Merlina. Děti i jejich rodiče budou mít možnost si bezplatně zahrát golf pod vedením zkušených trenérů z Driving Range Divoká Šárka. Ani v letošním roce nebude chybět turnaj ve cvrnkání kuliček pod dohledem Českého kuličkového svazu, který má ve svých řadách mistra světa Pavla Zoufalého. Tento titul vybojoval v roce 2011. Na své si přijdou i malí milovníci florbalu, rugby, atletiky i kung fu. Bojové umění Taekwondo návštěvníkům přiblíží bývalý mistr Evropy v přerážecích technikách Jan Novák.

 

Dramaturgie festivalu ponechala v programu širový prostor uměleckým a řemeslným dílnám. „Většina dětí ráda něco tvoří a tak se každoročně snažíme do programu festivalu zahrnout i umělecké a řemeslné dílny, které dětskou kreativitu podněcují,“ vysvětluje Viktor Souček. Program je v tomo ohledu skutečně pestrý . Malování s malířkou Lenkou Procházkovou, výroba afrických masek pod vedením organizace Člověk v tísni, vytváření společné mozaiky s Mozaikart, výtvarný ateliér Terezie Bartošové či malování na keramiku s ateliérem Čadových. Zájemci si mohou zkusit vytvořit originální trička za asistence společnosti Čoromoro. Nabízí se také možnost věnovat se práci s korálky, dřevem, papírem či kresbě na plátno.

 

V rámci Kašpárkohraní probíhá každoročně také naučný program. V letošním roce bude zaměřen zejména na seznamování s poskytováním první pomoci, čehož se ujala organizace Červený kříž, a na přiblížení problematiky nevidomých. Zkrátka nepřijdou ani fandové deskových a společenských her.

 

Atmosféru festivalu doplní bohatý sortiment tradičního českého občerstvení. Festival se bude konat za každého počasí. Veškeré informace o festivalu na www.kasparkohrani.cz. Na webové stánce festivalu také probíhá soutěž o deskové hry od firmy Piatnik Praha s.r.o.