zdroj: archiv_kollerband
Pár měsíců po rozpadu skupiny Lucie se sešel David Koller ve svém studiu se spoluhráči někdejšího Kollerbandu. V uvolněné atmosféře se rozhodli, že si natočí něco jen tak pro radost. Vzali písničky, které dříve nahráli v bytostně rockovém provedení pod dohledem amerického producenta Davida Bianca a rozhodli se na ně podívat úplně jinak. Výsledkem jsou jejich akustické verze, ve kterých skvěle vyznívají texty a projev Davida Kollera, a které spolu společně se zpěvákem produkoval respektovaný producent a zvukař Michal Pekárek.
Nahrávka, kterou dosud slyšelo jen pár zasvěcených, nyní vyjde na ClickMusic, které před časem založil právě zmiňovaný Pekárek. A stejně jako mají třeba iTunes edici „iTunes Session“, která nabízí nikdy nevydané odlišné verze písniček známých zahraničních kapel, nabídne něco podobného Click Music českým posluchačům. V nové edici nazvané „Bez labelu“ vyjdou kromě Kollerbandu i dosud nevydané písničky kapely November 2nd nebo nový projekt Michala Horáčka s názvem Český kalendář. A připravují se další.
„Edici jsem nazval Bez labelu, protože tím chci upozornit na situaci, kdy velcí vydavatelé často nejsou schopni vydat nejen interprety neznámé, ale nemají co atraktivního nabídnout už ani těm slavným. Chci vytvořit přímý vztah mezi umělcem a jeho fanouškem. Je to ten nejférovější model, který může existovat. Lidé u nás mají jistotu, že koupením desky podporují přímo interpreta a ne vydavatele,“ říká Michal Pekárek, podle kterého interpretovi připadne minimálně sedmdesát procent ceny. Zbytek spolkne provoz serveru a poplatky za využívání platebních technologií.
Podle něj idea projektu vzešla „odspodu“ – od muzikantů, na kterých je patrná frustrace, že v Čechách trh s hudbou nejde s dobou a se specifiky našeho regionu a jazyka. Edice „Bez labelu“ nebude podle něj rozlišovat, na kolik je kapela slavná či jaký styl hraje. „Chceme dát prostor všem, takže kromě již zmiňovaných se vedle sebe mohou objevit jména jako Lucie Bílá, Vladivojna La Chia, Jan P. Muchow nebo Cartonnage nebo kdokoli, kdo právě svou první nahrávku natáčí,“ vysvětluje Pekárek.
Zároveň chce podporovat i prezentaci tvorby, o níž fanoušci mnoha interpretů běžnou cestou nedozvědí, jako je hudba z filmů nebo divadelních představení.
První kapelou, která na značce tento týden vychází jsou November 2nd v čele se zpěvačkou Sašou Langošovou. Pro edici „Bez labelu“ skupina připravili bonusovou verzi své aktuální nahrávky Night Walk with Me, se kterou pomáhala slavná písničkářka Suzanne Vega. Posluchači na ni najdou například alternativní verzi písničky One Day, kterou si s kapelou střihla americká zpěvačka Janet Robin.
„Přidali jsme také coververzi I Like The World (Sun Is So Bright) z raného repertoáru kapely Blue Effect. Ta zase vznikala pro film Občanský průkaz. Během jejího nahrávání se s námi ve studiu sešly rockové legendy Vladimír Mišík a Radim Hladík. Ti spolu stanuli bok po boku v nahrávacím studiu po dlouhých 42 letech,“ popisuje zpěvačka November 2nd Saša Langošová a dodává, že kapela pro bonusovou edici připravila také alternativní titulní stránku obalu.
Třetí připravovanou položkou edice „Bez labelu“ bude nový projekt Michala Horáčka s názvem Český kalendář. „Je to jedinečný písničkový projekt, na kterém nechal Michal Horáček své nové texty zhudebňovat nejen svého dvorního skladatele Petra Hapku, ale dal šanci na zhudebnění svého textu úplně každěmu prostřednictvým internetu. Od roku 2008 vzniklo více než 1000 zhudebnění jeho textů stovkami autorů a zhruba se 40 z nichž nyní intenzivně pracujeme,“ představuje projekt Michal Pekárek.
První čtyři z nich jsou v nabídce edice „Bez labelu“ právě na ClickMusic.