FILM: Filmaři dokončili Modrého tygra navazujícího na tradici milovaných dětských filmů z dřívějších let!

foto: Hlavní zvířecí hrdina filmu Modrý tygr

 

Co se stane, když se ve městě objeví modrý tygr? To ukazují filmaři ve stejnojmenném právě dokončeném celovečerním filmu pro děti a jejich rodiče. Natáčení s živým tygrem si moc českých filmařů nezkusilo, v  česko-německo-slovenském koprodukčním filmu uvidí diváci tygra hned v hlavní roli. Petr Oukropec, známý český producent ze společnosti Negativ, která má na svém kontě řadu oceněných filmů, jako jsou Alois NebelŠtěstíDěti noci nebo kdysi Návrat idiota a Šeptej, dokončil svůj režijní debut s názvem Modrý tygr. Tímto filmem navazuje na úspěšnou, dnes ale neexistující tradici českých, citlivě natočených a všemi milovaných filmů pro děti, jako byly Nefňukej, veverko!, Páni kluci nebo Lucie, postrach ulice.

 

Neoddělitelnou součástí Modrého tygra jsou i animované záběry, film kombinuje několik trikových postupů a animace v něm dotváří i řadu hraných scén. Středobodem všeho dění je trochu zapomenutá, ale stále kouzelná botanická zahrada, ukrytá uprostřed hlučícího města. Dva kamarádi, Johanka a Matyáš, žijí bezstarostně mezi tropickými rostlinami společně s mluvícím papouškem a svými svéráznými rodiči v podání Báry Hrzánové a Jana Hartla. Když se ambiciózní starosta Rýp rozhodne zbourat zahradu, aby na jejím místě mohl postavit úplně novou čtvrť, přímo na křižovatce se objeví tajemný modrý tygr. Ten se s dětmi vydá na magickou cestu záchrany jejich jedinečného světa. Ve filmu dále hrají německý herec Daniel DrewesAnna PolívkováLibuše HavelkováJan Vondráček nebo Hynek Čermák, právě oceněný Cenou filmové kritiky za svůj herecký výkon ve filmu Nevinnost.

 

Modrý tygr využívá nejrůznější animační techniky a postupy – kreslenou a ploškovou animaci, animaci fotografií, dokreslovačky reálných podkladů a podobně. „Samostatnou a nejtěžší prací byla asi celá závěrečná scéna filmu, kde jsme vytvářeli iluzi moře a ostrova. Ten je složený z desítek reálných exotických rostlin snímaných ve větru propeleru, kombinovaných s  dokreslovanými rostlinami. Navíc s trikově dopracovaným živým tygrem, ve výsledku modrým,“ říká režisér a producent Petr Oukropec. Barva tygra podle něj pak tvoří samostatnou kapitolu, tu mělo na starosti spolu s vytvářením dalších trikových scén postprodukční studio UPP, které se stalo koproducentem filmu stejně jako Česká televize. Německým koproducentem je společnostBlinker Filmproduktion, na Slovensku pak společnost Arina. Film podpořil Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografiefond Eurimages a program MEDIA. Do českých kin ho uvede 23. února společnost CinemArt.

 

Najít hlavní dětské představitele trvalo rok„Na castingu jsme viděli přes tisíc dětí s tím, že asistent režie Petr Bezděk téměř rok cestoval po školách a viděl tak další tisíce adeptů,“ popisuje Petr Oukropec. Lindu Votrubovou si nakonec vybral – kromě jejího specificky filmového hereckého talentu – i pro její ohromnou fyzickou a psychickou odolnost a nezlomnost. „A Jakuba Wunsche jsme riskli pro jeho bezprostřednost a smysl pro humor, dodává Oukropec s tím, že pro ostatní dětské role už cíleně hledal děti s hereckou zkušeností. Při přípravách na natáčení se jako nejtěžší ukázalo nalezení vhodné hlavní natáčecí lokace – půvabné staré botanické zahrady, v níž pracují rodiče dětských hrdinů a v níž se také zjeví titulní modrý tygr. Filmaři navštívili všechny zahrady a skleníky nejen v České republice, ale třeba i v Budapešti a na Slovensku. Nakonec se ukázalo, že pokud má být film natočen v reálném prostředí, musí být postaven skleník čistě pro účely natáčení. Filmová kulisa se skleníkem tak vznikla téměř v centru města, v pražském Karlíně, kam byly zapůjčeny rostliny z pražských botanických zahrad v Troji a na Slupi.

 

Podle příznivých ohlasů od prvních dětských diváků, které filmoví tvůrci zvali při dokončování filmu na testovací projekce, je zřejmé, že se film bude líbit nejvíce dětem z prvního stupně základních škol. „Děti v tomto věku jsou velmi náročné, Petrovi Oukropcovi se podařilo zbořit bariéru mezi divákem a filmem, každý si v Modrém tygrovi může najít něco svého, a to i dospělí diváci,“okomentoval film režisér Bohdan Sláma, kterého si Petr Oukropec vybral jako režijního a dramatického supervizora. Toto spojení není náhodné, Petr Oukropec totiž stojí s Pavlem Strnadem už řadu let po boku Slámovi jako jeho producent. V současné době společně dokončují Slámovu filmovou novinku Čtyři slunce. Petr Oukropec je spoluzakladatelem jedné z nejúspěšnějších producentských společností Negativ, člen Evropské filmové akademie a Asociace producentů v audiovizi a pedagog FAMU. Jako producent stál na počátku kariér Saši Gedeona (u filmů Indiánské léto a Návrat idiota) či Davida Ondříčka (Šeptej). Modrý tygr je jeho režijním debutem, s režijním vedením dětí má ale dlouholetou zkušenost z ochotnického spolku. Film Modrý tygr vznikl jako adaptace ceněné dětské knihy Modrý tygr autorky Terezy Horváthové a výtvarníka Juraje Horvátha, tu vydalo nakladatelství Baobab. Kniha vyšla také v Japonsku a chystá se vydání i v dalších zemích.

 

Trailer:

httpv://www.youtube.com/watch?v=KeGjp1GB53U

 

Kontakty:
www.modrytygr.cz
www.facebook.com/modrytygr