foto: Marielle Tepper
Její tvář znají diváci z TV obrazovky, Emma Smetana je filmovou a televizní herečkou i moderátorkou. V posledních letech se stále výrazněji profiluje také jako zpěvačka a skladatelka. Úzce spolupracuje s producentem Jiřím Burianem, který je jednou z klíčových postav tuzemské alternativní scény a hudebníkem Jordanem Hajem. 25. března Emma vydá debutové album What I’ve Done.
Dnes jsme se především sešli kvůli tvé debutové desce, představíš nám ji ve zkratce?
Bez jakékoliv nadsázky musím říct, že je to zatím to nejdůležitější, co jsem v životě stvořila. Hrozně mi na ní záleží a tudíž se musím předem omluvit, že o ní neumím hovořit ve zkratce. Špatně se mi hledají slova pro to, co je pro mě tak zásadní. Nechci desce uškodit tím, že řeknu nebo naopak neřeknu něco, co je důležité. Je na ní třináct písní, většinu z nich jsem složila mezi svými 9 a 16 lety. Hodně mi pomohl producent Jirka Burian a můj přítel Jordan, díky němuž jsem se k hudbě vlastně vrátila. Odvaha natočit vlastní desku se dostavila teprve nedávno, mé hudební sebevědomí dlouho nebylo příliš vysoké.
Je slyšet, že ti na desce velmi záleží… Kdy bude zrození nové desky pokřtěno?
Desku pokřtíme 12. dubna v Lucerna Music Baru, kam všechny srdečně zvu. A to i s vědomím toho, že je trochu riskantní, jít na koncert člověka, kterého jste nikdy hrát neslyšeli. Zatím nám vyšel jen první singl Waiting… Natočili jsme k němu videoklip a ten je teď nominovaný na hudební cenu Anděl, tak z toho mám samozřejmě radost. Každopádně na křtu budou také hosté, a moc se na to těšíme!
Prozradíš, kdo bude kmotr?
Já bych to prozradila, ale ještě to nevím. Jsme ve fázi, kdy o tom přemýšlíme, plánujeme, zvažujeme všechny možné scénáře…
Tebe všichni známe jako moderátorku, ale zmínila si, že písně vznikaly už od dětství… Máš tedy kapelu už dlouho?
Ještě než jsem nastoupila do televize, tak jsem měla jinou kapelu asi rok a půl. Ale to byl spíše takový etnofolk nebo worldmusic. Kapela, co mám teď, vznikla až poté, co jsme s Jirkou a Jordanem dali dohromady desku. V aktuálním složení fungujeme teprve několik měsíců. Už před rokem jsme v trošku jiném složení odehráli první koncert, a to jako předkapela Gorana Bregoviče ve Foru Karlin. To bylo ale velmi anekdotické, protože to, že před ním budeme hrát, jsme se dozvěděli osm dní před koncertem.
Teď jsi zmínila Gorana, ale další jméno, co určitě stojí za zmínku, je ZAZ…
Ano, před tou se nám poštěstilo hrát dokonce dvakrát.
A jaký to byl pocit? Ty jsi vlastně poloviční francouzka… Vy už jste se znali?
Ne, neznali. Ale její tvorba, způsob uvažování o světě, vystupování, všechno mi je dost blízké a říkala jsem si, že jejím posluchačům by se možná mohla líbit naše hudba. Proto jsem zaurgovala management a ono to vyšlo, vybrala si nás. A mělo to i hezké pokračování, když se před měsícem do Čech vrátila a opět si nás přizvala, tentokrát na koncert v Brně.
A seznámili jste se tedy?
Ano, už na koncertě v Praze. Byla okouzlující. Její životní energie a bezprostřednost je nevídaná. Bylo velmi inspirující, vidět člověka, co právě odehrál skoro tříhodinovou hudební show, vydal ze sebe úplně všechno a přesto má po tom výkonu sílu jít slavit a seznamovat se s novými lidmi.
A jak to cítíš ty s energií po koncertech…
To prozatím nemůžu úplně posoudit. Ráda bych na tom byla přesně jako ZAZ, ale my jsme zatím mnoho koncertů neměli, a jako host nemáte možnost na pódiu strávit tolik času… Každopádně v prosinci v Lucerna Music Baru, kde jsme křtili již zmiňovaný Waiting, bylo asi tři sta lidí, a to, co z nich šlo, mě napumpovalo štěstím na několik týdnů dopředu. Já mám u hudby pocit, že skrze ní můžu podat zprávu, kterou jinak předat nejde. Je to taková auto-terapeutická činnost a když je publikum vřelé a užívá si to, tak je to ten největší přísun energie, co si člověk umí představit.
Opět zazněla Lucerna… Je to pro tebe nějaký symbol nebo to nijak nesouvisí?
Celá Lucerna je moje oblíbené místo, protože Havel a jeho rodina. Vše, co symbolizuje, je mi velice blízké. Takže určitá symbolika toho místa tam bude. Ale upřímně řečeno, než jsem dostala tuto otázku, tak jsem nad tím takto neuvažovala… Respektive ten křest se v Lucerně uskuteční hlavně proto, že se nám tam moc líbilo v tom prosinci.
Plánujete před vydáním desky nebo před k křtem představit ještě nějaký singl?
To opravdu nevím. Sice už vím, co bude druhý singl, ale nechci předbíhat…
Už jste celou desku hráli live?
Ano, v prosinci v Lucerně. Možná právě proto byla euforie z koncertu a místa tak velká. Jelikož poprvé zaznělo všechno, spadl mi kámen ze srdce, že jsou písně hratelné a ten pocit, že za mnou hrajou skvělí muzikanti, je další zdroj nadšení a spokojenosti…
Celá deska je v angličtině?
Není. Poslední dvě písničky jsou francouzsky…
Umíš i další jazyky… Uvažuješ skládat i v jiných jazycích?
Není to o tom, jaké umím jazyky. Mám jednu hebrejskou písničku, kterou jsme na desku nakonec nezařadili… Třeba na další desce bude. Ale například v němčině, byť ji ovládám, opravdu nikdy skládat nebudu. Ve španělštině taky moc nevidím důvod skládat. V češtině, tam to nevylučuji, ale prozatím mě nenapadl takový text, abych se nestyděla ho zveřejnit. Francouzské písničky na desce jsou o lásce. A jakmile jde o jiný textový význam než o citový výlev, tak mi angličtina sedí nejvíce.
Plánujete vyjma křtu nějaké koncerty?
Jak už jsem zmínila, dokud tě posluchači neznají, je velmi obtížné jet koncertní tour. Možná se ještě objevíme s jinýma kapelama, které to hudebně cítí podobně jako my, nějaké „námluvy“ už probíhaly. Ale co bych opravdu chtěla, tak abychom s kapelou objeli letní hudební festivaly. Tam bychom se návštěvníkům představili, prostě taková „seznamka“.
A na jakém festivalu by jsi vystoupila nejradši?
Já nejradši jezdím na Colours of Ostrava, tam by se mi moc líbilo. Ale vím, že právě tam jsou české kapely trošku v nevýhodě. Takže radši nepočítám s tím, že to vyjde… Ale moc ráda bych se pletla.
Ještě něco co by jsi chtěla aby zaznělo?
Budu moc ráda, když kdokoliv, kdo naší hudbu uslyší, dá nějakou zpětnou vazbu přes náš facebook nebo instagram. Tam jsem teď hodně aktivní a opravdu mě zajímá, co si o té mé hudební tvorbě lidi myslí.