ROCK CAFÉ zachránili jeho příznivci, kapely a muzikanti!
15.4.2011
0.00

Případ uzavření hudebního klubu Rock Café kvůli hluku zná určitě každý hudebí nadšenec. Pojďte se s námi podívat, jak celá kauza probíhala až skončila znovuotevřením klubu!

15.4 2011 uběhnou přesně 2 roky od zákazu hudebních produkcí v tomto nejstarším rockovém klubu v Praze. Snaha úplně zavřít tento klub byla patrná již daleko dříve. To, že hluk byl spíše záminka nebo vítaná komplikace pro legální uzavření klubu, bylo po čase již jisté. Nechceme již řešit, zda zde mělo být casino či luxusní noční podnik. Jisté je, že ROCK CAFÉ prozatím ustálo bitvu s šedou zónou na Praze 1 a nakonec i s hlukem. Zrekapitulujme, jaký vývoj měly události kolem snahy klub uzavřít či nepřátelsky převzít.

3.3. 2008 Jeden z prvních pokusů uzavřít klub. Toho dne rada Městské části Praha 1 jednala o výpovědi ROCK CAFÉ z jeho prostor a to samozřejmě kvůli hluku. Na ten si stěžovali cca 4 majitelé bytů, kteří před nedávnem koupili tyto byty od Prahy 1 za neskutečně nízké ceny. Např. byt o výměře 103 m2 za 645 000,-Kč. Stěžovali si přesto, že klub zde byl o 10 let dříve než tyto byty (původně zde byly učebny, které se na byty přestavěly). Díky mediálnímu tlaku ČT 1, ČT 24, MF dnes, Lidové noviny, Právo, E 15 a všechny další větší deníky se rada nakonec na dalším zasedání usnesla, že klub nezavře, ale udělá opatření, aby mohl klub existovat dále. Od této doby však nastalo pro klub pravé peklo.

– Městská policie začala jezdit do klubu někdy i 2x denně v počtu 3 – 6 strážníků, neustále legitimovala návštěvníky a předvolávala zaměstnance k výslechům. Tyto návštěvy ustaly až po několika týdnech po naší stížnosti na ředitelství městské policie Hl. m. Prahy.

– Odbor dopravy dostal zákaz dávat povolení k parkování autobusů před ROCK CAFÉ, přestože do té doby jsme povolení bez problémů získávali.

– Stavební úřad Prahy 1 nechal vypracovat nějaký „odborný“ posudek se závěrem, že klub ROCK CAFÉ není možné odhlučnit ( to by byl totiž jeden z mála důvodů k okamžité výpovědi)

Vše prostě směřovalo k tomu, že pokud nešlo klub uzavřít hned prostým rozhodnutím rady, podaří se to elegantní úřednickou cestou podpořenou mnoha razítky a „odbornými posudky“ tak, aby si každý slušný člověk řekl “Asi to nešlo jinak, než klub uzavřít, zákony se prostě musí dodržovat“.

15.4. 2009 přišla závěrečná rána ZÁKAZ HUDEBNÍCH PRODUKCÍ V ROCK CAFÉ. Tady již bylo jasno. Klub má ve smlouvě povinnost pořádat hudební produkce. Pokud je pořádat nebude, bude to důvodem k výpovědi. Podle dopisu však dostal zákaz hudební produkce pořádat. Porušení tohoto nařízení je také důvodem k výpovědi. Přeloženo pro nechápavé: Ať budete hrát, či ne, výpověď je již stejně připravena.

20.4. 2009 uspořádalo ROCK CAFÉ velkou tiskovou konferenci. Přišlo neskutečné množství novinářů, několik televizních štábů a plný sál příznivců klubu. Na základě článků z této konference se zvedla obrovská vlna protestů ze strany veřejnosti i hudebníků.

21.4. 2009 na Facebooku vznikla skupina „Zachraňte ROCK CAFÉ“, která měla skoro 30.000 členů. Málokdo z politiků tehdy věděl, co je to Facebook, brzy poté si ho většina politiků však také založila.

