Rok se s rokem sešel a opět nás přivítal nejoblíbenější studentský svátek – Majáles. Letos se celé festivalové městečko přesunulo z pražské Stromovky na letňanské výstaviště.
Předmajálesové oslavy se nesly v průběhu celého dubna a konečně 30.4. přišel na řadu hlavní majálesový den. Hudební program byl pro letošní ročník velmi rozsáhlý, celkem bylo připraveno 8 stagí – 4 hlavní stage, 2 umístěné v hale, 2 talentové a nakonec Redbull tourbus. Jednou z nejnovějších byla Majáles stage, která podle slov organizátorů patří k největším hudebním stagím v České republice.
Novinkou na letošním majálesu byly čipové náramky. Ty vás nejen pustili do areálu, kde jste si u vstupu pípli, jak na píchačky do práce, ale zároveň sloužily i jako elektronická peněženka. Ti, co si zakoupili náramek v předprodeji, měli možnost si nahrát na náramek peníze, a tím se i vyhnout pozdějším frontám na nabití, které se v areálu utvořily. Nápad to byl jistě skvělý, prostě přijdeš, pípneš a máš pivo/jídlo. Ovšem v odpoledních hodinách celá síť spadla, což vedlo k ohromným frontám a k vzrůstající panice, že po zbytek večera jste na suchu. Organizátoři nakonec vše zprovoznili, takže večer se už zase vesele pípalo.
První velké jméno se v programu vyskytlo už v půl druhé a hned na největším festivalovém pódiu – Majáles Stage. Té pocty se dostalo Xindlu X a přestože někteří tou dobou teprve vstávají, sešel se pod pódiem už slušný dav posluchačů. Během dne se zde vystřídali ještě Chinaski, Tomáš Klus či Mandrage. Právě při vystoupení kapely Mandrage vypadl párkrát zvuk. Tento problém spíše i vylepšil atmosféru jejich koncertu, kdy fanoušci bez doprovodu odzpívali čast písně.
Na střídačku s Majáles Stage byla o jeden pivní stan postavená Stage hl. m Prahy. Stejně jako Majáles Stage působila i ona jako kolos mezi ostatními pódii. Přidané molo využila nejen kapela Skyline, ale i Monkey Business či Divokej Bill.
Ostatní dvě venkovní stage – Gambrinus Excelent a ČEZ stage vypadaly oproti hlavním pódiím poněkud titěrně. Nicméně i zde se našlo mnoho klenotů z českých a slovenských luhů a hájů. K pogu vás vyzvali Pipes and Pints, Vypsaná Fixa či Iné Kafe, které zde zahájilo festivalovou sezónu. S Wohnouty, Rybičkami 48 a UDG, zas odzpívalo publikum celý set.
Poslední dvě stage se ukrývaly v přilehlých halách. Zde ovšem nastal velký problém se zvukem. Ať byl zvukař sebelepší kouzelník, velký prostor udělal své. Statečně bojovali Zoči Voči, Fast Food Orchestra, ale i britská kapela The Feud.
Pokud vás zrovna hudební program nebavil, měli jste možnost zajít do jednoho ze studentských městeček. Zástupci z pražských vysokých škol měli pro vás připravené nejrůznější aktivity. Ukáčko nabízelo Urampu a minitanky, VŠCHT zas bar s neidentifikovatelnými drinky. Kromě aktivit zde probíhala i volba Krále Majálesu. V té nakonec zvítězil Davídos Technický z ČVUT.
Majáles 2014 přinesl mnoho změn, od nového místa přes čipové náramky. Jedno ale zůstalo stejné, je to den, který si maximálně užijete a už teď se těšíte na příští rok.
Fotogalerie…