FOTO: Juraj Hnilica nechal pokřtít nové CD i české fanoušky…

Slovenský písničkář Juraj Hnilica, kterého známe také jako finalistu talentové soutěže ČSMT, vyrazil začátkem dubna na své první velké samostatné turné po českých městech. Odstartoval 5. dubna v Hradci Králové a přijel také zazpívat do Šumperku, Blanska, Olomouce, Zlína, Liberce, Poděbrad, Českých Budějovic, Rakovníka a své putování ukončil v Praze 28. dubna.

 

Pražská kavárna Carpe Diem bylo příjemné prostředí, malé, leč pro Juraje přímo ideální. Pokud chcete být publikum blíž, není třeba velkých prostor. Jednalo se o komorní koncert s o to větší atmosférou. 

 

Hlavním důvodem, proč Juraj Hnilica do České republiky zavítal, bylo vydání jeho nového alba Slnečný…, které bylo na pražském koncertě pokřtěno. Křest proběhl v trochu netradičním duchu, když po krátké zpěvákově výpovědi o vzniku desky, poslal CD mezi přítomné a ti mu připojili na desku vzkaz, a tak nemají návštěvníci koncertu pouze vzpomínku na Juraje, ale také on na ně.

Během koncertu došlo k několika událostem, ty tak podtrhli atmosféru komorního pražského koncertu. Zpěvák si během koncertu vyměnil místo s jednou návštěvnicí, Lenka nejen zahrála a zazpívala, ale také vyprávěla své životní situace, které ji vedli k sepsání písně. Velmi hezké zpestření byl také tanec s přítomnými nebo zapojení několika návštěvníků, kteří se projeli Carpe Diem v „mašince“. Juraj neopomněl českým posluchačům představit zvuk slovenského lidového nástroje, fujary. Zpěvákovi je nástroj totiž velmi blízký, jeho původní domovská kapela byla Bačova fujara, s kterou ho zanedlouho čeká vzpomínkový koncert, 5. května – rockový klub Mlýn, Vrútky.

 

Juraj Hnilica zakončil české turné, my se můžeme jen těšit, až k nám opět zavítá…