25.4.2009 vznikla petice za záchranu klubu ROCK CAFÉ, kterou podepsalo dalších 10.000 lidí.

5.5 2009 vedení klubu uspořádalo na Národní třídě před klubem pokojnou happeningovou demonstraci s názvem „ZACHRAŇTE ROCK CAFÉ aneb PRAŽSKÉ KVĚTNOVÉ ROCKVSTÁNÍ“ na kterou nás přišlo podpořit řada významných umělců a kapel: David Koller, Divokej Bill, Jan Kalina/Sto zvířat, Timudej, Blue Effect, Márdi/Vypsaná fixa, The Radio$tars, Imodium, Adam Piaf/The Fake Tapes, The Slots, Petr Hošek/Plexis, ale také herci z  divadla ROCK CAFÉ Kateřina Janečková, Michal Malátný (Chinaski), Tomáš Krejčíř, ale i další osobnosti jako Pavel Anděl, Igor Blaževič (ředitel festivalu dokumentů o lidských právech JEDEN SVĚT), a další.

Na Národní třídě se shromáždilo cca 4000 příznivců klubu. Motto tohoto happeningu bylo: „Když nemůžeme hrát uvnitř, budeme hrát venku.“

Logo anděla pro tento den mělo perforaci křídel k odstřižení a nápis ,,Možná zastřihnou křídla i Vám.“ Klub ROCK CAFÉ přišel na happening podpořit osobně primátor Pavel Bém, který přislíbil za Magistrát hl. m. Prahy finanční podporu ve výši cca 50% nákladů. Osobně se účastnil také starosta Petr Hejma, který přislíbil, že Praha 1 opraví odhlučnění ROCK CAFÉ.

9.9.2009.!!! to byl nový termín, který Praha 1 pod tlakem tohoto happeningu slíbila a kdy již mělo ROCK CAFÉ normálně hrát.

Poté se začalo s pracemi na odhlučnění. Během prací došlo k odvolání starosty Petra Hejmy a nastoupil nový starosta Filip Dvořák, který byl tehdy považován za šedou eminenci Prahy 1 a pravděpodobným pravým organizátorem akcí vedoucích k zavření klubu. Tomu nasvědčoval mimo jiné i návrh smlouvy, který nám předložil spolu s místostarostou Michalem Valentou, s odstavcem, že např. pokud budou lidé na chodníku před klubem hluční, je to důvodem k okamžité výpovědi. Pokud bychom toto podepsali, je velmi pravděpodobné, že by klub již neexistoval.

Po volbách nastoupil nový starosta Oldřich Lomecký. Po obeznámení se situací kolem Rock Café dal konečně věci do pohybu a dotáhl akci s odhlučněním do zkušebního provozu a my věříme, že se nám podaří s ním dotáhnout i smlouvu na další provozování tohoto klubu bez výpovědních pastí typu hluku na chodníku.

15.4.2011 KONEČNĚ MŮŽEME OFICIÁLNĚ HRÁT A VĚNOVAT SE OPĚT HUDEBNÍM PRODUKCÍM A NE VÁLČIT S HAMIŽNOU ŠEDOU ZÓNOU.

DĚKUJEME všem muzikantům, kapelám a dalším osobnostem, které nás podpořili. Děkujeme Vám – našim příznivcům a návštěvníkům, kteří jste podepsali petici za záchranu klubu, podpořili nás na Facebooku, nebo přišli na pokojný happening za záchranu ROCK CAFÉ, děkujeme novému starostovi Oldřichovi Lomeckému za odvahu postavit se za ROCK CAFÉ proti šedé zóně na Praze 1 a děkujeme za podporu bývalému primátorovi Pavlovi Bémovi, děkujeme všem kdo jakkoli pomohli k tomu, že klub bude existovat i nadále.

DÍKY, DÍKY, DÍKY.