O2 arena patřila Rybičkám 48, oslavili dvacet let!

foto: Jarda Noska

Rybičky 48 mají za sebou dlouho očekávaný koncert v pražské
O
2 areně, na který si fanoušci museli počkat celé dva roky. Původně oslava osmnácti let fungování kapely aneb Rocková maturita, které předcházeli i čtyři Rockové stužkováky, byla covidem odsunuta tak, že se vší parádou oslavilo let rovnou dvacet. A povedlo se! Tak jak nazval O2 arenu sám frontman Kuba Ryba, “největší sokolovnu v České republice” Rybičky 48 vyprodali.

Příchod a následné čekání na samotnou show byl fanouškům zpříjemněn projekcí videoklipů, a to od nejnovějšího až po ten úplně nejstarší k písni Plovárna, který kapela vydala ještě pod názvem Banánové Rybičky. Zhruba ve čtvrt na devět byl spuštěn trailer na chystaný dokument, kde fanoušci mohli vidět videoútržky z divokých let, komentář kapely týkající se samotného koncertu v O2 areně i komentáře známých osobností, které jsou Rybičkám blízké, objevil se zde např. Marek Ztracený, Pepa Bolan, Tomáš Vohradský nebo Tomáš Fröde. Samotný dokument bude mít premiéru příští rok.

Po traileru propukla show nevídaných rozměrů, což zajistila už samotná stage, která na ledové ploše O2 arény vyrostla. Bylo vidět, že na vizualizaci si dala kapela vážně záležet. Oslavu vzala velkolepě a o světelné či pyrotechnické efekty nebyla nouze. Nervozita při takovém koncertě a prostoru byla i po dvaceti letech fungování lehce znát, což dokazovalo i časté dotazování „zatím dobrý?“ směrem k publiku.

Celý koncert se nesl v duchu přátelské atmosféry, která je kapele vlastní. Fanoušci slyšeli průřez celou hudební tvorbou, zazněly písně z prvopočátků kapely i ty úplně nejnovější. Kluci si přizvali na pomoc také hosty – na podiu si s kapelou zazpívali Kuba Děkan, Vašek Bláha Bára Zemanová. Přítomen byl také písničkář Pokáč, který vyplnil převlékací pauzu humorem a písní Rád chodím na poštu, fanoušci Rybiček ho přijali velice vřele. Před politickou písní Jdi domů Ivane celá vysočanská hala skandovala „Do p*dele s Putinem!“.

Show byla zpestřena striptýzem Kuby Ryby nebo třeba hořícím mužem na pódiu, což šokovalo většinu lidí v hale, nevěděli, zda je to připravený kaskadérský kousek nebo reálná situace a tedy pořádný průšvih… Pokud by tato „akce“ byla edukativně vysvětlena, dalo by se pochopit, nicméně zahrávat si se živly v rámci živé show, je za hranou, natož když se v hale nacházelo i nespočet nezletilých.

Sečteno podtrženo – tuna pyrotechniky, skvělá světla, příjemný hudební zážitek, přátelská atmosféra, nostalgie a dojetí. Jen pohled na hořící postavu nebyl příliš příjemný…

Během koncertu bylo také oznámeno, že oslavy dvaceti let fungování ještě nekončí, vyvrcholí velkolepým megakoncertem pod širým nebem v jejich rodném městě, Kutné Hoře, v nově postaveném amfiteátru. Kutná hora je jejich DOMA, mají zde své přátele, rodinu, ale také první a nejvěrnější fanoušky. Koncert se uskuteční 27. 5. 2023.