Divadlo: Menu některých pražských kaváren se už příští týden rozšíří o speciální chod – minimalistické představení!

Na netradiční a výlučný divadelní zážitek určený vždy pouze dvěma divákům, kteří se zároveň stanou jedinými herci představení, láká během celého příštího týdne do několika pražských kaváren britské experimentální divadelní uskupení Rotozaza. Herecké schopnosti aktérů projektu Etiquette však nejsou důležité.

Stačí naslouchat režijním pokynům ze sluchátek a na mikro-scéně kavárenského stolku rozehrát s připravenými rekvizitami půlhodinové drama složené z fragmentů známých z divadelních her či z Godardova filmu Žít svůj život. Na pohled pouhá konverzace v kavárně, přesto velké životní drama odehrávající se nenápadně ve veřejném prostoru.

 

„Poslouchejte, reagujte, hrajte… jen sami pro sebe,“ zvou tvůrci Etiquette návštěvníky představení. Prostředí kavárny se sice stává jevištěm pro celé představení, jak ale dokazují dosavadní reakce v místech, kde se projekt realizoval, ostatní hosté si často ani ničeho neobvyklého nevšimnou a dál popíjejí svou kávu. „Pro diváky-účinkující však jde o zcela unikátní zážitek. Z pasivních návštěvníků divadelního představení se stávají aktivní účinkující a velmi přirozenou a nenásilnou formou na vlastní kůži zažívají divadelní proces. V tomto případě jsou to diváci, kdo určuje, jak hra bude probíhat a jaký to pro ně bude zážitek,“ vysvětluje Daniela Pařízková, výkonná ředitelka Pražského Quadriennale, na jehož pozvání soubor Rotozaza do Prahy přijíždí.

 

Představení bude uváděno od 16. do 22. dubna v kavárně Divadla Na zábradlí, Café Nona na Nové scéně, Kafe Komedie (Divadlo Komedie) a Café Imperial. Projekt je uměleckým programem mezinárodního symposia Dramaturgie autorského divadla: Sdílený prostor pořádaného Pražským Quadriennale. Podrobnější informace a projektu Etiquette a prodeji vstupenek jsou na www.pq.cz. Vstupenky jsou v prodeji v ceně 80 Kč za jednu vstupenku nebo 150 Kč pro dvojice. S ohledem na charakter projektu je počet vstupenek omezen. Hrát se bude v češtině, v případě zájmu je možné představení odehrát v angličtině, němčině, španělštině a dalších jazycích.

 

Etiquette sklízí nadšené ohlasy ze strany odborné kritiky i samotných diváků, kterým zcela mění představy o současném divadle. Například britský The Guardian představení zhodnotil slovy: „Hyperrealita… vytvořením zcela soukromého prostoru ve veřejném prostředí kavárny dochází k něčemu naprosto výjimečnému.“ Jedna z divaček představení v USA prohlásila: “byla to zkušenost, která mi zcela změnila představu o tom, co je divadlo…. Zkušenost, která se mnou zůstala léta.” Video z uvedení natočené deníkem New York Times je k dispozici na http://video.nytimes.com/video/2008/01/16/theater/1194817112282/urbaneye-theater-and-pierogies.html. Autory české adaptace projektu Etiquette jsou režisér Ondřej David a herci Jiří Zeman, Daniela Voráčková, Gabriela Míčová a Jiří Štrébl.

Kolektiv Rotozaza v představení Etiquette i dalších svých projektech rozvíjí novou divadelní formu tzv. autoteatro, kdy dané dílo performují sami pro sebe samotní diváci. Rotozaza uvedla Etiquette od premiéry v roce 2007 na mnoha prestižních světových festivalech a akcích v Evropě i v dalších zemích jako jsou festival v Edinburghu či Under the Radar v New Yorku. Projekt, jehož autory jsou Ant Hampton a Silvia Mercuriali, byl celkem realizován již ve čtrnácti jazykových mutacích. Všechny jazykové verze jsou dostupné na všech místech, kde se Etiquette koná. Více informací o souboru Rotozaza je k dispozici na www.rotozaza.co.uk.

 

Informace o prodeji vstupenek:

Pro konkrétní čas v jednotlivých kavárnách je možné zakoupit do 12. dubna vstupenky on-line na www.pq.cz. Vstupenky je možné dále zakoupit na recepci Institutu umění – Divadelního ústavu (Celetná 17, Praha 1, po – čt od 9.00 do17.00, pá od 9.00 do 16.00). Rezervace vstupenek jsou možné na e-mailu reservation@pq.cz a ve všední dny telefonním čísle 224 809 138 (od 9.00 do 17.00). Od pondělí 16. dubna je možné zakoupit vstupenky také v příslušných kavárnách.

 

Symposium Dramaturgie autorského divadla: Sdílený prostor se zaměřuje na tzv. devised theatre, v němž zásadní roli hraje dialog, a to jako metoda tvůrčího procesu i jako princip komunikace s publikem. Symposium je určené zejména pro samotné divadelní tvůrce, příspěvky uvedou např. Tim Etchels, Gob Squad, Campo, Jocelyn Clarke a Motus, z domácích tvůrců pak Jiří Havelka, Jan Nebeský, Petr Forman, Handa Gote, VOSTO5, Nanonach či Continuo. Do veřejné výzvy poslalo přihlášku s příspěvkem dalších 50 tvůrců z 20 zemí, v tuto chvíli je registrováno více než 100 účastníků z celého světa. Symposium bude probíhat 20. a 21. dubna v Divadle Archa. Podrobnější informace jsou k dispozici na www.pq.cz. Jedná se o jednu z řady aktivit, kterým se pořadatelé Pražského Quadriannele věnují v mezičase mezi jednotlivými ročníky této prestižní mezinárodní přehlídky scénografie a divadelního prostoru, dále se budou konat např. scénografické dílny, scénografické exkurze, pokračovat bude vydávání publikací se scénografickou tématikou.

 

Poslední ročník Pražského Quadriennale v roce 2011 přilákal přes 40 tisíc návštěvníků a k tomu početné výpravy umělců, režisérů, scénografů či designerů z více než 70 zemí celého světa. V centru Prahy vyrostlo několik kulturních „ostrovů“, které návštěvníkům i kolemjdoucím měly připomenout, že divadlo a divadelní scénu lze dnes nalézt (či vystavět) téměř kdekoliv. Vedle nadcházejícího sympozia Dramaturgie autorského divadla: Sdílený prostor se pořadatelé věnují řadě dalších aktivit, například na jaře letošního roku vyjde kniha reflexí 11. ročníku PQ nazvaná Dissapearing Stage editovaná Arnoldem Aronsonem.