Frontman Faith No More Mike Patton přiveze na letošní Colours of Ostrava superskupinu Tomahawk!

Superskupina Tomahawk, kterou tvoří Mike Patton (frontman Faith No More či Fantômas), kytarista Duane Denison (např. The Jesus Lizard), bubeník John Stanier (např. Helmet) a baskytarista Trevor Dunn (např. Mr. Bungle, Fantômas), posílí program letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava. Doplní tak již potvrzená velká jména jako Sigur Rós, Jamie Cullum, Damien Rice, Asaf Avidan, Rokia Traoré a další.

 

Na Colours přijede Tomahawk s novým vydařeným albem Oddfellows, na kterém jeho členové pracovali dlouhých šest let,“ upřesňuje ředitelka festivalu Zlata Holušová.

I další nová jména potvrzují velkou žánrovou pestrost, se kterou se letos návštěvníci v areálu Dolních Vítkovic setkají: v rámci turné k netrpělivě očekávané nové desce The Golden Age zde zahraje Woodkid alias Yoann Lemoine. Tento uznávaný francouzský tvůrce vizuálně sugestivních videoklipů pro Katy Perry, Taylor Swift nebo Lanu Del Rey dokáže i při svých koncertech své vize přenést díky obrovským projekčním plátnům na pódium.

 

Letošní Colours také zažijí návrat kapely Inspiral Carpets, kultovní formace manchesterské rockové scény začátku 90. let. S původním zpěvákem Stephenem Holtem uvede své slavné album Life.

 

Fanoušky jazzu a experimentů určitě nadchne koncert Jona Hassella, hudebního velikána a vizionáře 21. století, který je považován za nástupce Milese Davise. Tento skladatel a trumpetista, který inspiroval celou generaci spolupracovníků včetně Briana Ena, Petera Gabriela, Kronos Quartetu nebo Ry Coodera, přijede s programem Sketches of the Mediterranean oslavující Gila Evanse.

 

Z Francie přiveze svůj divoký mix rocku, punku, ska, eletrobeatů, diska a funky kapela Skip The Use, která na tamější scéně loni zapůsobila jako zjevení.

Podobně určitě rozhýbá diváky rakouská formace Russkaja, která kombinuje ska, polku, punk, balkánskou dechovku i rock´n´roll.

Zklidnění naopak nabídne koncert jednoho z nejzajímavějších britských projektů Submotion Orchestra na pomezí dubstepu, soulu, ambientní elektroniky, jazzu a dubu.

 

K výjimečným zážitkům budou patřit také koncerty Sary Tavares, portugalské písničkářky s kořeny na Kapverdských ostrovech, a Saviny Yannatou, řecké zpěvačky natáčející alba pro renomované vydavatelství ECM. „Ta spolu s akustickým ansámblem Primavera en Salonic předloží divákům amalgám středověkých sefardských písní, řeckého národního stylu rembetiko, Středomoří, severní Afriky a Balkánu,“ popisuje Zlata Holušová.

 

Hudební program se letos také více obrátí do Polska. Přijedou dvě výjimečné polské zpěvačky a hudebnice: Anna Maria Jopek, které skládají poklony Bobby McFerrin, Pat Metheny i Branford Marsalis, a Maria Peszek, zpěvačka, skladatelka a herečka nedávající svými otevřenými, emotivními a provokativními písněmi už léta Polsku klidně spát. Je zároveň držitelkou polských hudebních cen i autorkou tamějších nejprodávanějších alb.

 

Celkově k dosavadním 11 hudebním (velké venkovní i unikátní vnitřní) nehudebním (divadelní, diskusní, filmová, dětská) scénám přibude jedna nová – pojmenovaná Drive stage, která nabídne aktuální dění v alternativním country, folku, blues a rockabilly napříč celým světem.

Letošní Colours proběhnou po loňské premiéře opět v areálu Dolních Vítkovic, v oblasti památkově chráněných bývalých hutí, dolů a železáren. Jednotlivé scény budou umístěny podobně jako loni. Novou Drive stage najdou návštěvníci ve stanu v místě loňského stanového městečka. „Celá oblast se ale nadále mění doslova před očima, některé části letos ani nepoznáte,“ doplňuje Zlata Holušová. Kromě samotných stavebních úprav se díky odstěhování kempu zvětší travnaté plochy pro návštěvníky. Celkově se areál festivalu zvětší, vzniknou nové spojnice scén, které zlepší průchodnost a vyřeší loňská úzká místa. Festival také rozšíří vstup od nádraží Ostrava – střed a navýší počet velkokapacitních pivních stanů, počet výčepních i prodejních míst. Lépe také bude vyřešen vstup a rezervace míst v sále Gong.

 

Dvanáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava proběhne od 18. do 21. července 2013. Kromě výše uvedených kapel jsou potvrzeni účinkující z celého světa: například projekt Acoustic Africa (Pobřeží slonoviny, Kamerun, Mali), Fanfara Tirana meets Transglobal Underground (UK / Albánie), The Bots (USA), Ladi6 (Nový Zéland), Sam Lee (UK), Aziz Sahmaoui & University of Gnawa (Maroko), Dhafer Youssef (Tunisko), Mama Marjas (Itálie), Irie Révoltés (Německo), Red Baraat (USA), z domácích pak například Tata Bojs, Zrní, Umakart, Květy, Pražský výběr, Sunflower Caravan, Psí vojáci, The Prostitutes, Luno, The Pipes and Pints, Xindl X nebo Wanastowi Vjecy.

Na 11 scénách proběhne celkem přes 200 programových bodů – kromě kapel z celého světa divadla, filmy, diskuse, workshopy, DJs party a podobně. Čtyřdenní vstupenky v současné ceně 1.650 Kč jsou k dostání do 31. března 2013 v síti Ticketpro, e-shopu Colours of Ostrava (http://eshop.colours.cz) nebo fyzicky v kamenné prodejně Oriental v Ostravě. V e-shopu jsou již také v prodeji místa v kempu, parkování u areálu festivalu nebo u stanového městečka. Více informací na www.colours.cz nebo http://www.facebook.com/colours.of.ostrava.