FILM: Do kin vstoupí Modrý tygr a děti s ním mohou soutěžit
23.2.2012

foto: Hlavní zvířecí hrdina filmu Modrý tygr

 

Po dlouhé době vstoupí do kin český film, který je určený dětem i jejich rodičům. Petr Oukropec, známý český producent ze společnosti Negativ, která má na svém kontě řadu oceněných filmů, jako jsou Alois NebelŠtěstíDěti noci nebo kdysi Návrat idiota a Šeptej, natočil svůj režijní debut s názvem Modrý tygr. Tímto filmem navazuje na úspěšnou, dnes ale neexistující tradici českých, citlivě natočených filmů pro děti, jako byly Nefňukej, veverko!, Páni kluci nebo Lucie, postrach ulice. Tvůrci filmu připravili pro děti spolu s Českou televizí, která je koproducentem Modrého tygra, kreativní soutěž Hledá se modrý tygr. Do té se mohou zapojit jednotlivé děti i celé třídy základních škol.

 

Modrý tygr vznikl v  česko-německo-slovenské koprodukci a vypráví o tom, co se stane, když se ve městě objeví modrý tygr?Středobodem všeho dění je trochu zapomenutá, ale stále kouzelná botanická zahrada, ukrytá uprostřed hlučícího města. Dva kamarádi, Johanka a Matyáš, žijí bezstarostně mezi tropickými rostlinami společně s mluvícím papouškem a svými svéráznými rodiči v podání Báry Hrzánové a Jana Hartla. Když se ambiciózní starosta Rýp rozhodne zbourat zahradu, aby na jejím místě mohl postavit úplně novou čtvrť, přímo na křižovatce se objeví tajemný modrý tygr. Ten se s dětmi vydá na magickou cestu záchrany jejich jedinečného světa. Ve filmu dále hrají německý herec Daniel DrewesAnna PolívkováLibuše HavelkováJan Vondráček nebo Hynek Čermák.

 

Neoddělitelnou součástí Modrého tygra jsou i animované záběry, film kombinuje několik trikových postupů a animace v něm dotváří i řadu hraných scén. Modrá barva tygra je samostatnou kapitolou a mělo ji na starosti spolu s vytvářením dalších trikových scén postprodukční studio UPP, které se stalo vedle České televize koproducentem filmu. Spolu s Českou televizí vyhlašují tvůrci filmu kreativní soutěž pro děti. Na webových stránkách filmu www.modrytygr.cz je ke stažení a vytištění pracovní list, do jehož šesti políček soutěžící nakreslí svůj vlastní komiksový příběh o Modrém tygrovi. Příběhy tří nejlepších autorů zanimují tvůrci filmu do krátkých filmových příběhů, které odvysílá Česká televize. Nejlepší z nich budou pozváni do televizního vysílání pořadu Planeta Yó. Pracovní listy s tygřími příběhy lze poslat do 5. března na adresu České televize pod heslem Modrý tygr.

 

Trailer:

httpv://www.youtube.com/watch?v=KeGjp1GB53U&feature=player_embedded

Film vznikl podle stejnojmenné knihy Terezy Horváthové, kterou ilustroval její manžel Juraj, a která vyšla v ceněném rodinném nakladatelství Baobab v roce 2004. Citlivě a zároveň vtipně napsaný příběh o dobrodružstvích modrého tygra si získal srdce malých čtenářů v Česku, ale i v zahraničí – kniha už vyšla v Japonsku, chystají se také vydání v Nizozemí, Polsku a na Slovensku. Kniha zaujala i producenta Petra Oukropce, který už dlouho snil o natočení dětského filmu. Jako o režisérovi přemýšlel nejprve o Bohdanu Slámovi, který je také kmenovým režisérem Negativu. „Vážím si toho, že mi nakonec pomohl k rozhodnutí to vzít do vlastních rukou s tím, že mě podrží a pomůže, když to bude třeba,“ říká Oukropec. Sláma se tak stal jen režijním supervizorem snímku a Petr Oukropec novým českým režisérem. Oukropec zase stojí spolu s Pavlem Strnadem jako producenti po boku Slámova nového filmu Čtyři slunce, který vstoupí do kin v březnu.

 

Dlouho jsem pátral po současném příběhu pro děti, který by byl zároveň dobrodružný, humorný i magický. Dopadlo to tak, že jsme uprostřed města zalévali palmy, krmili mluvícího papouška a budili obyvatele Karlína řevem tygra, respektive tygrů, protože v hlavní tygří roli se střídají dvojčata Aron a Tarzan,“ vzpomíná Petr Oukropec. Podle příznivých ohlasů od prvních dětských diváků, které filmoví tvůrci zvali při dokončování filmu na testovací projekce, je zřejmé, že se film bude líbit nejvíce dětem z prvního stupně základních škol. Práce se zvířaty byla pro tvůrce i herce filmu určitě netradiční, což potvrzuje i Bára Hrzánová„Když jsem natáčela jednu ze scén, tygr mi nekontrolovaně vlezl na záda. Kamera jela, já musela pořád hrát i s dvacetikilovým tygrem na zádech, a navíc jsem ho nesměla vyprovokovat. To byl neuvěřitelný zážitek. “ Kromě tygra si ve filmu zahráli také papoušci i méně exotičtí psi a kočky.

 

Producentská společnost Negativ získala pro Modrého tygra německého koproducenta -společnostBlinker Filmproduktion, na Slovensku pak společnost Arina. Film podpořil Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografiefond Eurimages a program MEDIA. Do českých kin ho uvede 23. února společnost CinemArt.